Top 10 similar words or synonyms for studios

entertainment    0.835613

pictures    0.831189

disney    0.805208

hbo    0.803032

cbs    0.795256

produksionit    0.793985

broadway    0.785408

bros    0.768844

animation    0.768438

paramount    0.768150

Top 30 analogous words or synonyms for studios

Article Example
Universal Studios Mbas kesaj ne 1912 krijoi kompanine UNIVERSAL.
Universal Studios Themeluesi i Universal Carl Laemmle ishte nje emigrant gjerman me origjine cifute qe jetonte ne qytetin Oshkosh, ne Wiskonsin, ku dispononte nje dyqan te vogel veshjesh.
Universal Studios Universal Studios (njohur edhe si Universal Pictures) është një filmstudio dhe një ndërmarrje e NBC Universal Inc më e madhe amerikane.
Universal Studios Ne vitin 2004 kompania iu shit General Electric partnere me NBC.
Warhorse Studios Personat e përfshirë në kompaninë WarHorse Studio kanë punuar në tituj të ndryshëm për Personal Computer si "Mafia" dhe "Mafia 2", "UFO Triology", "ARMA", etj. Personat e përfshirë kanë kontribuar edhe në krijimin e lojërave të ndryshme për celularë, për konsola xhepi (si Nintendo DS), e të tjera.[ref. 2]
Warhorse Studios Kompania në fjalë nuk ka publikuar akoma ndonjë lojë, por loja "Kingdom Come: Deliverance" (ngjarjet zhvillohen në kohërat mesjetare evropiane ku spekullohet se bazohet në një ngjarje të vërtetë historike), u financua suksesshëm në KickStarter dhe pritet të dalë së shpejti. [ref. 3] Programi i përdorur për krijimin e titullit në fjalë është CryENGINE 3 nga Crytek. [ref. 4] Loja tjetër që është akoma në zhvillim është edhe titulli "Q5" (pritet të dalë në vitin 2015).[ref. 5]
Warhorse Studios WarHorse Studios (në shqip Studio KalLufte) është një kompani çeke themeluar në vitin 2011 nga personalitete me karrierë të gjatë në industrinë e lojërave kompjuterike si "Daniel Vavra", "Martin Klima", "Victor Bocan" dhe "Zbyněk Trávnický". [ref. 1]
Universal Studios Gjate nje udhetimi per ne Çikago ne 1905, u habit shume ka popullariteti i madh qe kishin kinemate e Nickelodeon, qe ishin kinema me kosto te ulet ku projektoheshin filma me metrazh te shkurter, me gjysme çmimi per arsye qe te mund te ndiqeshin nga te gjithe shtresat e popullsise. Sipas historise thuhet qe Laemmle vezhgonte me ore te tera shitjen e biletave, duke numeruar klientet dhe duke llogaritur fitimet ditore te kinemase. Pak jave pas ketij udhetimi ne Çikago ai shiti te gjitha veshjet bashke me dyqanin e tij, per te blere nje kinema te vogel te Nickelodeon.
Dita Botërore e Vallëzimit Nowadays dance is mostly taking place in ballrooms, clubs, theatres, school halls, studios and discotheques.
Daniel Vávra • "Kingdom Come: Deliverance" nga WarHorse Studios (Pritet të dalë së shpejti)