Top 10 similar words or synonyms for stuttgart

architektur    0.973599

köln    0.965956

münchen    0.962997

jahre    0.961202

verlag    0.960793

hrsg    0.958072

rüdiger    0.955758

wiesbaden    0.954956

bonn    0.954425

aufl    0.953657

Top 30 analogous words or synonyms for stuttgart

Your secret weapon. Online courses as low as $11.99

Article Example
Аеродром Штутгарт Аеродромот Штутгарт (германски: "Flughafen Stuttgart") (IATA: "STR"; ICAO: "EDDS") е меѓународен аеродром лоциран околу 13 километри јужно од центарот на Штутгарт. По важност е седми на листата во Германија, со една писта, и е важен центар за германските нискобуџетни авиокомпании како Germanwings и TUIfly, како и главно седиште на компанијата за паркинзи за коли, APCOA Parking.
Херолд Вилијамс (лингвист) Потоа Вилијамс започна да ги проучува словенските јазици, а како резултат на тоа стана заинтересиран за руската политика. Тој си замислуваше да стане академик, но наместо тоа навлезе во новинарството. Дописникот за ,The Times‘‘ од Санкт Петербург (Saint Petersburg), Д.Д. Брахам (D.D. Braham) бил протеран и организирал вести од соседните земји. Го назначил на Вилијамс како специјален дописник да работи со прогонетите руски либерали во Штудгарт (Stuttgart). Градот станал центар на организирана политичка опозиција од руските политички бегалци кои работат кон реформирање на нивната сопствена земја.