Top 10 similar words or synonyms for евгениј

сергеј    0.886786

иванович    0.880145

дмитри    0.879476

павел    0.865613

дмитриј    0.865557

александрович    0.862472

петрович    0.861998

олег    0.859770

алексеј    0.859706

андреј    0.854578

Top 30 analogous words or synonyms for евгениј

Article Example
Евгениј Онегин Времето на случување се дваесеттите години од 19 век, во Петроград, на село и во Москва. Дејствието се одвива по хронолошки ред со паралелен развој на неколку сижејни линии. Самиот писател ја доживеал судбината на својот лик Владимир Ленски (починал во двобој). По истиот роман, Петар Илич Чајковски ја напишал истоимената опера. Делото е преведено на неколку светски јазици и се смета за едно од најголемите светски класики кои некогаш биле создадени.
Евгениј Онегин Првата глава е започната на југ, Кишинев, на 9 мај 1823 година, и е завршена есента, на 22 октомври истата година, а испечатена во февруари 1825 година во Петроград. Неа Пушкин ја посветил на својот брат Л.С. Пушкин. Втората и третата глава се напишани во Одеса. Всушност третата глава е таму почната, но завршена е во Михаиловско, каде што Пушкин го издржува своето второ прогонство.
Евгениј Салахов Евгениј Салахов (р. 25 јануари 1979) е руски кану-спринтер кој што се натпреварува од раните 2000-ти. Тој освои бронзен медал во дисциплината К-1 4 х 200 метри на 2010 ИКФ Светскиот Кану Спринт Шампионат во Познањ.
Евгениј Колесников Евгениј Колесников (руски: "Евгений Сергеевич Колесников", роден на ) е руски кошаркар кој во моментот е слободен играч.
Евгениј Алдонин За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2002 година и одиграл 29 натпревари.
Евгениј Букет Роден е во Киев, каде завршил основно и средно училиште. Во 2004 год. дипломирал на Киевскиот факултет „Тарас Шевченко“ на отсекот за механика и математика. Постојано објавува статии во украинските неделни списанија, а во периодот 2006-2007 бил дописник за „Макарівські вісті“. На претседателското место во Викимедија Украина дошол во декември 2011 година. Тој се залага за вметнување на проектот Википедија како дел од наставната програма во украинските образовни институции.
Евгениј Шчербањ Случајно, ова убиство претходело на заминувањето на гувернерот Владимир Шчербањ (не бил во роднински врски со Евгениј) од позицијата прв човек на Донечката област. На тоа место дошол поранешниот министер за јаглена индустрија Серхиј Пољаков, по препорака на премиерот Виктор Јанукович.
Евгениј Родионов Телото на Евгениј, мајката го донесе во Русија на 20 ноември 1996 година, на денот на Мелитинските маченици, кои биле војници - христијани на Римската војска. Заради одбивањето да се одречат од Христос претрпеле маченичка смрт – им биле отсечени главите. Биле 33 војници, а едниот од нив се викал Евгениј. Пет дена после погребот на Евгениј Родионов, неговиот татко починува од мака.
Евгениј Родионов Евгениј ја покажа својата предаденост на Спасителот Исус Христос и не прими друга вера, одлучувајќи дека е подобро да прими маченички венец и, несомнено, Господ ја прими неговата светла руска душа меѓу Своите големи светители.
Евгениј Родионов Евгениј Родионов прими маченичка смрт за Христа, за православната вера. Тоа е многу редок подвиг. Од една страна, неговата смрт предизвикува жал, а од друга – носи радост. Константин Велики виде крст и му беше речено: со ова победувај. Така и ние, гледајќи што се случи, велиме: само со верата ќе победиме. Бидејќи ако погледнеме околу себе – ништо друго нема да нѐ спаси. Навистина, човекот живеше меѓу нас во ова многу тешко време, можеби дури и потешко од советското, кога било безбожништво. Безбожништвото е полесно за поднесување, а развратноста потешка. А тој во развратно време ја зачува верата. Изгледа дека не бараа многу од него – да го скине крвчето. Пред сите да се одрече од Христос. Неговата смрт победува многу размислувања. Ако во нашата земја постојат вакви луѓе, значи дека Русија не пропаднала и не спие, туку во одреден момент се буди. Ние можеме да живееме и победуваме само со верата.