Top 10 similar words or synonyms for ulvaeus

fältskog    0.913695

gerber    0.883169

michiko    0.880620

stoller    0.877187

baines    0.876902

haywood    0.876742

bulat    0.874875

britt    0.874044

hustle    0.872160

elinor    0.871241

Top 30 analogous words or synonyms for ulvaeus

Article Example
Björn Ulvaeus Björn Ulvaeus (Emri i Gjatë : Björn Kristian Ulvaeus) u lind më 26 prill 1945 në Göteborg të Suedisë, ka qenë pjesëtarë në Grupin e Famshëm Suedez ABBA.
ABBA Gjatë viteve aktive të bendit, Fältskog dhe Ulvaeus ishin shumë të dashuruar dhe të martuar, siç ishin Lyngstad dhe Andersson, edhe pse të dy çiftet u divorcuan më vonë. Në kulmin e popullaritetit të tyre, të dy marrëdhëniet vuanin tendosje të cilat në fund të fundit rezultoi në rënien e martesës Ulvaeus - Fältskog në vitin 1979 dhe martesës Andersson - Lyngstad në vitin 1981. Këto ndryshime në marrëdhënie u reflektuan muzikën e grupit, me kompozime të mëvonshme, duke përfshirë më shumë meditues, brooding, tekste të errëta.
ABBA ABBA janë një grup suedez pop / disco i formuar në Stokholm në vitin 1972, i përbërë nga Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson dhe Anni - Frid Lyngstad. ABBA është një akronim nga shkronjat e para të emrave të parë anëtarët e grupit ' dhe nganjëherë është i stilizuar si markë e regjistruar. Emri ABBA formohet nga inicialet e anëtarëve të grupit Agnetha, Björn, Benny dhe Anni-Frid.
ABBA Pas ABBA theu deri në fund të vitit 1982, Andersson dhe Ulvaeus arritur sukses të shkruar muzikë për fazën ndërsa Lyngstad dhe Fältskog ndjekur karrierën solo me sukses të përzier. Muzikë Abba -së rënë në popullaritet deri në disa filma, sidomos Dasma Muriel dhe Aventurat e Priscilla, Mbretëresha e Shkretëtirës, interes ringjallur në grup, hedhje vezëve disa grupe haraç. Në vitin 1999, muzika ABBA u përshtatur në të suksesshme muzikore Mamma Mia! se turne në mbarë botën. Një film me të njëjtin emër, lëshuar në vitin 2008, u bëfilmi më i lartë - fitim në Mbretërinë e Bashkuar atë vit. Grupi u hyjnë në Rock dhe roll Hall of Fame më 15 mars, 2010.