Top 10 similar words or synonyms for биографскиот

анимираниот    0.892291

играниот    0.881365

цртаниот    0.873861

краткометражен    0.870257

немиот    0.836156

документарниот    0.829037

долгометражниот    0.814141

фантастичниот    0.807907

комичниот    0.802105

документарен    0.801932

Top 30 analogous words or synonyms for биографскиот

Article Example
Тимоти Спол Во 2014 година, Спол ја освоил наградата за најдобар глумец на Канскиот филмски фестивал за изведбата на ликот на Вилијам Тарнер во биографскиот филм "Господин Тернер".
Рембрант ван Рејн Во биографскиот речник Чемберс пишува: „Ниеден уметник немал толкава комбинација на способности, енергија и сила“. „Неговиот однос спрема човештвото е полн со човечко сочувство и емоции“ (Џ. О. Торн: 1962).
Франсоаз Саган Животот на Саган бил прикажан во биографскиот филм „Саган“, на француската режисерка Дијана Кирис кој е премиерно прикажан во Франција на 11 јуни 2008 година. Насловната улога ја играла француската актерка Силви Тести.
Изадора Данкан Животот на Изадора Данкан највидно е отсликан во филмот "Isadora", од 1968г. каде Ванеса Редгрејв ја игра главната улога. Вивијан Пиклс ја играше во биографскиот филм на Кен Расел од 1966-та г. за БиБиСи, насловен како 'The Biggest Dancer in the World' и воведен од страна на биографот на Данкан, Сивел Стоукс.
Кристијан Бејл Во 2010 година, Бејл го глуми Дики Еклунд во биографскиот филм Борец. Тој се здоби со многу позитивни критики за неговата улога и освои неколку признанија, вклучувајќи ја и наградата Златен глобус за најдобра споредна улога, Наградата од здружението на актерите за најдобро одиграна улога од машки актер во споредна улога и Оскар за најдобра споредна машка улога.
Крис Хемсворт Во 2015 година, тој глумел во акциониот трилер "Хакер", имал улога во комедијата "" и толкувал главна улога во биографскиот трилер "Во срцето на морето". Следната година, Хемсворт ја повторил улогата на ловецот во филмот "Ловецот и ледената кралица" и играл споредна улога во комедијата "Истерувачи на духови".
Биографски филм Биографски филм е вид на филм што обработува животен век на една или повеќе личности. Биографскиот филм се осврнува кон позначајните настани што се случиле на еден човек, било да се од општествени или приватни причини. Најчесто, биографските филмови се снимаат за позната личност од историјата, науката или спортот.
Алисија Викандер Викандер својата прва улога во долгометражен филм ја добила во филмот "Чистота" (2010), за која ја добила наградата Златна бубачка за најдобра глумица. Таа добила светско признание во 2012 година играјќи ги принцезата Екатерина „Кити“ Александровна Шчербатскаја во филмската адаптација на "Ана Каренина" и кралицата Каролина Матилда во данскиот филм "Кралска афера", улоги кои и донеле номинација за наградата БАФТА за идна ѕвезда. Во 2013 година таа глумела во биографскиот филм за Жулијан Асанж, "Тајните на петтиот сталеж."
Марија Никифорова Никифорова во голема мера била игнорирана од страна на историчарите после нејзината смрт. Историчарите од советската ера во голема мера ја избришале од историјата, и покрај важната улога која ја играше во Руската револуција од 1917 година и последователната граѓанска војна. Биографскиот речник за руската револуција вклучува стотици записи, но не ја вклучува неа. Од неколкуте болшевички жени кои се вклучени, ниту една давала воени команди како Никифорова.
Дев Пател Во 2016 година, Пател го глумел Сару Брирли во биографскиот филм "Лав", режиран од Герет Дејвис во кој уште глумеле и Никол Кидман и Руни Мара. Филмот премиерно бил прикажан на филмскиот фестивал во Торонто и наишол на позитивни пофалби и критики. Филмот е базиран врз основа на романот "Долг пат до дома" напишан од Брирли. За оваа улога Пател бил номиниран за Оскар за најдобар спореден глумец и добил номинација за наградата БАФТА во категоријата најдобар спореден глумец.