Top 10 similar words or synonyms for arkivol

përtokë    0.772306

roronoa    0.747181

dërslit    0.745357

rrobet    0.745052

macen    0.743534

centurashvili    0.738137

gomar    0.730616

kiteronit    0.729552

jua    0.729248

humnerë    0.726647

Top 30 analogous words or synonyms for arkivol

Article Example
Bram Stoker Bram Stoker vdiq në moshen 64 vjeqare pas vdekjes kufoma e tij u dogj dhe hiri u vendos në një arkivol Golden Gren,Londër,Angli
Sale Markja - Atëherë do të çojnë në Stamboll, në krah, katër malësorë, -ia kthej përgjigjen Sala, duke lënë të kuptonte se do ta çonin të vdekur në arkivol.
Moby-Dick Romani përshkruan shumta "gams", takime shoqërore të dy anijeve në det të hapur. Ekipet normalisht vizita njëri-tjetrit gjatë një Gam, kapitenët në një anije dhe shokë shefi, nga ana tjetër. Mail mund te shkembehen dhe burrat flasin e sightings balene apo lajme të tjera. Për Ashabit, megjithatë, nuk është vetëm një pyetje të rëndësishme për të kërkuar një tjetër anije: "A parë balenë e Bardhë?" Pas takimit të disa anijeve të tjera gjueti balenash, që kanë histori të tyre të veçantë, të Pequod hyn në Oqeanin Paqësor. Queequeg bëhet i sëmurë për vdekje dhe kërkon që një arkivol të ndërtuar për atë nga marangoz anijes. Ashtu si të gjithë ka hequr dorë nga shpresa, Queequeg ndryshon mendjen e tij, duke vendosur për të jetuar në fund të fundit, dhe rimëkëmbet shpejt. Arkivol e tij bëhet gjoksin e tij në det, dhe është caulked më vonë dhe fushuan për të zëvendësuar jetën e Pequod e mbaj mbi ujë.
Moby-Dick Ditën tjetër, Pequod takohet Moby Dick. Për dy ditë, ekuipazhi i Pequod e ndjek me rrema, që wreaks shkatërrimin shumta, duke përfshirë zhdukjen e Fedallah. Në ditën e tretë, Moby Dick vret Ashabit, dhe zhytet Pequod, zvarritje pothuajse të gjithë ekuipazhin për vdekjen e tyre i holluar me ujë. Vetëm Ismailin mbijeton, kapur në arkivol Queequeg e-kthyer-jetës vozë mbi ujë për një ditë dhe tërë natën para Rachel shpëton atij.
Luftërat hebreo-romake Humbja e revoltës hebraike ndryshoi diasporën hebraike, pasi shumë nga rebelët hebrenj ishin shpërndarë ose shitur në skllavëri. Para largimit të Vespazianit, me urtësi e farizeut Rabi Yohanan ben Zakkai, morën lejen e tij për të krijuar një shkollë judaike në Javne. Zakkai ishte kontrabanduar nga Jeruzalemi në një arkivol nga studentët e tij. Kjo shkollë më vonë u bë një qendër e madhe e studimit talmudik.
Bernadete Subiru Ipeshkv Gotej i Neversit dhe kisha e zhvarrosën trupin e Bernadetes me 2 shtator, 1909, në praninë e të afërmëve, dy mjekëve, dhe një murgeshe të bashkësisë. Ata vunë re se megjithëse kryqi në dorën e saj dhe rruzarja ishin ndryshkur, trupi i saj dukej i paprishur - i ruajtur nga kalbësimi. Kjo u përmend si një prej mrekullive për të mbështetur shenjtërimin e saj. Ata e lanë dhe e riveshën trupin e saj para rivarrimit në një arkivol të dyfishtë.
Yusuf Joseph jetoi 110 vjeç sipas Teuratit. Nipërit e mbesat pa nipërit e tyre. Të afërmit para se të vdiste, "Unë jam gati për të vdekur," tha ai, "por Perëndia me siguri do t'ju ndihmojë, ju tha Abrahamit, Isakut, Jakobit, toka e premtuar për të marrë betimin." Pas pastaj, duke u dhënë atyre një betim, "Perëndia me siguri do t'ju ndihmojë," tha ai, "Pastaj Ju sjell kockat tuaja këtu." Jozefi u futën në një arkivol në Egjipt mumyalanıp.
Martesa Njerëzit varrosen sipas kohës kur vdesin dhe ardhjes së njerëzve. Sapo i vdekuri nxirrej nga shtëpia për t'u përcjellë në varrezë, të gjitha enët e mbushura të shtëpisë zbrazeshin. Babai i të vdekurit nuk lejohej që të vinte në varrezë. Gjatësia e varrit matej me bisk hardhije, i cili, pas varrimit këputej në dy pjesë dhe vendosej tek koka dhe komët e varrit. Pasi hoxha e thërret të vdekurin në emër të së ëmës, besohet se i vdekuri ngrihet mbi bërryla brenda në arkivol, dhe thotë: "Ah gjidi dynja! Paskam vdekur!". Dy hunj piketonin varrin e myslimanit tiranas, gjatë shekujve të kaluar. Shamia në qafën e njërit prej hunjve, simbolizonte kryet e të vdekurit. Deri në shek.XIX, datëlindja dhe datëvdekja shkruhej në gjuhën arabe dhe vetëm gjatë shek.XX, filloi që të përdorej mbishkrimi në shqip. Deri në vitet 1960, varret e myslimanëve dhe të krishterëve qenë të ndara, por më pas dallimet u rrafshuan.
John F. Kennedy Forcat e posaçme të SHBA kishin një lidhje të veçantë me Kennedy . " Ishte presidenti Kennedy i cili ishte përgjegjës për rindërtimin e Forcave Speciale dhe duke na kthyer beretë tonë Gjelbër , " tha Forrest Lindley , një shkrimtar për gazetën ushtarake Stars and Stripes amerikanë që shërbyen me Forcat Speciale në Vietnam . [ C ] Kjo lidhje u shfaq në funeralin e JFK -së . Në përkujtim të përvjetorit të 25-të të vdekjes së JFK -së , gjenerali Michael D. Healy , komandanti i fundit i Forcave Speciale në Vietnam , foli në Arlington Varrezat . Më vonë , një kurorë në formën e Beretave të Gjelbër do të vendoset në varr , duke vazhduar një traditë që filloi ditën e varrimit të tij , kur një rreshter në krye të një detaj të Forcave Speciale burrave ruanin varrin vendosur beretë e tij në arkivol.
Korça Zona e Korçës e ndodhur në kufi me Mbretërinë Ilire dhe Epirin është banuar që nga mijëvjeçari i katërt p.e.s. Epoka e Bakrit zgjati nga mijëvjeçari i tretë deri në mijëvjeçarin e dytë p.e.s. Deri në vitin 650 p.e.s. fushëgropa e Korçës udhëhiqej nga një dinasti e Mbretërisë ilire, ndërkohë pas vitit 650 u udhëhoq nga një dinasti Kaone. Gjatë kësaj periudhe zona banohej më së shumti nga fise Kaone dhe Molose. Gërmimet arkeologjike rreth qytetit të Korçës kanë zbuluar një arkivol të shekullit II e.s. i cili tregon të gdhendur figurën e dy farkëtarëve ilirë duke punuar hekurin në kudhër.Vlen të përmëndet Tuma e Kamenicës Fakt që tregon banimin e kësaj zone në epoken e bakrit.Rreth Korces ndodhen qendra shume te hershme si: Kamenica, Podgoria, Maliqi dhe Devolli.