Top 10 similar words or synonyms for краткометражен

играниот    0.886194

биографскиот    0.870257

анимираниот    0.854871

цртаниот    0.840179

долгометражниот    0.821307

немиот    0.815358

суперхеројскиот    0.813980

документарен    0.802682

документарниот    0.798229

цртан    0.791569

Top 30 analogous words or synonyms for краткометражен

Article Example
Бунт на куклите (филм) „Бунт на куклите“ - македонски краткометражен филм од 1957 година. Го режирал Димитрие Османли.
Паторот Дафи Дафи се појавува во 3-димензионалниот краткометражен филм Дафи Рапсодија со Елмер Фад, кој кратко ќе се појави во филмот Среќни стапала.
Кански филмски фестивал Жирито е составено од Претседател и четири филмски личности . Ова жири ја доделува наградата Златна палма за краткометражен филм , како и наградите за трите најдобри филмови на Cinéfondation.
Кански филмски фестивал Kраткометражните филмови кои влегуваат во конкуренција за добивање на златна палма за краткометражен филм се прикажуваат во во театрите Сал Буњел и Сал Дебиси. За добивање на оваа награда се натпреваруваат околу 10 филмови.
Паскал Гилевски Заедно со Ташко Ширилов, во текот на 1971/1972 година, Гилевски бил основач и уредник на весникот „За македонцките работи“, а потоа и на ревијата „Огледало“. Според неговиот расказ „Глава“, снимен е краткометражен филм, во продукција на „Вардар Филм“.
Ерик Картмен Летечкиот циркус на Монти Питон. Картмен исто така се појави во докуметарниот филм Аристократите, раскажувајќи ја неговата верзија на главната шега на филмот за Стен, Кајл и Кени и во „Златната ракавица“, краткометражен филм, кој ги исмејува и Гладијатор и Земјата е бојно поле, кој се емитуваше за време на Ем Ти Ви МУзичките награди во 2000 година.
Школски мат Во различни јазици, матот е познат под различни имиња. Така, во германската литература се употребува поимот „овчарски мат“ („Schäfermatt“), што всушност потекнува од францускиот израз „Coup du berger“, со значење „овчарски потег“. Денес, со истото значење, матот се именува и во холандскиот, турскиот, португалскиот и шпанскиот јазик. Во 1956 година, дури бил снимен и краткометражен филм, насловен „Овчарски потег“, во режија на францускиот режисер Жак Вил.
Не гасете ги светлата (филм од 2016) Не гасете ги светлата (англиски: "Lights Out") е американски хорор филм од 2016 година во режија на Давид Ф. Сандберг во неговото големо режисерско деби, во продукција на Лоренс Греј, Џејмс Ван и Ерик Хајсерер и напишан од Хајсерер. Улогите во филмот ги толкуваат Тереза Палмер, Габриел Бејтеман, Александар Ди Персија, Били Берк и Марија Бело. Приказната во филмот се заснова на истоимениот краткометражен филм на Сандберг во кој главната улога ја игра Лота Лостен, која има кратко појавување и во овој филм.
Прасето Гицко Во 1938 Варнер Брос продукцијата направи многу краток црно-бел цртан филм во кој се прикажани грешките за време на правењето на филмовите. Анимираниот филм беше прикажан на телевизиското шоу за 50 годишнината на Варнер Брос. Овој краткометражен цртан филм наречен “Грешка”(анг. Blooper) се наоѓа на златната колекција на Луни Тунс од 2006, под насловот “Дефектите на Гицко” и на ДВД издание на филмот под наслов” Секоја зора умирам” исто така објавен во 2006 година.
Ерик Картмен Картмен имаше главна улога во Саут Парк: Поголем, подолг и несечен долгометражниот филм, направен врз основа на серијата и се појави во тонскиот запис, пеејќи ги истите музички песни кои ги изведе во филмот. Како почит кон скечот за Мртвиот Папагал, краткометражен филм во кој Картмен се обидува да го врати мртвиот Кени во продавницата која ја поседува Кајл, беше емитувана во 1999 година на Би-Би-Си како посебно потсетување на 30 годишнината од