Top 10 similar words or synonyms for анимираниот

цртаниот    0.905634

играниот    0.894578

биографскиот    0.892291

долгометражниот    0.863730

краткометражен    0.854871

документарниот    0.854092

немиот    0.832166

фантастичниот    0.823087

цртан    0.813644

документарен    0.805377

Top 30 analogous words or synonyms for анимираниот

Article Example
S.A.R.S. Истовремено со албумот, излегува и анимираниот спот за песната „Буђав лебац“, кој е нацртан од српскиот илустратор Алекса Гаиќ.
Кориолисова сила Анимацијата на почетокот на оваа статија е класична илустација на Кориолисовата сила. Друга визуелизација на Кориолисовата сила и центрифугалната сила е анимираниот видео запис.
Хју Џекмен Во изданието во Ноември во 2012, Џекмен го позајмил гласот за улогата на Е.Астер Банимунд (Велигденското зајаче) во анимираниот филм "Издигнување на Чуварите".
Длабоко грло Во анимираниот филм Hey Arnold!: The Movie Хелга се маскира и тајно му помага на Арнолд за да го спаси градот, нарекувајќи се себеси „Длабокиот глас“.
Пингвин Пингвините се предмет на многу забавни и уметнички дела, како нпр. анимираниот филм Среќни стапала и документарниот филм Марш на пингвините.
Хари Потер и Реликвиите на смртта Во продукцијата исто така е вклучен и Фреимстор, компанијата Оскаровец за Визуелни ефекти која го продуцираше првиот дел од анимираниот филм „Бајката за трите браќа“, со режисер Бен Хибон заедно со Дејвид Јејтс.
Заспаната убавица Анимираниот филм на Волт Дизни од 1959 година за "Заспаната убавица" е најпознат за луѓето од земјите со англиско говорно подрачје, а црпи инспирација од балетот на Чајковски (премиера во Санкт Петербург во 1890 г.) исто колку и од Перо.
Шарада Филмот е значаен по своето сценарио, особено по "умните" дијалози меѓу Грант и Хепберн, по локацијата (Париз), по музиката на Хенри Манчини, како и по анимираниот наслов на Морис Бајндер.
Авети Во анимираниот серијал "Аниматрикс", во серијата ,Посвојување‘‘ (англ. Matriculated), аветот Мали (англ. Baby) се користи како набљудувач на војната меѓу луѓето и машините и е способен да се поистовети со луѓето кои се приклучени на програмата за симулација на реалноста.
South Park Во 1999 година направен е и долгометражен филм, (англ. "South Park: Bigger, Longer & Uncut"), кој е добро примен од публиката и критичари. Во филмот е приличен број песни што е пофалено како придонес одумиран мјузикл, а една песна, "Blame Canada", е номинирана и за Оскар. Се смета дека помеѓу сите останати песни во филмот таа е избрана зашто е најпристојна, но сепак Фил Колинс го дибил Оскарот за песната "You'll be in my Heart" од анимираниот филм Тарзан. Во една подоцнежена епизода бројни шали се направени на негов рачун. Филмот исто така влегол во Гинисовата книга на рекорди како анимираниот филм со најголема количина непристојнисти (399).