Top 10 similar words or synonyms for municioni

hiqeni    0.792248

gjalpin    0.790372

buajt    0.781348

myshk    0.773693

ziejmë    0.768582

pudër    0.767939

mbulojeni    0.766796

shpëlahen    0.766687

nuecajve    0.762292

lagu    0.761806

Top 30 analogous words or synonyms for municioni

Article Example
Kampi i përqëndrimit Dachau braktisur fabrikë municioni afër qytetit mesjetar të
Berikova lufton deri sa i harxhohet i gjithë municioni dhe bie heroikisht dukë lënë disa të vrarë.
Predha Predha është një projektil i formuar nga një cilindër i ndërprerë nga një koni, e mbushur me lëndë plasëse. Municioni qëllohet nga një top.
Strikers 1945 Objeki kryesoë që dispononë lojtari është aeroplani(të dhënat dhe pamja janë të imagjinuara ). Në fillim keni në dispozicion vetem një llojë municioni, me kalimin e kohës gjatë lëvizjes mund të mblledhni shkronjat të cilat simbolizojnë paisjet plotësues të aeroplanit.
Adem Jashari Në orët e hershme të mëngjesit të 5 mars 1998, në Prekaz u sulmua sërish familja Jashari nga Ushtria Jugosllave dhe forcat policore. Forcat sulmuese përbëheshin nga transportues të blinduar dhe pjesëtarë të policisë, të mbështetura nga artileria nga një fabrikë municioni në afërsi. Lagjen Jashari e kishin rrethuar diku me rreth 7-8 mije trupa. Sulmi zgjati tre ditë dhe dy netë.
Beteja e Gjormit Beteja përfundoi me humbje vendimtare të italianëve, të cilët u shpartalluanplotësisht dhe kontrollin e morrën shqiptarët. Në total u vranë 186 ushtarë dhe oficerë italianë, duke përfshirë komandantin e trupave italiane, Kolonel Clementi, me qindra të tjerë u plagosën ndërsa 80 u zunë rob lufte. Tanket italiane u shkatërruan, ndërsa pajisjet ushtatrake që ranë në duar të shqiptarëve përfshinin 3 topa, 29 armë automatike, sasi të mëdha municioni dhe qindra pushkë.
Fiolina Germi Në seritë Metal Slug personazhet nuk kanë ndryshime në mënyrën e lojës përveç aspektit vizual. Bën përjashtim nga ky rregull seria e gjashtë dhe shtatë me këtë titull. Veçoria e saj në Metal Slug 6 dhe Metal Slug 7 konsiston në fillimin e lojës gjithnjë me një Have Machinegun, çdo armë e re e fituar gjatë lojës vjen me 50% më shumë municion dhe municioni gjithmonë shton +50% se normalisht për çdo armë të marrë gjatë lojës.
Lidhja e Prizrenit Beteja e dytë ndodhi të nesërmen, më 21 prill 1881, në Shtimje. Këtu luftimet qenë më të përgjakshme se në Slivovë. Në luftimet e ashpra, të cilat vazhduan më tepër se 2 orë, morën pjesë edhe vetë anëtarët e shtabit shqiptar, si Sulejman Vokshi, Ali Ibra, Binak Alia, Rustem Sadria e të tjerë. Edhe këtu vullnetarët shqiptarë luftuan me heroizëm të rrallë, por nën breshërinë e dendur të artilerisë së armikut dhe kur municioni i armëve të tyre filloi të shteronte, u detyruan të tërhiqeshin në drejtim të Suharekës.
Tugjeci Me të kthyer nga Shkupi, të Brahimit të Zenamit kryeplak në Tygjec, i cili së bashku me shumë banor të tjerë të kësaj ane kishin qenë në radhet e vullnetarëve për çlirimit të selisë së Vilajetit të Kosovës në gusht të vitit 1912, banorët e kësaj ane mësuen për përgatijet serbe për të sulmuar territoret e tyre. Në Kullë të Tygjecit, municion nuk kishte fare, pos një pjese të ushqimit që kishte mbetur për telegrafistin dhe familjen e tij, ndërsa për kullën kujdesej vetëm Ismajli i Ramës. Banorët e kësaj ane filluan të përgatiten. Disa armë i kishin, por municioni ishte i paktë.
Kanina e Vlores Fortesa e brendshme ka vetëm njëzet shtepi të sistemit të vjetër dhe të mbuluara me tjegull, depo ushqimi, municioni e uji. Jashtë mureve të fortesës së brendshme ndodhen katër topa të mëdhenj, te cilët mund t'i ketë zili çdo mbret dhe qe nuk gjenden në asnjë kufi, sado i fortifikuar që të jetë ai. Grykat e tyre mbajnë nën kërcenim limanin e Vlorës. Për të kuptuar se sa të mëdhenj janë ata, mjafton të përmend një ngjarje të çuditshme, të cilën e kam parë me sytë e mi. Brenda në gryken e njërit top, dimër e vere, banon një njeri i varfër me të gjitha sendet që ka nevoje njeriu, duke filluar nga dysheku e jorgani, tenxherja, sahani etj. Madje, një bamirës pasanik i ka ndërtuar këtij topi edhe një portë, e cila hapet e mbyllet si porta e një dhomë.