Top 10 similar words or synonyms for охрабрила

саботира    0.870675

охрабрувајќи    0.867063

приморувајќи    0.858919

терајќи    0.851040

заостри    0.844165

присилувајќи    0.842207

разгледала    0.838489

запоставил    0.837621

протерувајќи    0.834928

обесхрабри    0.834102

Top 30 analogous words or synonyms for охрабрила

Article Example
Пинк Пантер Пинк Пантер (англ. "Pink Panther" = розов пантер) е лик од цртаните филмови. Карактерот првобитно се појавил на почетните и одјавните шпици во еден филм наречен Пинк Пантер во 1963. год. Популарноста на ликот ги охрабрила авторите да започнат серија од кратки цртани филмови. Кул-мачката била ѕвезда во 124 цртани, десет телевизиски шоу-програми и три специјални ТВ емисии.
Фолкландски Острови На 2 април 1982 година, Аргентина ги нападнала Фолкландскте острови како и други британски територии во јужниот атлантик (Јужна Џорџија и Јужните Сендвич острови). Воената хунта, која што владеела со Аргентина од 1976 година,барала начин за задржување на власта со пренасочување на јавното внимание од слабата економија и искористувањето на огромните чувства на аргентинците кон островите. Исто така неколку британски писатели запишале дека намалувањето на војската на Велика Британија во јужниот атлантик ја охрабрила инвазијата.
Меѓународна политичка економија Претпочитани политики Историски гледано високите царини ставени на странските конкуренти се со цел да се заштитат домашните производители. Колонисточката сила ги охрабрила размените помеѓу сопствените колонии. Привремените застапници се насочени со употреба на тарифи за да се заштитат малите индустрии во земјите во развој. Некои застапници на овој пристап дошле прилично блиску до Либералниот пристап, и договорните услови на сите слободни пазари треба да бидат одфрлени одкако одредени прагови ќе бидат поминати.
Опра Винфри Изборот на нејзината кариера во медиумите не ја изненади нејзината баба, која рекла дека откако Винфри почнала да зборува, таа е на сцената. Како дете, таа правела интервјуа со пченкарен клип со својата кукла, на оградата од семејниот имот. Винфри подоцна признава дека баба и имала влијание на неа, и вели дека Хети Меј ја охрабрила да зборува во јавноста и и дала позитивно чувство за себе[33].
Ропство во САД Одлуката за Дред Скот во 1857 година, одлука 7-2, смета дека робот не може да стане слободен кога се зема во слободна држава, Конгресот не може да го спречи ропството на територијата и луѓето со афричко потекло увезени во САД кои се чуваат како робови не можат да бидат граѓани. Исто така државата не може да им забрани на сопствениците на робови да носат робови во државата. Оваа одлука која се смета како неправда од многу републиканци, вклучувајќи го и Абрахам Линколн исто така се смета за доказ дека моќта на робовите е запленета од Врховниот суд. Одлуката напишана од шефот на правдата Роџер Б. Танеј им забранила државјанство на робовите и нивните потомци. Оваа одлука ги разгневила аболиционистите и ги охрабрила сопствениците на робови, помагајќи и на земјата да дојде до граѓанска војна.
Оливија Њутн-Џон трансформацијата на Њутн-Џон во "Брилијантин" од добрата "Сенди 1" во кожна униформа "Сенди 2" ја охрабрила Њутн-Џон да го направи истото со нејзината музичка кариера. Во Ноември 1978, го издала нејзиниот следен студиски албум, "Тотално Жешко," кој станал нејзиниот прв солистички Топ 10 (Бр. 7) албум од "Дали некогаш си бил весел." Облечена во кожа на обвивката, сингловите од албумот "Малку повеќе љубов" (Бр. 3 Поп, Бр. 94 кантри, Бр. 4 АЦ), "Подлабоко од ноќта" (Бр. 11 Поп, Бр. 87 Кантри, Бр. 4 АЦ), и насловната песна (Бр. 52 поп) сите прикажуваат поагресивен и побрз звук за Њутн-Џон. Иако албумот ја запостави кантри музиката, сепак стигна Бр. 4 на листата за Кантри Албуми. Њутн-Џон го издаде Б-Сајд, "Танцување' 'Раунд анд раунд," од "Тотално Жешко" синглот на Кантри радиото достигнувајќи до Бр. 29 (како и Бр. 82 Поп и Бр. 25 АЦ), станувајќи нејзиниот последно рангиран соло Кантри сингл до денеска.
Мит Ромни Одлучен дека нова здравствена осигурителна мерка во Масачусетс не покачува даноци или потсетува на претходниот неуспешен предлог на ниво на државата наречен „Hillarycare“, Ромни формирал тим од советници со различна политилчка позадина со цел да се применат тие принципи. Почнувајќи кон крајот на 2004 година, тие измислиле сет од предлози коишто биле поамбициозни од поединечен предлог на Сенатот од Масачусетс и биле поприфатливи за него отколку еден од Домот на претставници од Масачусетс, којшто вовел нов данок за платен список. Особено, Ромни се залагал за воведување на поединечен мандат на државно ниво. Претходниот ривал Тед Кенеди, чиешто животно дело било универзалниот здравствен систем и којшто со тек на време развил топли односи со Ромни, позитивно го оценил планот со што се охрабрила соработката на Демократското законодавство. Неговиот напор наишол на поддршка од сите главни чинители во земјата, а Ромни помогнал да се избегне ќор-сокак којшто постоел меѓу ривалите меѓу демократските лидери во законодавниот дом.
Оливија Њутн-Џон На четиринаесет години Њутн-Џон формирала краткотрајна група само со девојки, Сол Фор, со три соученички кои често настапувале во кафулето на нејзиниот зет. Таа станала редовна на локалното Австралиско радио и телевизиски шоуа вклучувајќи го "Д Хепи Шоу" на ХСЦ-7 каде настапувала како "Lovely Livvy". Таа исто така се појавила и на "Гоу Шоу" каде ја сретнала идната партнерка во дует, Пет Керол, и идниот музички продуцент Џон Фарар (Керол и Фарар ќе стапат во брак подоцна). Таа учествувала и победила на натпревар за таленти на телевизиското шоу "Синг, Синг,Синг" чиј водител бил Австралиската икона Џони О’Киф, изведувајќи ги песните "Некој кој имал срце" и "Се што доаѓа е рози". Њутн-Џон првично не била подготвена да ја искористи наградата што ја добила, патување до Британија, но отпатувала таму дури една година подоцна откако нејзината мајка ја охрабрила да си ги прошири нејзините хоризонти.
Салвадор Дали Салвадор Дали се родил на 11 мај 1904, во 8:47 часот изутрина, во Фигерас, блиску до француска граница, во Каталонија, Шпанија. Неговиот постар брат исто наречен Салвадор, починал девет месеци пред тоа, на 1 aвгуст 1903. Неговиот татко, Салвадор Дали и Кузи, бил средно-класен адвокат и нотар, чиишто достигнувања биле потпомогнати од неговата жена, Фелипа Доменех Ферес, која ги охрабрила нејзините синови да бидат уметнички настроени. Кога имал пет години, Дали бил однесен на гробот на неговиот брат каде неговите родители му рекле дека тој е негова реинкарнација, во што, и тој самиот почнал да верува. За неговиот брат, Дали рекол: ”Ние двајца си наликувавме како две капки вода, но имавме различни рефлексии. Тој најверојатно беше мојата прва верзија, но сфаќал премногу апсолутистички.“ Дали исто така имал и сестра, Ана Марија, која била три години помлада. Во 1949 таа објавила книга за нејзиниот брат, "Дали во очите на неговата сестра". Неговите пријатели од детството се појавуваат подоцна во фудбалскиот тим на ФК Барселона, Сагибарба и Јозеф Самитер. За време на неговите одмори во Каталонскиот ресорт, Кадакес, тие играле фудбал заедно.
Стивен Кинг На Денот на мајките, 1973, романот на Кинг, Carrie беше прифатен од издавачката куќа Doubleday. Кинг пишувал како се обесхрабрил кога се обидел да развие идеја за девојче со психичка моќ во роман од која на почетокот мислел да се откаже бидејќи идејата му се видела многу детска, но жена му, Табита, ја спасила идејата и го охрабрила да го заврши романот. Добил $2,500 однапред (не е многу за роман, дури и во тоа време) а правата за книгата заработиле $400,000, од кои пола отишле кај издавачот. Кинг и неговото семејство се преселиле во јужен Мејн заради лошото здравје на мајка му. Во тоа време, тој почнал да пишува книга насловена "Second Coming", подоцна пренасловена како "Jerusalem's Lot", пред на крајот да го смени насловот во "'Salem's Lot" (објавена 1975). По издавањето на ‘‘Carrie‘‘ во 1974, неговата мајка умира од рак на матката. Неговата тетка Емрајн ѝ го прочитала романот пред да умре. Кинг пишувал за неговиот сериозен проблем со пиењето во тоа време, тврдел дека бил пијан кога читал пофалба на погребот на мајка му.