Top 10 similar words or synonyms for salamis

vogtl    0.877537

begann    0.875341

tieren    0.874541

herrscher    0.872834

århus    0.872739

früh    0.871961

rustavi    0.870400

kapustka    0.869818

mielec    0.869779

spezial    0.869386

Top 30 analogous words or synonyms for salamis

Article Example
Nea Salamis Famagusta FC Për klubin shumësportësh, shiko Nea Salamis Famagusta. Për ekipin e volejbollit, shiko Nea Salamis Famagusta VC.
Nea Salamis Famagusta FC Nea Salamis Famagusta FC ose Nea Salamina Famagusta FC (Greqisht: Νέα Σαλαμίνα Αμμοχώστου) është një klub futbolli profesionist me seli në Ammochostos (gjithashtu e njohur nga emri i romanizuar, Famagusta), Qipro. Ka qenë një klub refugjatësh që prej pushtimit turk të Qipros në 1974ën, kur Turqia pushtoi pjesën veriore të ishullit. Klubi është vendosur përkohësisht në Larnaka.
Nea Salamis Famagusta FC Arritjet më të mëdha të klubit ishin fitoret e Kupës dhe Superkupës së Qipros në vitin 1990. Renditja më e lartë në Divizionin e Parë Qipriot është vendi i 3të. Përgjatë 5 viteve të para (1948-1953), klubi mori pjesë në kampionatet e Federatës së Futbollit të Amatorëve të Qipros. Në vitin 1953 klubi u bë pjesë e Federatës Qipriote të Futbollit, duke marrë pjesë rregullisht në kupa e kampionate. Ka luajtur në më shumë se 50 sezone të Divizionit të Parë Qipriot, duke u renditur të 7ët në numër pjesmarrjesh.
Nea Salamis Famagusta FC Stadiumi Ammochostos
Nea Salamis Famagusta FC Klubi mori pjesë për herë të parë në kompeticionet Europiane në 1990, pikërisht në Kupën e Kupave dhe luajti në sezonet 1995, 1997 dhe 2000 në Kupën Intertoto. Klubi është pjesë e klubit shumësportësh Nea Salamina Famagusta, që u themelua në vitin 1948; ky klub gjithashtu përfshin ekipin e volejbollit të meshkujve.
Theodoros Pangalos (Gjenerali) Pangallos është lindur ne ishullin Salamis. Familja e tij ishte gjak arvanitase dhe i përkiste grupit te luftëtareve arvanitase ne revolucionin grek, me Giannakis Meletis [Hatzimeletis], kurse na ana e tjatit vinte nga një familje aristokrate nga ishulli Kea.
Greqia e lashtë Betejat më të njohura të luftërave greko-persiane përfshijnë edhe Marathon, Thermopylae, Salamis, dhe Plataea. Me kalimin e kohës të gjitha krahinat e Greqisë ishin çliruar nga ndikimi persian. Kur Aleksandri vdiq më 323, fuqia dhe ndikimi i Greqisë ishin në kulm. Megjithatë pavarësinë e shteteve greke e zëvendësoi zhvillimi i kulturës greke.
Gergj Karaiskaj 1827 beteiligte sich Karaiskakis an dem vergeblichen Versuch, die Belagerung Athens zu brechen. Karaiskakis fiel am 23. prill 1827. Das Karaiskakis-Stadion in Neo Faliro ist nach ihm benannt, weil er in dieser Gegend tödlich verwundet wurde. Seinem Wunsch entsprechend, wurde er auf Salamis beerdigt.
Lufta e Trojes Paris' rrëmbimin e Helen kishte disa precedentëve. Io është marrë nga Mycenae, Europa është marrë nga Feniki, Jason mori Medea nga Colchis, dhe Trojan princeshë Hesione ishte marrë nga Heracles, i cili i dha asaj për të Telamon e Salamis. Sipas Herodotus, Paris ishte emboldened nga këta shembuj të vjedhin veten e tij me një grua nga Greqia, dhe pritet asnjë ndëshkime, që nuk ka qenë askush në raste të tjera.
Perandoria e Persisë Pas fitores së tij në betejën e Thermopylae, Asuero (Kserksi) shkarkoi qytetit evakuuar të Athinës dhe të përgatitur për të përmbushur grekët në Isthmus strategjik të Korinthit dhe të Gjirit Saronic. Në 480 p.e.s grekët fituan një fitore vendimtare në betejën e Salamis Asuero dhe u detyrua të largohej në Sardis. Ushtria që ai u largua në Greqi nën Mardonius ripushtoi Athinës, por u shkatërrua përfundimisht në 479 p.e.s në betejën e Plataea. Humbjen përfundimtare të persianët në Mycale ka inkurajuar qytetet greke të Azisë në revoltë, dhe shënoi fundin e zgjerimit persian në Evropë.