Top 10 similar words or synonyms for lanc

rebeluan    0.739795

malazezo    0.726138

nizamë    0.725478

maqedonisё    0.720848

aristokracise    0.720509

forcoj    0.718046

partizaneve    0.717237

nimetja    0.710655

shpartallon    0.709419

vukoviqit    0.709243

Top 30 analogous words or synonyms for lanc

Article Example
Historia e fshatit Fterra LANC si pjese e boshtit antifashist e rreshtuar perkrah forcave perparimtare te kohes pati zhvillimet e veta edhe ne Fterre.
Ibrahim bej Biçakçiu Për herë të parë në politikë shfaqet në 1937, gjatë regjimit të Mbretit Zogu I, duke u bërë deputet (i pavarur) i Elbasanit. Pas këtij mandati shkëputet nga politika, për t'u rikthyer në shtatorin e vitit 1943 si Kryetar i Komitetit Ekzekutiv, duke drejtuar një kabinet praktikisht të paqenë në një Shqipëri të dalë nga kontrolli e të rënë në duart e komunistëve në pjesën më të madhe. Ndonëse një moment shumë i vështirë politik i brendshëm ashtu edhe në arenën ndërkombëtare (Gjermania po tërhiqej), ai merr nën drejtim edhe Ministritë të Jashtme dhe atë të Brendshme. Pasi Gjermania largohet plotësisht nga Shqipëria,pushtetin i'a dorëzon forcave të LANC-it pa bërë rezistencë.
Memisha Stepa Memisha Stepa nga fshati Tragjas i rrethit te Vlores lindi ne vitin 1915 ne nje familje me tradita te hershme atdhetare.Qe fare i ri shquhet per shpirtin protestues ndaj padrejtesive shoqerore te regjimit te kohes.Ai largohet nga Vlora dhe vjen ne Tirane ku studion ne Shkollen Teknike(harry Fultz sot) me rezultatet maksimale.Kur ende nuk i kishte mbushur te njezet vjetet e moshes se vet perfshihet ne rradhet me idete me perparimtare te kohes.Ka qene pjesmarres aktiv ne Kryengritjen e Fierit dhe pas deshtimit te saj u kerkua per t'u denuar,por shpetoi duke u fshehur.Me 7 prill te 1939 gjendet ne balle te atyre qe dolen me armen krahut kunder pushtuesve fashiste.Me themelimin e Partise Komunsite Shqiptare (PKSH) pranohet antar i saj duke u bere nje nga 200 komunistet e pare shqiptare.Me fillimin e LANC Memisha Stepa eshte nder te paret qe luftoi per lirine e Shqiperise.Se pari u be komandant çete Partizane me pas komisat batalioni ne Brigaden III Sulmuese partizane,ca me vone komisar rajoni,kudo trim dhe drejtues i talentuar.Mbas çlirimit te atdheut ka punuar ne organet e Puneve te Brendshme,funksionar i larte ne Kryeministri,kryetar i Bashkise se Fierit etj.Per meritat ne Luften anti-fashiste Nacional Clirimtare dhe ne punen per ndertimin e Shqiperise,Ish Presidiumi i Kuvendit Popullor e pat dekoruar me 12 medalje dhe urdhra.Me daljen ne pension,Memisha Stepa qe nder te zgjedhurit e organizates se veteraneve te LANC te lagjes 10 ne kryeqytet.Deri ne fund mbeti nje veteran i perkushtuar.Ai nderroi jete ne vitin 2001 ne Tirane i rrethuar nga femijet,mbesat dhe gruaja e tij Adile Stepa e cila nderroi jete ne vitin 2008.Ne vitin 2005 ne Tirane botohet libri kushtuar Memisha Stepes "Nga Sketerra ne Driten e Lirise" bazuar ne shenimet qe Memishai vendoste ne bllokun e tij derisa ndrroi jete.
Stegopul Kostandin Boshnjaku u lind në Stegopuli, Lunxhëri rajon, Shqipëria Osmane, sot Qarkut Gjirokastër, Shqipëri, në vitin 1888.[1] Ai përfundoi studimet e tij në Institutin Tregtar të Pireut, Greqi. Ai ishte një ekonomist, publicist, dhe diplomat, si dhe një poliglot, duke e ditur greke, e Vjetër greqisht, rusisht, turqisht, anglisht, frëngjisht dhe gjermanisht. Ai ka punuar për shumë vite në Odesë dhe St Peterburgut në bankat franceze dhe ndërkombëtare.[1] Në vitin 1914, qeveria e Princ Vidit vënë atë në krye të Thesarit të shtetit të sapokrijuar shqiptar. Emri i tij shfaqet si bashkë -themelues i Partisë Nacionaliste Shqiptare, Shqiptar : Partia Nacionaliste Shqiptare, një parti e shkurtër jetuar gjatë 1913-1915.[2] E gjithë kjo u ndërpre nga Revolt islamik në Shqipëri, dhe Luftës së Parë Botërore. Kostandin ishte në Rusi gjatë revolucionit të tetorit, ndoshtaintelektualit shqiptar vetëm për të kanë jetuar ngjarjet. Gjatë kësaj kohe, ai e mbajti miqësi me patriotë të tjerë dhe intelektualët shqiptarë, si Fan Noli, Ymer Dishnica, Martin Ivanaj, Halim Xhelo, Sejfulla Malëshova, Asdreni, Faik Konica, etj Konica do të sugjeroja edhe emrin e tij për të Nolit, si kandidat i përshtatet më së miri për rolin e ambasadorit në Greqi. Kostandin sjellë në Shqipëri idetë revolucionare të bolshevizmit, dhe njerëzit nga Kominternit ishin në kontakt me të për krijimin e bazës për përhapjen e qelizave komuniste në vend, edhe pse ai nuk përzihen direkt në ndonjë grup lokal komunist.[3] Pas Revolucionit të qershorit në 1924, Kostandin iku në Austri, duke e lënë Shqipërinë së bashku me personalitete të tjera të shumta politike demokratike. Mbreti Zog gjykata e dënoi atë në vitin 1927 me burgim të përjetshëm, në mungesë. Ai u arrestua në Vjenë në vitin 1929, kinse për implikimin në tentativën për vrasje të dështuar mbi Ahmet Zogut. Reputacioni i tij dhe lidhjet e bëri të mundur për të që të merrni lëshuar, Noli, Anri Barbys, edhe Albert Einstein, ishin disa nga emrat të cilët konkurruan në mbrojtjen e tij . [ 1 ] Ai u kthye në Shqipëri në vitin 1939, duke u bashkuar në anën komuniste të Lëvizjes Nacional Çlirimtare (shqiptare : Lëvizja Nacional Çlirimtare ose Lëvizja Antifashiste Nacional Çlirimtare , Lanc) [4] Pas Luftës së Dytë Botërore , ai u zgjodh deputet në Kuvendin e ri shqiptar , 2 dhjetor 1945, me pas u zgjodhDrejtori i Përgjithshëm i Bankës së Shqipërisë.[5][1] Më 22 dhjetor 1945, ai shkroi një memo të Enver Hoxhës, duke kritikuar masat e forta të qeverisë komuniste ndaj sektorit privat.