Top 10 similar words or synonyms for weather

newspaper    0.945124

questions    0.945043

complete    0.937171

eight    0.936073

role    0.934846

experimental    0.933590

collector    0.931294

until    0.930864

during    0.930698

documentary    0.930275

Top 30 analogous words or synonyms for weather

Your secret weapon. Online courses as low as $11.99

Article Example
Change the Weather Сите песни се од Карл Хајд, Рик Смит и Алфи Томас, освен ако нема забелешка.
Change the Weather Change the Weather е вториот албум на Underworld, издаден во 1989.
Наставка "The weather forecaster said it would be a clear day today, but I think it's more like clearish!"
Наставка "The weather forecaster said it would be clear today, but I can't see clearly at all."-(Временскиот прогнозер рече дека времето ќе буде ведро денес, но јас воопшто не гледам ведрина.)
Џенифер Батен Батен се појавила на снимки како што се Who Else! (1999) и You Had It Coming (2001) на Џеф Бек, Guitar Zeus (1995) на Кармајн Аписи , Heavy weather (1992) на Мајкл Сембело, Sunlight Again (1994) на Карл Андерсон, во деби албумот на Синди Круз, Doc Tahri на басистот Брет Хелм и на деби албумот на „The immigrants“. Се појавила во музички спотови на Џеф Бек, Мајкл Џексон, Натали Кол и Сара Хикман и во „Obsesión“ на Мигел Матеос.
Блуз рок Почнувајки во раните 1970и, американски бендови како што е "Aerosmith" го претопиле блузот во хард рок. Блуз-рокот вклучувал бендови како "the Allman Brothers Band", "ZZ Top" и "Lynyrd Skynyrd", додека британската сцена ги вклучувала бендовите како "Status Quo" и "Foghat", кои подоцна се фокусирале на иновацијата на хеви маталот. Блуз-рокот доживеа препородување во раните 1990и – 2000и со голем број на артисти како Гери Мур, "The White Stripers", "The Dead Weather", "Them Crooked Vultures", Џон Маер, "The Black Crowes", "The Black Keys", Џеф Хеили, "Clutch", "The Jon Spencer Blues Explosion" и Џо Бонамаса.
Apple На [[Macworld Conference & Expo]] во Јануари 2007, Стив Џобс го претстави долго очекуваниот [[iPhone]], конвергенција на смартфон со интернет и iPod. Оригиналниот iPhone беше пуштен во продажба на 29 Јуни 2007 за 499 долари (4 GB) и 599 долари (8 GB) со AT&T договор.На 5 Фебруари 2008 тој беше преработен да има 16 GB меморија како дополнување на моделите од 8 GB и 4 GB. Тој ги комбинираше [[2.5G quad band GSM]] и [[EDGE]] мобилниот телефон со карактеристики кои се наоѓаат во мобилните уреди водејќи ги потанките верзии на [[Apple's Mac OS X]] (наречен iPhone OS, подоцна преименуван во iOS), со разни [[Mac OS X]] апликации како [[Safari (прелистувач)|Safari]] и [[Mail]]. Тоа исто така вклучува веб базирана и [[Dashboard]](табла) апликации како [[Google Maps]](Гугл Мапи) и [[Weather]](Време). iPhone имаше 3.5 инчен (89 mm) дисплеј на допир, [[Bluetooth]], и Wi-Fi (двете "b" и "g").
Џез Музичарите кои работеле со Дејвис ги формирале четирите највлијателните групи во фужнот: “Weather Report” и “Mahavishnu Orchestra” кои се појавиле во 1971год., а наскоро следувале “Return to Forever” и “The Headhunters”. Иако љубителите на “чистиот” џез се противеле на оваа мешавина помеѓу џез и рок, неколку значајни музичари кои биле иноватори на џезот преминале од хард-бап кон џез-фужн. Музикатата на џез-фужн често се состоела со мешани метри, потписи на чудни времиња, синкопирање, комплексни акорди и хармонии. Освен тоа што ги користел електричните инструменти на рокот, како на пр.електричната гитара, електричниот бас, електрично пијано и електрична клавијатура на синтисајзер, џезот-фужн, исто така, користел моќно засилување, “fuzz”педали, “wah” педали и други ефекти кои ги користеле рок-бендовите во 1970-тите години. Значајни изведувачи на џез-фужн биле: Мајлс Дејвис, клавијатуристите Џо Завинул, Чик Корија, Херби Хенкок, вибрафонистот Гери Бартон, тапанарот Тони Вилијамс, виолинист Жан-Лук Понти, гитаристите Лари Кориел, Ал ди Меола, Џон Меклафлин и Френк Запа, саксофонистот Вејн Шортер и басисти Џако Пасториус и Стенли Кларк. Џез-фужн исто така бил популарен и во Јапонија каде бендот “Casiopea” издадел повеќе од триесет фужн албуми.