Top 10 similar words or synonyms for долгометражниот

анимираниот    0.863730

играниот    0.860397

цртаниот    0.834181

краткометражен    0.821307

документарниот    0.816492

биографскиот    0.814141

суперхеројскиот    0.796444

цртан    0.788155

култниот    0.783262

документарен    0.778447

Top 30 analogous words or synonyms for долгометражниот

Article Example
Горан Тренчовски Минатата година го заврши долгометражниот игран филм „Златна петорка“ по мотиви на драма и проза од Братислав Ташковски, инспириран од настанот за 5-темина струмички студенти во 1951.
Монти Пајтон Во текот на емитирањето на серијата, групата го снима и долгометражниот филм "А сега, нешто сосема различно" (1971), колекција на нивните стари скечеви (повторно снимени за филмот) со додавање на оние кои претходно биле исфрлени.
Кинематографија на Македонија Се одржува премиерата на играниот филм „Време, живот“ во продукција на „Носталгија филм“ и МРТВ (сценарист е Русомир Богдановски а режисер Иван Митевски). Во фаза на реализација е и долгометражниот експериментален филм „Судијата“ на Жанета Вангели во македонско-германска копродукција.
Даглас Адамс Даглас починал неочекувано од срцев удар во мај 2001 на 49 години. Живеел во Санта Барбара, Калифорнија со неговата сопруга и ќерка и во тој период работел на сценарио за долгометражниот филм за Автосотепрскиот водич.
Анастасија Вербицкаја Во 1913 година таа беше поканета да го напише сценариото за долгометражниот филм базиран на романот "Клучевите за Среќата". Филмот беше голем успех, што ја започна нејзината филмска кариера.
Вилијам Волес После неговата смрт, Валас стекнал статус на икона и надвор од неговата татковина. Тој е протагонист на епската поема од петнаесеттиот век "Валас", од Слепиот Хари. Валас е исто така предмет на литературни дела на Сер Волтер Скот и Џејн Портер како и на долгометражниот игран филм Храбро Срце од 1995 година, на режисерот Мел Гибсон, кој се закити со Оскар .
Кинематографија на Македонија Премиерно се прикажани долгометражниот игран филм „Омнибус А“ (продукција „Вардар филм“, режисери Маја Младеновска, Огнен Димитровски, Борјан Зафировски и Марија Џиџева) и документарните филмови „Копнеж по глината“ (продукција „Пегаз“, сценарио Мите Ноневски, режија Љупчо Тозија) и „Богородица 90“ (продукција „Вардар филм“, режија Лаки Чемчев), како и документарниот филм „Вета“ (продукција „Небото е лимит“, сценарио и режија Теона Митевска).
Ерик Картмен Картмен имаше главна улога во Саут Парк: Поголем, подолг и несечен долгометражниот филм, направен врз основа на серијата и се појави во тонскиот запис, пеејќи ги истите музички песни кои ги изведе во филмот. Како почит кон скечот за Мртвиот Папагал, краткометражен филм во кој Картмен се обидува да го врати мртвиот Кени во продавницата која ја поседува Кајл, беше емитувана во 1999 година на Би-Би-Си како посебно потсетување на 30 годишнината од
Акон Акон планира да работи на долгометражниот филм насловен kako " Illegal Alien" (Непознат вонземјанин). Филмот е базиран на некои настани од неговиот живот, па затоа актерот [[Меки Фифер] е ставен да го глуми Акон. На 30 Октомври Акон влезе во куќата на Големиот Брат меѓутоа само како гостин , така што домакините можеа да го запознаат Акон за само 100 секунди. Тој исто така на 17 Ноември , 2008 год. се појави во изданието на " WWE Raw" каде беше погрешно изговорено неговото име од страна на Сантино Марела ,кој поради својот италијански стереотип го нареке Акон – Акорн.
South Park Помош за Готвачот : Албумот на Саут Парк, компилација на оригинални песни од шоуто, составена од нумери кои ги пеат ликовите и нумери во изведба на гостински уметници, е издаден во 1998 година додека албумот Божиќните класици на г-дин Хенки, компилација на песни изведени од страна на ликовите од истоимената епизода како и други песни со божиќна тематика, е издаден во 1999 година заедно со саундтракот на долгометражниот филм. Во 1998 година, песната "Солени чоколадни топчиња" (изведена од Хејс во улога на Готвачот) е издадена како сингл во Велика Британија за поддршка на Помош за Готвачот : Албумот на Саут Парк и станува број 1 хит.