Top 10 similar words or synonyms for суперхеројскиот

боливудскиот    0.833256

играниот    0.823779

краткометражен    0.813980

долгометражниот    0.796444

биографскиот    0.782252

документарниот    0.769458

цртаниот    0.758251

анимираниот    0.757559

триангл    0.737510

долгометражен    0.716790

Top 30 analogous words or synonyms for суперхеројскиот

Your secret weapon. Online courses as low as $11.99

Article Example
Том Харди Првата филмска улога тој ја добил во акциониот филм "Падот на црниот јастреб" (2001). Други значајни филмски улоги Харди толкувал во научно-фантастичниот филм "" (2002), криминалниот филм "Рокенрола" (2008), биографско-психолошката драма "Бронсон" (2008), научно-фантастичниот трилер "Почеток" (2010), спортската драма "Војник" (2011), шпионскиот филм "Мислител, кројач, војник, шпион" (2011), криминалната драма "Без закон" (2012), драмата "Опасен повик" (2013), криминалната драма "Валкана испорака" (2014), и во биографскиот вестерн-трилер "Повратник" (2015), за кој бил номиниран за Оскар за најдобар спореден глумец. Тој исто така го глумел Бејн во суперхеројскиот филм "Подемот на мрачниот витез" (2012), "Лудиот" Макс Рокатански во пост-апокалиптичниот филм "" (2015), и браќата Креј во криминалниот трилер "Легенда" (2015).
Ејми Адамс Адамс уште три пати била номинирана за Оскар и тоа за изведбите во филмовите "Сомнеж" (2008), "Боксер" (2010) и "Мастер" (2012). Таа ја играла улогата на Луис Лејн во суперхеројскиот филм "Човек од челик" (2013) и играла улога на уметник измамник во "Американски измамници" (2013); за вториот, таа добила Златен глобус за најдобра глумица во комедија или мјузикл и била номинирана за Оскар за најдобра глумица. Таа добила втор последователен Златен глобус за изведбата во драмата "Големи очи" (2014). Во 2016 година, Адамс ја повторила улогата на Луис Лејн во "", и добила пофалби за изведбите во научно-фантастичниот филм "Пристигнување" и трилерот "Ноќни животни".
Марго Роби Таа ја започнала својата кариера глумејќи во австралиски независни филмови. Потоа таа добила улога во австралиската сапуница "Соседи" (2008–2011), која и донела две номинации за наградата Логи. По преселбата во САД, Роби добила главна улога во серијата "Пан Ам" (2011–2012). Во 2013 година, таа ја добила својата прва улога во игран филм, во комичната драма "Прашање на време", а подоцна во годината глумела во биографскиот филм "Волкот од Волстрит" во режија на Мартин Скорсезе. Во 2015 година, Роби играла главна улога во филмовите "Фокус", "Француски апартман" и "З за Закарија". Во 2016, таа ќе ја глуми Харли Квин во суперхеројскиот филм "Самоубиствен одред" и Џејн Портер во авантурата "Тарзан".
Ендру Гарфилд Гарфилд подоцна добил пофалби за неговата изведба на човекот-пајак во суперхеројскиот филм "Неверојатниот Спајдермен" (2012). Тој исто така глумел во театар, играјќи го Биф во Бродвејската продукција на претставата Смртта на трговскиот патник од Артур Милер во 2012 година, улога која му донела номинација за наградата Тони за најдобар глумец. Во 2014 година, тој бил ко-продуцент и глумец во трилер драмата "99 домови". Во 2016 година, Гарфилд се појавил во два успешни историски филмови: "Тишина" на Мартин Скорсезе и "Гребен на спасените" на Мел Гибсон. Неговата изведба на Дезмонд Дос во "Гребен на спасените" му донела номинации за наградите Оскар, Златен глобус и БАФТА за најдобар глумец.
Бен Афлек Режисерското првенче на Афлек, "Исчезната без трага" (2007), кое тој исто така го напишал, било добро прифатено. Негов втор режиран филм била криминалистичката драма "Град на крадци" (2010), во која тој исто така глумел. За политичкиот трилер "Арго" (2012), кој тој го режирал, Афлек добил Златен глобус и БАФТА награда за најдобар режисер, и Златен глобус, БАФТА и Оскар за најдобар филм. Во 2014 година, тој глумел во психолошкиот трилер "Исчезната". Во 2016 година, Афлек го играл Бетмен во суперхеројскиот филм , и играл главна улога во својот четврти режиран филм, "Закон на ноќта", .