Top 10 similar words or synonyms for присилувајќи

убедувајќи    0.899762

приморувајќи    0.889408

претекнувајќи    0.875445

советуваше    0.874833

бркајќи    0.873942

убедувал    0.872558

избркале    0.871659

замолила    0.867668

потиснала    0.863919

вознемируваат    0.862137

Top 30 analogous words or synonyms for присилувајќи

Article Example
Слобода Следниот чекор кон неслободата се состои од усвојувањето на претставата дека некои поединци се поразумни од другите и дека затоа се квалификувани да одлучуваат што е во најдобар интерес на останатите, помалку разумни луѓе. Тоа им дава за право да речат дека присилувајќи ги луѓето помалку разумни од нив да го направат правилниот избор и на тој начин да го остварат своето вистинско “јас”, тие всушност ги ослободуваат од неразумните, телесни желби.
Guns N' Roses Во мај 2010 година, Ексл го тужеше поранешниот менаџер Ирвинг Азоф со 5 милиони долари, изјавувајќи дека Азоф ја саботира продажбата на „камбек“-албумот на Ганс ен роузес и лажеше за потенцијална „супер-турнеја“ со Ван Хален (на кои Азоф им е менаџер) како план за да го присили Роуз повторно да се обедини со неговите отуѓени поранешни членови на бендот. Во неговата тужба, Ексл рече дека Азоф не успеа да го промовира неговиот албум „Кинеска демократија“ и намерно ги откажа концертите, „присилувајќи го Роуз во позиција во која тој ќе нема друг избор освен повторно да се обедини со оригиналните членови на Ганс ен роузес и да оди на турнеја“.
Сајмон Геранс Геранс имал несреќен почеток на сезоната, откако ја скршил клучната коска во јануари, додека тренирал за Тур Даун Андер. Негова прва трка потоа била Страде Бјанке, но го скршил своето колено во друг пад при италијанската трка. Барал резултат кога се вратил на тркањето, но неговата лоша среќа продолжила откако паднал два пати на Лиеж-Бастон-Лиеж и ја напуштил трката. Меѓутоа, не се здобил со некои посериозни повреди при падовите. Учествувал на Џиро д’Италија и повторно паднал на дождливата дванаесетта етапа, присилувајќи да ја напушти. На Тур де Франс, Геранс бил вклучен во масовен пад при голема брзина на третата етапа и морал да ја напушти трката поради скршен рачен зглоб.
Лошиот поручник (филм од 1992) Полицаецот не може да ја разбере милоста на калуѓерката и паѓа во очај. Потоа, оди во зградата каде што живеат силувачите (двајца млади момчиња), ги зема со себе и ги качува во автобус, присилувајќи ги да го напуштат градот полн со насилство и да отпочнат нов, подобар живот. Тој пак е очаен, зашто знае дека за него е премногу доцна да се ослободи од гревовите. Откако ќе ги испрати момчињата, неговиот автомобил го пресретнуваат криминалците на кои тој им должи пари и го убиваат.
Изгубени Првата сезона обработува 25 епизоди кои се емитуваа секоја среда во 20:00 во САД, почнувајќи од 22 септември, 2004. Авион се урива поставувајќи ги преживеаните патници на Оушеаник лет 815 на навидум напуштен тропски остров, присилувајќи ја групата непознати да соработува ако сака да преживее. Нивниот опстанок е загрозен од мистериозни ентитети вклучувајќи поларни мечки, невидено суштество кое талка низ шумата и злонамерните населеници на островот познати како „Другите“. Наидуваат и на Французинка по име Даниел Русо која преживеала бродолом на островот пред 16 години и пронашла мистериозно метално окно закопано во земјата. Направен е обид да се замине од островот на сплав.
Умаг Од 6 до 8 век, Умаг бил под византиска доминација, потоа под власта на Ломбардите во 751 година и Франките во 774 година. Наредниот период е обележан со несигурност и чести промени на власта. Со растот на својата моќ Венецијанската Република ја наметнува својата власт во Истра, присилувајќи го Умаг и другите западноистарски градови да ѝ се заколнат на лојалност на Венеција. Својата лојалност Умаг ѝ ја ветил на Венеција во 1269 година, и сè до 1797 година таа назначува гувернери на Умаг од своето благородништво. Овој период во никој поглед не е мирен период.
Холштајн По смртта на кралот Фредерик VII на Данска (олденбуршка династија) во 1863 година, наследувањето на Шлезвиг и Холштајн било оспорено. Новиот крал, Кристијан IX (династија Шлезвиг-Холштајн-Зондербург-Гликсбург, ракав на олденбуршката династија), го изнел своето барање за данскиот трон и покрај женската линија. Војводата на Августенборг, подалечен потомок од друга линија на олденбуршката династија, ги побарувал војводствата и наскоро Германската конфедерација, предводена од Прусија и Австрија, ја повела Втората шлезвишка војна со Данска, брзо поразувајќи ја во 1864 година и присилувајќи ја да ги предаде војводствата.
Константин XI Палеолог Летото 1444, Константин ја напуштил Мореја, окупирајќи го Атинското војводство. Тој брзо ги освоил Теба и Атина, присилувајќи го фиренцискиот војвода, Нерио II Акчиајоли, вазал на османлискиот султан да му плати данок. Турскиот одговор бил неизбежен. Две години подоцна, султанот Мурат II кој излегол од пензија, предводел армија од 50,000–60,000 војници во Грција за да стави крај на претензиите на Константин. Неговата цел не била да ја освои Мореја, туку да им одржи казнена лекција на Грците и нивните деспоти. Османлиската армија стигнала до Хексамилион на 27 ноември 1446. Константин се обидел да преговара со султанот, но според историчарот Лаоник Халкокондил, неговите услови „не биле умерени, бидејќи побарал Истмус да биде негов и да ги задржи сите подалечни територии на султанот кои тој ги предложил“.
Византиска морнарица Последната запишана византиска поморска победа била онаа од 1427 година во битката покрај Ехинадските Острови, кога царот Јован VIII (1425–1448) ја поразил супериорната флота на Карло I Токо, гроф на Кефалонија и деспот Епирски, присилувајќи го да ги предаде териториите во Мореја на византијците. Последната појава на визнатиската морнарица било при последната опсада на Цариград од страна на турците во 1453 година, кога флота составена од византиски ,џеновски и венецијски бродови (различен број на бродови се запишани во различни извори, движејќи се од 10 до 39 бродови) го бранеле Цариград од османлиската флота. За време на опсадата, на 20 април 1453 година, се случил последниот судир на византиската морнарица, кога три галии од Џенова придружувајќи византиски транспортен брод, се пробиле со борба низ огромната османлиска флота и се упатиле кон Златниот рог.
Јапонска и американска мафија Во 2007 година Линда Широ на суд сведочела надвор од темата на случајот,дека капетанот на семејството Коломбо,Грегори Скарпа Сениор кој бил нејзинодоскорашно момче бил регрутиран од ФБИ за да помогне во пронаоѓањето на трите тела на убиените работници борци за граѓански права во Мисисипи во 1964тата година. Таа посведочи дека била со Скарпа во Мисисипи и видела како агентите на ФБИ му даваат прво пиштол,а потоа и пари.Таа посведочи дека тој и кажал дека со пиштол во уста му се заканил на член на ККК кланот,присилувајќи го да ја оддаде локацијата на телата.Слични вакви приказни за мафијата циркулирале со години и Њу Јорк Дејли Тајмс претходно има објавени неколку,но никогаш пред тоа не биле изнесени на суд.