Top 10 similar words or synonyms for ferdinando

ugo    0.879855

haan    0.879291

edén    0.873219

cappelli    0.871147

achilli    0.870767

ferruccio    0.866808

lombardo    0.864473

guarneri    0.863340

gabriele    0.862644

burgnich    0.861882

Top 30 analogous words or synonyms for ferdinando

Article Example
Ferdinando Milone Ai ka publikuar në numrin e marsit të vitit 1942, në revistën e klubit të turit italian “Rrugët e Italisë”, një ese tejet të rëndësishme me titull “Shqiptarët dhe Shqipërinë”. E mendoj si të dobishme botimin e një përmbledhje të esesë, meqenëse nuk është në dispozicion as të bibliotekave italiane e as të atyre shqiptare.
Ferdinando Milone Ferdinando Milone(lindur në Napoli më 1896 dhe vdekur më 1987 në Romë), ka qenë një gjeograf i shquar, pedagog në Universitetin e Napolit dhe të Romës, anëtar i Akademisë Kombëtare të Lincei, autor i librave të shumtë, të një rëndësie të madhe për studimin e gjeografisë ekonomike.
Raoul Bova "Distretto di polizia" ... Ferdinando (2000)
Sandro Botticelli Politika pajtuese e Lorenzo de' Medici-t përkundrejt aleatëve të Komplotit të Pacëve (Congiura dei Pazzi) (mbi të gjitha Sisti i IV dhe Ferdinando I d'Aragona) u realizua në mënyrë efikase nëpërmjet shkëmbimeve kulturore, me ftimin e artistëve më të mëdhenj fiorentin në oborret italiane, si ambasadorë të bukurisë, harmonisë dhe primatit kulturor fiorentin.
Zbulimet e medha gjeografike Ferdinando Magelani ishte një Spanjoll u nis drejt skajit më jugor të Amerikës së Jugut.Pasi kaloi qetësisht Amerikën e Jugut arriti në Filipinë dhe atje u vra nga banorët vendas.Megjithatë, udhëtimin e vazhduan shokët e tij. Ky ishte udhëtimi i parë përeth botës.
Familja Medici Ferdinando padurim mori qeveria e Toscana. Ai urdhëroi teper e marshlands toskan, ndërtuar një rrjet rrugor në jug të Toscana dhe tregtinë e kultivuar në kapelë kashte. [12] Për të shtuar të industrisë toskan mëndafshi, ai mbikqyri mbjelljen e pemëve Manit përgjatë rrugëve kryesore (krimba mëndafshi ushqehen me gjethe Manit ). [13] Ai zhvendosur Toscana larg Habsburgëve [14] hegjemonisë duke u martuar e parë kandidati jo Habsburgëve që 'Medici, Duka i Firences, Christina Lorraine, një mbesa e Catherine de' Medici Alessandro de. Reagimi spanjolle ishte për të ndërtuar një kështjellë në pjesën e tyre të ishullit të Elbës. [12] Për të forcuar aleancën e re franko-toskan, ai u martua me mbesën e tij, Marie, Henry IV i Francës. Henry në mënyrë eksplicite tha se ai do të mbrojë Toscana nga agresioni spanjolle, por më vonë nuk iu përmbajt. Ferdinando u detyrua të martohet trashëgimtarit të tij, Cosimo, Maria Maddalena për të Austrisë të ulë Spanjë (ku motra Maria Maddalena ishte bashkëshorte e detyrë Queen). Ferdinando sponsorizuar një ekspeditë toskan në Botën e Re me synimin e krijimit të një koloni toskan. Përkundër të gjitha këto stimuj për rritjen ekonomike dhe prosperitetin, popullsia e Firences në agim të shekullit të 17 ishte 75.000 thjeshtë, shumë më e vogël se kryeqytetet e tjera të Italisë: Roma, Milano, Venecia, Palermo dhe Napoli [15] Francesco. dhe Ferdinando, për shkak të dallimit të buta midis Medici dhe pronën toskan shtetërore, mendohet të jenë më të pasur sesa paraardhësi i tyre, Medici Kosimo de ', themeluesi i dinastisë. [16] Duka i Madh i vetëm kishte e drejta për të shfrytëzuar mineral të shtetit dhe burimet e kripë. Fatin e Medici u lidhur drejtpërdrejt me ekonominë toskan.
Arkitektura Shqiptare në shekuj Ne periudhen e pushtimit nga Italia fashiste pas 1939, arkitektet italiane rishikojne te gjitha planet rregulluese te qyteteve kryesore ose i bejne nga fillimi. Arkitektura dhe Urbanistika ne kete periudhe është racionale, pra e tipit fashist. Dallohet kmpleksi i “sepates se liktorit“ ne fund te bulevardit kryesor te Tiranes i perbere nga Stadiumi, zyrate Fashos (tani UT) dhe dy godinat anash bulevardit Arkitektet italiane ku vecohet ark. Gerardo Bosio, Ivo Lambertini dhe Ferdinando Poggio kane realizuar hartimin e planeve rregulluese te Tiranes, Durresit, Vlores, Elbasanit, Beratit, Petreles, Sarandes etj, ne te cilat pervec arkitektures dhe urbanistikes racionale, respektohet psikologjia dhe tradita e shqiptarit te lidhur me pronen private etj.
Giotto di Bondone Në [[Muzeu|muze]] të ndryshëm janë përhapur edhe tablo me përmasa të vogla: "Lindja dhe Adhurimi i Magëve" në Metropolitan Museum of Art të [[New York]]-ut (e ngjashme me skenat e Assisi-t dhe Padova-s), "Prezantimi i Jezusit në Tempull" ([[Boston]], Isabella Stewart Gardner Museum), "Darka e Fundit, Kryqëzimi dhe Zbritja në Ferr" të Alte Pinakothek, "Zbritja nga Kryqi" në Koleksionin Berenson në Firence dhe "Pentecoste" (National Gallery of London), që sipas historianit Ferdinando Bologna bënte pjesë te një poliptik të përmendur nga Vasari në Sansepolcro.[[File:Polittico stefaneschi, retro.jpg|thumb|Triptiku Stefaneschi, mbrapa|left|347x347px]]
Napoleon Bonaparte Në vitin 1808, duke shfrytëzuar një debat familjar në oborrin mbretëror te Spanjës midis mbretit Karlo IV dhe te birit Austrie Ferdinando, Napoleoni detyroi mbretin te jepte dorëheqje nga kurora, kështu u be mbret i Spanjës vëllai Giuseppe Bonaparte, në ketë mënyre do ta kishte me te lehte te kontrollonte gadishullin Iberik. Në te njëjtën kohe Anglezet zbarkuan në Portugali, trupat e udhëhequara nga sir. Arthur Wellesley arrtien te lëronin Portugalinë. Ushtria Angleze arriti në Spanje te ndihmuar nga qytetare spanjolle te cilët nuk duronin me pushtimin e francezëve duke detyruar mbretin e sapo emëruar Giuseppe Bonaparte ti kërkonte ndihme vëllai Napoleonit, i cili mbërriti në Spanje dhe me 4 dhjetor lëroi Madrid-in nga anglezet. Por në te mbaruar lufta me Anglezet në Spanje, Napoleoni mori lajmin se një koalicion i peste ishte formuar kundër tij nga shtetet e Evropës.
Familja Medici Shifra më i shquar i shekullit të 16 ishte Medici Cosimo I, i cili, që vijnë nga fillimet relativisht modeste në Mugello, u ngrit në supremacinë në gjithë Toscana, pushtues më i urryer Florentines 'Sienës rivale dhe themelimin e Dukatit të Madh të Toscana. Cosimo blerë një pjesë të ishullit të Elbës nga Republika e Genoa dhe në bazë të marinës toskan atje. Ai vdiq në vitin 1574, pasua nga djali i tij i madh mbijetuar Francesco. Paaftësinë e tij për të prodhuar trashëgimtarë meshkuj çoi në suksesion e vëllait të tij më të ri, Ferdinando, pas vdekjes së tij në 1587. Francesco martuar Johanna të Austrisë, dhe kishte 'Medici, dukeshës së Mantua, dhe Marie de' Medici Eleonora de, mbretëresha e Francës dhe të Navarre. Nëpërmjet këtij të fundit, çdo monark pasuar French (bar çizme), janë zbritur nga Francesko.