Top 10 similar words or synonyms for djathe

domateje    0.906335

kakaoje    0.888282

bimen    0.882643

portokall    0.882073

cokollata    0.878307

linse    0.875950

corape    0.874776

samarium    0.874547

fissura    0.874517

kadmium    0.867865

Top 30 analogous words or synonyms for djathe

Article Example
Tako-s Një taco ( ose ) është ushqim nga kushina Meksikane. Një 'taco' përbëhet nga mbushje të ndryshme me, biftek, mish derri, mish pule, ushqime deti, perime dhe djathe meksikan.
Pica Salce domateje, salce e tharte. Vendet e lindjes ne SHBA, i hedhin kesaj pice mozarela, djathe, vaj ulliri, borzilok dhe hudher.
Pica Ka forme drejtkendeshe dhe eshte e mbushur me salce domateje, djathe. Kjo lloj pice eshte prezantuar per herr te pare ne 1994.
Orikumi Ne qender te fshatit Tragjas, ne krahun e djathe te tij,buze lumit te Izvorit gjenden Rrepet e Izvorit ,lehtesisht te dallueshme nga rruga kryesore.
Pica Ne Australi jane te disponueshme picat italiane, por gjithashtu perdoren edhe Pizza Australiana. Kjo lloj pice ka per perberes Salce te zakonshme domateje, djathe mozarela me bejkon dhe veze. Karkalecat e detit jane te perdorshem ne disa raste ne kete lloj pice.
Ekonomia 92 efekti ite ardhurave. ne ket rast ne me ket rast efekti ite ardhurave do te ndikoj ne zhvendosjen elakores sekerkeses net e djathe , nese behet rritja ete ardhurave dhe zhvendosja net e majt nese te ardhurat pas ngritjes se qmimit mbesin ne nivel te njejt
Rrethi i Mirditës “Ti or Frrok fjalet prej meje i ke kshtu: Ke me pru 9 ose 11 krushq, 2 oke raki, nji berr 9 okesh ose 9 kg peshk te thate”.(Kur krushqit shkojne me marre nuse te shtunen mbrama, asht zakon me cue nji berr, por ne rast se shkojne te prenen mrama, atehere cohet peshk i thate, per arsye se e premta asht mengjille (nuk hahet mish), dy oke djathe, 100 ose ma teper leke dajes (asht zakon qe daja vjen ate nate aty dhe merr 100 ose ma shume leke neqofte se kerkon, e keto i merr do per vedi e do ja fal nuses. Pra perpara se me i pre fene, e pyesin dajen se sa leke e ke ne mend me i marre mikut qe t’i kallxojne me i prue ate nate). Pose ketyne i kerkon edhe 50 leke per gruen qe vesh nusen, 5 lek me i shti ne opingen e nuses dhe keto i merr ai qe e zdathe te dhandrri, strengla e duvak qe i vehen nusen ne krye, nji pale openga me gjalma si dhe 500 o ma teper lek, kjo mvaret simbas deshires se anes se nuses, per konak simbas zakonit. Motit kane cue 500 grosh.