Top 10 similar words or synonyms for охрабрувајќи

теши    0.875646

заклал    0.874578

протерувајќи    0.872699

воодушевил    0.871604

тепал    0.870714

охрабрила    0.867063

изоставајќи    0.863171

мачеле    0.861811

третирал    0.859641

присилувале    0.858582

Top 30 analogous words or synonyms for охрабрувајќи

Article Example
Муслимански свет Неговите дела на Аристотел беа клучен чекор во пренесување на учењето од античка Грција до исламскиот свет и Западот. Тој често го поправил филозофот, охрабрувајќи жива дебата во духот на иџитихад.
Ропство во САД Пред почетокот на Американската револуција, учители и преродбеници го шителе христијанството во робовските заедници, подржани од Друштво за ширење на Евангелието. Во првото големо будење, Баптисти и Методисти од Нова Англија проповедале порака против ропството, охрабрувајќи ги господарите да ги ослободат нивните робови, ги преобратувале робовите и слободните црнци и им давале активни улоги во новите црковни заедници.
Овен Чемберлејн Во 1946, по војната, Чемберлејн продолжил со неговиот докторат во Чикашкиот универзитет под надзор на легендарниот физичар Енрико Ферми. Ферми имал важна улога како водач и ментор на Чемберлејн, охрабрувајќи го да ја остави попрестижната теориската физика зад себе и да се занимава со експериментална физика, за која Чемберлејн имал особена способност. Чемберлејн докторирал во Чикашкиот универзитет во 1949.
Оливија Њутн-Џон Дијагнозата за рак на Њутн-Џон имало ефекти и на музиката која ја снимала. Во 1994, ја издала "Гаја: Патувањето на Една Жена" која го прикажувало нејзиното хронично искушение. Ова бил првиот албум на кој Њутн-Џон ги напишала сите песни охрабрувајќи ја да стане повеќе активна како текстописец потоа. Во 2005, ја издала "Посилна од порано," продаден ексклузивно во Обединетите Држави од Халмарк. Приносите од продажбата на албумот се користеле за истражување на рак на дојка. на албумот била песната "Феноменална Жена" базирана на поемата од Маја Ангелу која вклучувала гостински вокали како Диана Керол, Бет Нилсен Чепмен, Делта Гудрем, Ејми Холанд, Пети ЛаБеле и Минди Смит – сите преживеани или засегнати од рак.
Пол Макартни Прва сериозна девојка на Мекартни од Ливерпул беше Дот Рон, која ја сретнал во Казбах клубот во 1959 година. Според весникот Spitz, Рон сметала дека Мекартни бил опседнат со тоа да ја контролира секоја ситуација. Тој често одбирал облека и шминка за неа, охрабрувајќи ја барем еднаш да ја порасне нејзината коса како Брижит Бардо, потоа инсистирајќи да си го врати стилот, поради разочарувачкиот ефект. Кога Мекартни за прв пат отиде во Хамбург со бендот Битлси, тој ѝ пишуваше на Рон, редовно и таа ја придружуваше Синтија Ленон во Хамбург, кога тие свиреа повторно во 1962 година. Двојката имаше двеиполгодишна врска и беа спремни да се земат сè до спонтаниот абортус на Рон; според Spitz, Мекартни „ослободен од обврската“ ја раскина свршувачката.
Британски музички награди Во 1999 година, бендот Беле и Себастијан биле номинирани за најдобри британски почетници и покрај тоа што имале издадено три албуми пред доделувањето на наградите во 1999 година.Спонзори на настанот биле Радио Еден и слушателите можеле да гласаат по електронски пат.Тогаш, групата Степс била најдобриот поп бенд во Британија и исто така биле номинирани. Но наградата ја добил бендот Беле и Себастијан. Во саботата, по доделувањето на наградите,во медиумите излегла приказна во која се тврдело дека гласовите биле местени во нивна корист, охрабрувајќи ги студентите од два универзитети да гласаат по електронски пат. Меѓутоа , обожавателите се бунеле дека бендот имал поддршка од студентите затоа што Изабел Кемпбел била на еден од тие универзитети, а наградата требало да им биде дадена за уметнички заслуги а не за популарност или продажба на мусичките дискови.
Брус Ли Најголемо влијание на напредокот на Брус Ли во боречките вештини било учењето на кинеската боречка вештина Винг Чун. Брус Ли започнал со тренирање Винг Чун во текот на летото во 1954 година, на возраст од 13 години под раководство на познатиот Винг Чун мастер Ип Мен (Yip Man). Мастер Ип Мен исто така бил колега и пријател на Wu Ta-ch'i, наставник по Tai Chi Chuan во Хонгконг. Редовните тренинзи главно се состоеле во практикување чи сао (chi sao) вежби (trapping hands), техники на дрвена кукла и слободен спаринг. Немало одредена шема за часовите. [16] Ип се обидувал да ги спречи своите студенти да се борат во уличните банди на Хонгконг охрабрувајќи ги да се борат во организирани натпревари.
Џек Спароу Во борба, Спароу е вешт мечувалец (способен да им се спротивстави на Барбоса и Дејви Џонс), но ја користи својата супериорна интелигенција како предност за време на борбите, искористувајќи ја својата околина да им ги преврти масите на неговите непријатели наместо да се потпира исклучиво на неговата вештина со меч. Џек обично претпочита стратегии со ненасилни преговори и вртење на неговите непријатели еден против друг, образложувајќи: „Зошто да се бориш кога можеш да преговараш? Се што е потребно е соодветна моќ.“ Тој ќе повика на преговори и ќе ги одврати неговите непријатели од нивните убиствени намери, охрабрувајќи ги да ја видат поголемата слика, како што прави кога го убедува Барбоса да го одложи враќањето во смртна форма за да може да се бори против Британската Кралска Морнарица. Тој често користи сложени игри со зборови и речник за да ги збуни непријателите, исто така е претпоставено дека неговиот пацифизам можеби е една од причините зошто Барбоса и посадата на "Црниот Бисер" се побуниле против него; Барбоса во првиот филм вели: „Џек, поради таквото однесување ти го загуби "Бисерот". Полесно е да ги бараш луѓето кога се мртви.“ Неговиот пацифизам е дополнително означен со тетоважата на "Desiderata" на неговиот грб.
Џон Драјден Драјден бил роден во селото Алдвинкол во близина на Трапстон во Нортемптоншир, каде што неговиот дедо (по мајка) бил парох на црквата „Сите свети“. Тој бил најстариот од четиринаесетте деца на Ерасмус Драјден и неговата сопруга Мери Пикеринг. Тој бил внук на Сер Ерасмус Драјден I Баронет (дедо од страна на татко му) (1553-1632) и неговата сопруга Френсис Вилкс, пуритански земјопоседник кој ја поддржувал пуританската кауза и Парламентот. Тој исто така бил втор братучед на Џонатан Свифт. Како момче, Драјден живел во селото во близина на Тичмарш, Нортемптоншир каде најверојатно го стекнал своето прво образование. Во 1644 бил испратен во училиштето Вестминстер како кралски ученик, каде управник бил д-р Ричард Базби, шармантен но и способен учител и строг воспитувач. Повторно основан од Елизабета I, за ова време Вестминстер опфаќал многу различен религиозен и политички дух охрабрувајќи го ројализмот и високото англиканство. Каков и да бил одговорот на Драјдeн на ова, тој го почитувал управникот и подоцна ги испрати своите двајца синови да се школуваат во Вестминстер. Многу подоцна, по неговата смрт, куќата во Вестминстер била основана во негово име.
Викиликс На 3 Декември, ПејПал, процесорот за наплата на И Беј, трајно ја укина сметката на Холандската фондација Вау која што префрлаше донации до Викиликс. ПејПал тврдеа дека сметката ја прекршувала нивната „Прифаќачка политика” особено поради тоа што е употребувана „за активности кои охрабруваат, промовираат и олеснуваат или насочуваат други да се ангажираат во нелегални активноси”. Потпретседателот на ПејПал подоцна тврдеше дека прекинале со примањето на плаќања откако „Стејт департментот ни кажа дека ова биле нелегални активности”. Тоа беше отворено и чесно. Подоцна истиот ден, тој рече дека неговата претходна изјава е неточна и дека всушност се базира на писмо од Стејт Департментот до Викиликс. На 8 Декември 2010 година, Холанската фондација Вау даде изјава за печатот, велејќи дека преземале законски мерки против ПејПал поради блокирањето на нивната сметка која се користи за финансирање на Викиликс и поради обвинение кон тврдењата на Пеј Пал за „нелегални активности”. На 6 Декември, Швајцарската банка Пост Фајнанс, објави дека ги замрзнала средствата на Асанж кои ги држеле, севкупно 31 000 евра. Во изјава на нивната веб страна тие тврдеа дека ова е поради „давањето на лажни информации од Асанж во врска со неговото место на престојување” кога ја отварал сметката. Викиликс дадоа изјава во која се вели дека ова е поради водењето на Асанж како „бегалец бездомник во обид да добие престој во Швајцарија ја употребил адресата на неговиот адвокат во Женева во согласност со банката”. На истиот ден Мастер Кард објавија дека „преземаат мерка за Викиликс повеќе да не можат да примаат брендирани продукти од Мастер Кард” додавајќи дека „правилата на Мастер Кард им забрануваат на муштериите директно или индиректно вмешување или олеснување на било каква нелегална дејност”. Наредниот ден Виза Ај Ен Си објавија дека го стопираат финансирањето на Викиликс, чекајќи ја „понатамошната истрага”. Во обидот за поддршка на Викиликс Екс Ај Пи Вајр основаа начин за донирање кон Викиликс и го дадоа својот придонес. Дејта сел, Швајцарската компанија за информатичка технологија која овозможи Викиликс да прима донации на кредитна картичка, објави дека ќе превземат законски мерки против Виза Европа и Мастеркард, со цел да се продолжи финансирањето на веб страната. На 18 Декември, Американската банка објави дека „нема да спроведе трансакции од било каков тип доколку постои причина за верување дека се наменети за Викиликс” цитирајќи „можно е Викиликс да се ангажирани во активности кои се…несоодветни со нашата внатрешна политика на спроведување на плаќањата”. . Викиликс одговорија преку Твитер, охрабрувајќи ги своите подржувачи кои се муштерии во Американската банка, да ги затворат своите сметки. Веќе долго се верува дека Американската банка е цел на наредните објави на Викиликс.