Top 10 similar words or synonyms for zürich

breker    0.946332

architektur    0.945785

stuttgart    0.943550

jahre    0.939467

köln    0.937803

antonia    0.935567

bonn    0.933852

hrsg    0.933102

graf    0.932523

heinz    0.932117

Top 30 analogous words or synonyms for zürich

Article Example
Цирих [[Податотека:Zentralbibliothek Zürich - Zürich Bahnhofplatz - 000006617 1.jpg|thumb|left|Железничката станица во 1900]]
Цирих Во последните десет години, нови делови на градот привлекуваат внимание како центри на ноќниот живот, особено Zürich-West во областа 5, во близина на Escher Wyss Platz и железничката станица на Zürich Hardbrücke.
Цирих [[Податотека:ZSG - Stadt Zürich IMG 3197.JPG|thumb|Брод со веслачко тркало на пареа на Циришкото Езеро]]
Цирих Првиот утврден термин на името во 6. век бил Ziurichi. Од 10. век па наваму, установено е како име Zürich.
Цирих Саемот за меѓународна современа уметност (Kunst Zürich), носи гости во текот на целата година и ги спојува остварувањата на младите и веќе признатите уметници.
Аеродром Цирих Железничката станица во состав на аеродромот (Zürich Flughafen) е лоцирана под терминалот. Преку станицата, лесно може да се стигне до Цирих, како и до Винтертур, Берн, Луцерн и Женева. Минатата година преку аеродромот беа превезени 20.7 милиони патници.
Цирих Еден дел од швајцарската национална радиостаница Schweizer Radio DRS, за германското говорно подрачје, финансирана од радиодифузната такса, е лоциран во Цирих. Постојат и комерцијални локални радиостаници кои се емитуваат од Цирих, како што се: Radio 24 (Limmatstrasse), Energy Zürich (Kreuzstrasse-Seefeld), Radio LoRa и Radio 1. Постојат и други радиостаници кои се емитуваат за време на одредени периоди во годината, како: CSD Radio (мај, јуни), Radio „Streetparade“(јули,август) и rundfunk.fm(август,септември).
Цирих Годишниот атлетски натпревар (Weltklasse Zürich), попознат како еден ден Олимпијада, е престижeн еднодневeн атлетски натпревар, кој се одржува секоја година на Letzigrund стадионот во Цирих. Тој важи за еден од најдобрите и од највисок ранг атлетски натпревари во светот, после Олимписките игри. Од неговиот почеток на 12.08.1928г, постигнати се многу светски и државни рекорди. До денес се забележени 24 светски рекорди, постигнати на овие атлетски натпревари.
Јохана Шпири Во 1852, Јохана Heusser во брак Бернард Spyri. Бернард бил адвокат. Додека живее во градот на Zürich таа почна да пишува за животот во земјата. Нејзиниот прв приказна, "Белешка на Vrony е Гроб", која се занимава со жената на живот на семејно насилство, беше објавен во 1880; следната година и понатаму приказни за возрасни и за деца да се појави меѓу нив романот "Хајди", за која таа го напиша во четири недели. "Хајди" е приказната за една осамена девојка која живее со својот дедо во Швајцарските Алпи, и е познат по своите живописни портрет на пејзажот.