Top 10 similar words or synonyms for kupën

kupës    0.793011

kupat    0.788345

ligën    0.758444

kampionatin    0.756636

kampione    0.752453

finalen    0.750790

kampion    0.747867

superkupën    0.740831

kupa    0.737215

kampionëve    0.736775

Top 30 analogous words or synonyms for kupën

Article Example
Lista e tregolshëve në FIFA Kupën e Botës Tregolëshi i parë u shënua nga Bert Patenaude i Shteteve të Bashkuara, në ndeshjen kundër Paraguajit në 1930 FIFA Kupën e Botës; tregolëshi më i fundit është shënuar nga Thomas Muller në ndeshjen kundër Portugalisë në 2014 FIFA Kupën e Botës.
Statistikat e KF Tiranës në Kupën e Shqipërisë Statistikat e KF Tiranës në Ligën Superiore
Statistikat e KF Tiranës në Kupën e Shqipërisë Më poshtë është lista e të gjitha paraqitjeve të Tiranës në Kupë që nga viti 1939 e deri më sot. Kjo listë tregon vendet ku ka përfunduar Tirana çdo sezon, sa kundërshtarë kanë eliminuar dhe nga cilët kundërshtarë janë eliminuar, sa gola kanë shënuar e pësuar, sa fitore, barazime e humbje kanë pasur gjatë sezoneve, diferencën e golave, pikët dhe ndeshjet e luajtura.
Lista e tregolshëve në FIFA Kupën e Botës Kjo është një listë me të gjithë tregolshëshat e shënuar gjatë Kupave të Botës ndër vite; gjë që ndodh kur, një futbollistë shënon tre ose më shumë gola në një ndeshje të finaleve të Kupës së Botës (nuk përfshihen ndeshjet kualifikuese). Të shënosh një tregolësh në Kupën e Botës është me të vërtetë një gjë e rrallë; vetëm 49 tregolëësha janë shënuar në më shumë se 700 ndeshje në 19 edicione të Kupës së Botës. FIFA, si organi zyrtar i qeverisjes së futbollit, ka vendosur se quhet tregolësh nqs një lojtar shënon tre ose më shumë gola në një ndeshje të vetme.
Lista e tregolshëve në FIFA Kupën e Botës Turnamenti i fundit që nuk ka patur të paktën një hat-trick ka qënë 2006 FIFA Kupa e Botës në Gjermani. Numri rekord i tregolshave të shënuar në një turnament të vetëm është tetë, që janë shënuar 1954 FIFA Kupën e Botës në Zvicër. Gjarmania (përfshirë Gjermaninë Perëndimore) është shteti me më shumë tregolësha të shënuar (7), ndjekur nga Argjentina dhe Hungaria, 4 secila.
KF Vllaznia KS Vllaznia janë 9 Herë Kampionë të Shqipërisë në futboll, kanë fituar 6 Herë Kupën e Republikës. KS Vllaznia kanë këtë pjesëmarrje në kupat Europiane: 3 herë kanë marrë pjesë në Kupën e Kampionëve të Evropës, 3 herë në Kupën UEFA , 2 herë në Kupën Intertoto, 2 herë në Kupën e Kupave dhe tri herë në Kupën Ballkanike.
Ali Mema Takime ndërkombëtare miqësore dhe zyrtare për Kupën e Kampioneve dhe Kupën Ballkanike midis klubeve: 80
KS Teuta Skuadra e klubit Teuta ka qenë një herë kampione e Kategorisë Superiore shqiptare dhe tre herë ka fituar Kupën e Shqipërisë. Në arenën e futbollit evropian ka marrë pjesë në Kupën UEFA tri herë, në Kupën Intertoto ka luajtur po ashtu tri herë ndërsa në Kupën e Kupave një herë dhe në Kupën Ballkanike ka luajtur një herë.
West Ham United F.C. Në 1965, ata fituan Europian Kupën Fituesit e Kupës, dhe në vitin 1999 ata fituan Kupën Intertoto.
KS Dinamo KS Dinamo ka dalë 18 herë Kampione e Shqipërisë në futboll dhe ka fituar 15 herë Kupën e Shqipërisë. Po ashtu KS Dinamo ka një numër pjesëmarrjesh në skenën evropiane të futbollit duke marrë marrë pjesë në Ligën e Kampionëve, pesë herë në Kupën UEFA, tre herë për Kupën e Kupave dhe pesë herë në Kupën Ballkanike.