Top 10 similar words or synonyms for prage

femijeri    0.836061

keshillin    0.835226

pergjithsi    0.833573

moske    0.831842

suçu    0.829368

athine    0.825363

kembyen    0.825253

himare    0.824540

pjesemarrje    0.823852

stervitjen    0.821941

Top 30 analogous words or synonyms for prage

Article Example
Julius Fučík Ne 1920 filloi studimet ne Prage dhe hyri ne Partia Socialdemokrate Çeke , ku llogaritej ne krahun e rrymes te se „majtëve“ . Ne maj 1921 themeloi Partia Komuniste e Çekosllovakisë (KPT). Fučík shkroi me pas artikujt e pare për kulturen për gazeten vendore te KPT në Pilsen. Mbas mbarimit te studimeve Fučík gjeti vend pune si redaktor në gazetën letërare "Kmen" (rrenja). Brenda KPT ai u caktua pergjegjes per ceshtjet kulturore. Ne vitin 1929 shkoi te gazeta e kritikut te letersise František Xaver Šalda "Tvorba" (Krijimi). Përvec kësaj u bë bashkëpunetor i rregullt i gazetes KPT "Rudé právo". Në këtë kohe ndodhi shpesh që Fučíku u arrestua nga policia sekrete cekosllovake.
Oliver Cromwell Kishte lindur ne nje familje te shtreses se mesme feudale ne Angli si i ri ishte involvuar ne politik po i pa njohur per publikun deri ne vitin 1628 kur ne moshen 29 vjecare hyri ne Parlamentin Anglez ne vitin 1630 u konvertua nga Katolik ne protestan dhe ju bashkua grupit te protestanteve qe quheshin Puritan ai u zgjodh deputet ne parlamenitin Anglez duke perfqesuar fillimisht Cambrige dhe Hutingdonn-nit ku ne kete detyre qendroi vetem nje vit dhe me vone ne Parlamentin e Madhe ne Angli ku qendroi nga viti 1640-1642 kur vendi ishte ne prage te luftes civile angleze
Julius Fučík Me 24. prill 1942 u arrestua ne Prage, me rastin e nje Razzia. Së pari, ai u mbajt në Burgu Pankrác dhe atje u morr ne pyetje dhe u torturua. In dieser Zeit entstand seine "Reportage unter dem Strang geschrieben", die von den Wärtern Adolf Kolínský und Josef Hora aus der Haft geschmuggelt wurde. Während der kommunistischen Herrschaft konnte nur eine gekürzte Version erscheinen, 1995 lag erstmals eine komplette Fassung des Werkes vor. Das Buch ist das meistübersetzte Werk. In fast 90 Sprachen sind rund 300 Auflagen erschienen. In späteren Jahren wurde die Authentizität bestritten. Inzwischen wurde die Authentizität jedoch wissenschaftlich nachgewiesen.
Julius Fučík Mbas Marreveshjes se Mynihut qeveria e Prages nuk e lejoi veprimtarine e KPT qe nga shtatori i 1938 e me pas. Fučík botoi vetem me pseudonim ne gazeta qytetase dhe para se gjithash per tema hitorike. Mbas marrshimit te trupave naziste te Gjermanise ne mars te 1939 Fučíku u angazhua me Rezistencen. Pjesërisht, ai jetonte  me familjen e tij në Chotiměř. Më vonë ai shkoi maskuar si Profesor Horák ne Prage. Nga pranvera e 1941 aishte pjese e Komiteti Qendror te KPT. Er erstellte Flugblätter und versuchte die KP-Zeitung "Rudé právo" regelmäßig herauszugeben. Unter seiner Leitung erschien auch das populäre Wochenblatt "Tvorba".
Richard Wagner Ne vitin 1817 Vagneri fillon shkollen. Ne vitin 1819 njerku i tij Ludvig Gajer u semur dhe vdiq me 30 shtator 1821ne Dresden. Vagneri u mor nen kujdestari nga ungji i tij Karl Geyer ne Eisleben. Me 22 dhjetor 1822 nen emrin Wilhelm Richard Geyer ai hyn ne shkollen Kreuzschule ne Dresden. Ne vitin 1826 familja e tij shperngulet ne Prage ndersa Rikardi mbetet ne Dresden por vizitonte edhe nganjeher familjen ne Prage, heren e pare ne vitin 1826, dhe heren e dyte ne vitin 1827. Për Krishtlindja|Krishtlindje]] ishte perseri prane familjes ne Lajpcig. Ketu ai mesonte nen emrin Vagner nga viti 1828 deri 1827 ne Nikolaischule dhe ne Thomasschule. Ai u ndikua ne kete kohe nga ungji i tij Adolf Wagner. Rikardi lexoi Shekspirin dhe romancieret p.sh. E.T.A. Hoffmann. Ne moshen 16 vjeçare Vagneri perjetoi kengetaren e operas Wilhelmine Schröder-Devrient ne Fidelion e Bethovenit. Qe nga kjo kohe ai vendosi te behet muzikant, dhe pak kohe me vone perpiloi sonatat e tij te para, nje kuartet si edhe operan e pambaruar „Die Hochzeit“. Nga viti 1831 ai studioi muzike ne Universitetin e Laipcigut, si edhe mori mesime kompozimi nga drejtuesi korit Tomasor Christian Theodor Weinlig, te cilit ai ia kushtoi edhe vepren e tij te pare "Klaviersonate in B-Dur" (Sonate për piano ne Si bemol magjor). Ne vitin 1832 Vagneri kompozoi Simfonine Do magjor (C-Dur) dhe ndermori udhetimin e tij te trete ne Böhmen
Gani Lacej Ne dhjetecjecarin 1945-1955, Rrethi ciklizmi shqiptar ka perjetuar nje dhjetevjecar sportiv te shkelqyer, me perfaqsim dinjitoz ne veprimtari te shumta nderkombetare. Sic ishte Gara e Paqes, me prestigjozja ne ato vite me itinerar Varshave Berlin Prage, ku ne 1955 suksesin me te madh e arriti Pirro Angjeli duke u renditur i 18 ti ne kalsifikimin e pergjithshem, nderkohe qe ne kete itinerar kane pedaluar edhe mjeshtra te tille si Gani Lacej, Mishel Cico, Dum Murthi, Fadil Muriqi, Ruzhdi Cerma, Niko Kotte, Bilal Agalliu, Eqerem Shaba etj. Ne ato vite është regjistruar gjithashtu edhe rasti me unikal ne historine e sportit te ciklizmit ne vendin tone, tre cikliste Pirro Angjeli, Dum Murthi e Gani Lacej marrin pjese ne Turin Nderkombetar, Paris Lion Lans, ku pedalojne per krah ciklisteve me te mire nga e gjithe bota.
Palion Zarka Në dhjetëvjeçarin 1945-1955, Rrethi çiklizmi shqiptar ka përjetuar një dhjetëvjeçar sportiv të shkëlqyer, me përfaqësim dinjitoz në veprimtari të shumta ndërkombëtare. Siç ishte Gara e Paqes, më prestigjiozja në ato vite me itinerar Varshave Berlin Prage, ku në 1955 suksesin më të madh e arriti Pirro Angjeli duke u renditur i 18 ti në klasifikimin e përgjithshëm, ndërkohe që në këtë itinerar kanë pedaluar edhe mjeshtra të tillë si Gani Lacej, Mishel Cico, Dum Murthi, Fadil Muriqi, Ruzhdi Cerma, Niko Kotte, Bilal Agalliu, Eqerem Shaba etj. Në ato vite është regjistruar gjithashtu edhe rasti më unikë në historinë e sportit të çiklizmit në vendin tonë, tre çikliste Pirro Angjeli, Dum Murthi e Gani Lacej marrin pjesë në Turin Ndërkombëtare, Paris Lion Lans, ku pedalojnë për krah çiklisteve më të mirë nga e gjithë bota.
Oliver Cromwell Pas marrjes se [[Waxford]] dhe dorzimit te qytetit [[Drogheda]] ushtria e monarkisteve dhe irlandezve u dobesua shume dhe bente rezistenca te pakta dhe zhvillonte nje lufte guerrile por ne Irlande lidore kishin mbetur edhe disa qytete qe ishin nen sundimin e irlandezve dhe anglezve monarkiste mirpo shpejt Oliver i sulmoi edhe ato po ashtu ai rrethoi edhe qytetin [[Waterford]] dhe ne [[Rrethimi i Waterford]]-it ne kete rrethim morren pjes edhe dy gjeneralet besnik te Oliver Cromwell ata ishin [[Hanry Ireton]] dhe [[Michael Jones]] kontribut ne kete fitore te madhe dha sidomos Hanry ky rrethim zgjati 1 muaj nga Nentori deri ne dhjetor te vitit 1649 dhe me vone ne vitin 1650 gjate muajve qershor dhe gusht ku ne kete periudhe nga nje epidemi vdiqen 3000 ushtare te Oliver Cromwell por ky rrethim rezultoi me fitoren e parlamentreve pas marrjes se ketij qyteti dhe kulles se Waterford-it kundersharet Oliver Cromwell u dobesuan shume ishin ne prage te kapitullimit.
Revolucioni i vitit 1848 në Gjermani dhe Austri Te pakenaqur me menyren e qeverisjes ishin edhe vete austriaket prandaj ne keto kushte te renda kruengritja se pari filloi ne vjene me 15 MARS 1848 kryengritesit kerkonin permbysjen e marredhenieve feudale kushtetuten e re dhe reformat pas vjenes kryengritja u perhap ne tere austrin ne keto rrethana PERANDORI FERDINANDI I per ta ruajtur pushtetin e tij u detyrua te pranonte kerkesat e kryengritesve.Pase ketyre ngjarjeve vala e kryengritjes perfshiu edhe vise te tjera ne te cilat ushtronte autoritetin e vet qeveria e Vjenes ne Prage qeket kerkuan perdorimin e gjuhes se tyre neper shkolla administraten e tyre dhe perfundimisht shkeputjen nga sundimi i Perandorise Austriake edhe hungarezet organizuan kryengritje te armatosur te organizuar kunder sundimit Austriak kryengritesit nr hungari kerkonin qe ky vend te mos mbetej brenda Perandorise Austriake ne keto rrethana e pafuqishme per te shuar gjith keto kryengritje Perandoria Austriake kerkoi ndihm ushtarake nga Rusia kjo e fundit dergoi trupat e veta ne Hungari dhe shtypi levizjen qlirimtare te Hungarezeve megjithkete qeverisja e vjetruar e Vjenes kishte marre nje goditje shum te rende...
Fortifikimet e kufirit Çekosllovak Fillimi i fortifikime me rajonin pranë qytetit Ostrava-s u vendos nga ushtria sepse druheshin nga një pushtim nga veriu ndermjet Portës se Moravia-s, e cila ishte një kalim natyral ndermjet Sudetëve dhe Karpateve që në kohet e lashta. Strateget ushtarak ishin të vetëdijshëm që kjo do të kishte krijuar një çarje kritike për Çekosllovakisë. Studime të reja në 1935 e ndërruan ketë mendim. Fortifikimet në kufirin verior duhet të mbulonin zonën nga qyteti i Ostarva-s në malet Kronose për të mbrojtur Çekosllovakinë nga ndërhyrjet e mundshme nga Gjermania. Linja e fortifikimit ishte shume e gjatë, pothuajse 600 Km. Versioni tjetër i modifikuar e zgjastë fortifikimin nga malet Krkonose deri në lumin Elbe me një fortifikim të kryeqytetit Prage dhe të qytetit Pilsen (pjesa perëndimore e Çekisë pranë kufirit Gjerman). Në ketë mënyre duke e zgjatur linjën e fortifikimit në 850 Km. Drejtoria e Punëve të Fortifikimit në dhjetor 1935 përgatiti 5 fazat e ndërtimit me një shumë totale prej 10 bilion Krona Çeke. Faza e pare e fortifikimit duhet të përfundonte në 1939.