kulkov    0.854996

fyodorov    0.854787

Top 30 analogous words or synonyms for piatov

Article Example
Andrei Piatov Andrei Piatov (ucraineană: "Андрій Валерійович П'ятов", născut 28 iunie 1984) este un portar ucrainean care joacă la Șahtior Donețk și la naționala Ucrainei.
FC Șahtar Donețk Finala a avut loc la data de 20 mai 2009, pe Stadionul Şükrü Saracoğlu din Istanbul. Adversara lui Șahtior era Werder Bremen, formație care, deasemenea, sacrificase campionatul intern pentru o participare memorabilă în Cupa UEFA. Meciul a început mai bine pentru ucraineni, iar Luiz Adriano a deschis scorul după ce, în urmă cu câteva minute, ratase singur cu Tim Wiese. După doar zece minute, fundașul central de la Werder, Naldo, a executat puternic o lovitură liberă, portarul Andrei Piatov a încercat să prindă mingea, însă a scăpat-o în poartă. Scorul era 1-1, scor cu care s-a intrat în prelungiri. În minutul 97, Darijo Srna a centrat de pe dreapta, mingea a fost reluată destul de slab de Jadson, însă Wiese nu a reușit să respingă, acest gol aducând primul trofeu european în palmaresul clubului ucrainean.