Top 10 similar words or synonyms for саботира

охрабрила    0.870675

овласти    0.857569

убедувајќи    0.855863

замоли    0.851852

замолила    0.851315

заостри    0.850242

приморувајќи    0.844687

охрабрат    0.841122

ангажираше    0.838058

обесхрабри    0.837552

Top 30 analogous words or synonyms for саботира

Article Example
Луд, збунет, нормален • Стјепан (Стипе) (Саша Петровиќ) – поранешниот сопстевеник на кафулето Сан Ремо кое е популарно место за собирање на ликовите од серијата. Тој се обиде да го саботира Сан Ремо со Самир, но не успешно. Неговиот последен настап беше во 69 епизода објаснет преку неговите последици со сопругата Марија.
Ајман Ал Завахири Таму Завахири разбрал дека во Египет се организира „Иницијатива за ненасилство“ за да се стави крај на кампањата за терор која убила стотици и поради која биле затворени илјадници во операција на владата. Завахири гневно се спротивставил на ова „предавство“ во писма до лондонскиот весник Al-Sharq al-Awsat. Заедно со членовина Ал Гама Ал Исламија, помогнал да се организира масивен напад врз туристи во храмот на кралицата Хатшепсут за да ја саботира иницијативата провоцирајќи ја владата на репресија.
Одмазда (ТВ серија) Меделин Стоу ја игра улогата на Викторија Грејсон,моќната глава на семејството Грејсон,жена на Конрад Грејсон,мајка на Даниел и Шарлота.После аферата со Дејвид Кларк,Викторија без размислување се согласува да им помогне на Конрад и на Франк да го наместат Дејвид Кларк.Бракот на Викторија и Конрад полека се распаѓа и тие започнуаат процедура за развод.Иако не го знае вистинскиот идентитет на Емили,Викторија никогаш не и верува целосно и се обидува да ја саботира врската помеѓу неа и нејзиниот син.
Климагејт Критичарите велат дека е-пораките ќе покажат дека постои премолчан договор помеѓу научниците кои се занимаваат со климатските промени за нецелосно презентирање на научните информации. Други научници, како на пример Ричард Сомервил, го сметаат инцидентот за клеветничка кампања. Кевин Тренберт од Националниот центар за атмосферско истражување oд САД изјавил дека селективно се цитирани само зборови и фрази, надвор од контекстот во обид да се саботира самитот во Копенхаген посветен на климатските промени кој треба да се одржи во декември 2009 година.
Клуб за борба (роман) “Поради неговата природа “ Тајлер работи ноќни работи ,саботира компании и им наштетува на клиентите.Тој исто така краде остатоци од масно ткиво од клиника за липосукција за да се збогати преку правење на сапун но и за да создаде состојки за производство на бомби што ќе го произведува подоцна,со клубот за борби.Тој е ко-основач на клубот за борби бидејќи негова беше идејата за борба која доведе до негово создавање.Подоцна го започнува Проектот Мејхем преку кој тој и неговите членови вршат неколку напади врз конзумеризмот.Тајлер е рус (ова го дознаваме од коментарите на Раскажувачот)”.Душевно оболениот, но привлечен Тајлер понатаму во романот станува антагонист.
Почеток (филм) Проблем настанува кога Саито е смртно повреден во последното ниво на соништата, а умирање во сон за него би значело дека ќе остане заробен во заборав, во најдлабокото ниво на својата потсвест, при што ја губи врската со реалноста. Се појавува и мртвата сопруга на Каб, која ги саботира со тоа што го убива Фишер. Каб и Аријадна влегуваат во уште подлабока состојба за да ги најдат Саито и Фишер. Аријадна го наоѓа Фишер и го враќа назад низ нивоата на соништата, а Каб продолжува во потрага по Саито.
Односот на големите империјални сили кон Илинденското востание Со овие реформи, кои се темелеле врз предлогот на англиската влада, се предвидувало: при главниот инспектор Хилми-паша да се постават двајца цивилни агенти од кои еден од Австро-Унгарија и еден од Русија, а требало да бидат надлежни за примена на реформата во македонските вилаети од страна на турската администрација. Потоа реорганизација на турската жандармерија во Македонија, при што требало да се именува еден странски генерал, под чија команда ќе се аташирале определен број европски офицери. Исто така се предвидувало реформирање на администрацијата, судството, развивање на месната самоуправа итн. Иако турската влада се согласила на предложените реформи, таа однапред била решена да ги саботира нивното воведување.
Guns N' Roses Во мај 2010 година, Ексл го тужеше поранешниот менаџер Ирвинг Азоф со 5 милиони долари, изјавувајќи дека Азоф ја саботира продажбата на „камбек“-албумот на Ганс ен роузес и лажеше за потенцијална „супер-турнеја“ со Ван Хален (на кои Азоф им е менаџер) како план за да го присили Роуз повторно да се обедини со неговите отуѓени поранешни членови на бендот. Во неговата тужба, Ексл рече дека Азоф не успеа да го промовира неговиот албум „Кинеска демократија“ и намерно ги откажа концертите, „присилувајќи го Роуз во позиција во која тој ќе нема друг избор освен повторно да се обедини со оригиналните членови на Ганс ен роузес и да оди на турнеја“.
Винстон Черчил За време на војната Черчил го одбил барањето на Франција за воена помош, при навлегувањето на Нацистите, заради тоа што сметал дека на Британија й се потребни сите воени сили заради нејзина одбрана. Ова одбивање на помош потоа го приморил да ја саботира Француската флота, по нејзиното одбивање да й се приклучи на Британската, заради тоа што не може да си дозволи таа да им се приклучи на силите на Нацистите. Британската Кралска Авијација, иако со тешки загуби во своите редови, успеала да ја одбрани Британија од германската авијација, ова во голем дел се должело и на Американската помош поддржана од Претседателот Френклин Рузвелт. Черчил, иако противник на комунизмот, со радост го примил влегувањето на СССР во војната како моќен сојузник против нацистите.
Почеток (филм) Дом Каб (Леонардо ди Каприо) и неговиот партнер Артур (Џозеф Гордон-Левит) работат илегално деловна шпионажа со тоа што влегуваат во потсвеста на жртвата преку контролиран сон. Користат техника „сон во сон“, преку која успешно ја добиваат бараната информација. И двајцата користат `тотем`, а тоа е мал предмет, чие „однесување“ му е познато само на оној што го има. Преку тотемот може да откријат дали можеби тие се наоѓаат во туѓ сон или се во реалноста. Тотемот на Каб е конус кој не престанува да се врти ако се наоѓа во состојба на сон. На почеток од филмот го дознаваме главниот проблем на Коб: неговата мртва сопруга, Мал (Марион Котилард), која извршила самоубиство, се појавува во неговите соништа и му ги саботира напорите, предизвикувајќи го да остане со неа во состојба на сон за стално. Другиот негов проблем е што не смее да се врати во САД, бидејќи е обвинет за убиство на неговата сопруга.