Top 10 similar words or synonyms for чилеанската

боливиската    0.809008

филипинската    0.807890

нигериската    0.788589

каталонската    0.767695

чехословачката    0.764094

аргентинската    0.762279

јужнокорејската    0.761825

пакистанската    0.757907

израелска    0.746086

баварската    0.744377

Top 30 analogous words or synonyms for чилеанската

Article Example
Артуро Видал Артуро Еразмо Видал Пардо е чилеански фудбалер, играч од средниот ред на „Баерн Минхен“ и на чилеанската фудбалска репрезентација.
Марсело Дијаз Марсело Алфонсо Дијаз Рохаз е чилеански фудбалер, играч од средниот ред на Хамбургер и на чилеанската фудбалска репрезентација.
Карлос Кармона Карлос Емилио Кармона Тељо е чилеански фудбалер од средниот ред кој игра за Аталанта и за чилеанската фудбалска репрезентација.
Клаудио Браво Клаудио Андрес Браво Муњоз (роден на 13 април 1983 во Буин) е чилеански фудбалер, голман на Мначестер Сити и на чилеанската репрезентацијата.
Сантјаго Градот бил разрушуван од земјотреси во 1647 и во 1730. По војната за независност (1810-1818) Сантјаго станал главен град на Чилеанската Република.
Хорхе Сампаоли Најголемиот успех во својата тренерска кариера Сампаоли го постигнал како селектор на чилеанската репрезентација, со која триумфирал на Копа Америка во 2015 година.
ФК Коло Коло Тимот е еден иницијатоите на чилеанската професионална лига. Основач е на јужноамериканскиот куп кој денес е познат под името Копа Либертадорес.
Аугусто Пиноче До почетокот на 1972 година, Пиноче бил општ началник на Генералштабот на Чилеанската армијата. На 23 август 1973 година бил унапреден во главен началник на началник на Генералштабот на Чилеанската армијата од страна на претседателот Салвадор Алјенде. На 11 септември 1973 година, Пиноче го предводел државниот удар со кој биле соборени претседателот Салвадор Алјенде и социјалистичката влада. Во декември 1974 година, воената хунта го назначила за свој претседател, меѓутоа воздухопловни сили на генералот Густаво Гузман не се согласувале со тоа .
Матијас Фернандес Матијас Ариел Фернандес Фернандес, подобро познат како Мати Фернандес (роден во Буенос Аирес на 15 мај 1986) е чилеански фудбалер, играч од средниот ред на ФК Милан и на чилеанската репрезентацијата.
Жозе де Сан Мартин На 20 август 1820, флота од осум воени бродови и шеснаесет транспортни бродови од Чилеанската воена морнарица, под команда на Томас Александар Кохран, 10 ти гроф од Дундоналд, пловеше од Валпаризо до Паракас, јужен Перу.