Top 10 similar words or synonyms for sisters

beyond    0.901704

beauty    0.895929

fields    0.894009

pain    0.893436

hannah    0.892852

dragon    0.891999

fools    0.891881

tale    0.889472

wine    0.888771

meet    0.887424

Top 30 analogous words or synonyms for sisters

Article Example
Сандра Крету 07. Sisters and brothers
Кејп Код Долниот дел на Кејп Код : Wood End, Long Point, Monomoy, Stage Harbor, Pamet, Mayo Beach, Billingsgate, Three Sisters, Nauset, Highland
Ким Катрал Ким исто така има остварено и театарски улоги, тука ги издвојуваме нејзините улоги во претставите „Поглед од мостот“ (A View from the Bridge) дело на Артур Милер, и „Три Сестри“ (Three Sisters) дело на Антон Чехов.
Моби Моби направи и ремикс компилација за видеоиграта Биошок заедно со Оскар, наречена "The BioShock EP". Дискот беше достапен со купување на издавачкото издание на играта. "The BioShock EP" вклучва три ремикс песни и една оригинална снимка: Beyond the Sea, God Bless the Child, and Wild Little Sisters.
Дуран Дуран Во интервју за Њујорк во 2011 година, Ле Бон изјави дека моемнтално ужива со бендовите Scissor Sisters, The Killers, Fall Out Boy и 30 Seconds to Mars, за кои Ле Бон вели дека имаат сличен имиџ со „пердуви и маскара“. Ле Бон е фан на Манчестер Јунајтед.
Кармен Миранда Иако таа се двоумела дали да продолжи со филмската кариера, музичка кариера останала цврста и таа се уште била популарна атракција во ноќните клубови.Од 1948 до 1950 година, Миранда се здружи со The Andrews Sisters Show.Нивната прва соработка била на радио во 1945 година.
Џон Мајкл Телбот Џон Мајкл Талбот (англиски: "John Michael Talbot", роден на 8 мај 1954) е американски пејач, музичар и кант-автор. Тој исто така е католички монах. Тој е основач на монашкиот ред "Brothers and Sisters of Charity" (Браќа и Cестри на Милосрдието).
Лабина Митевска Таа најмногу има работено за продукциската куќа „Вардар Филм“ – Скопје. Има добивано и награди и како и стипендија на Европскиот колеџ за филмска уметност во Данска. Како и нејзиното семејство, таа е заслужна за многу филмски креации и изведби во многу европски земји, на разни јазици. Основач е и на продукциската куќа „Sisters and Brother Mitevski“, со која има направено повеќе македонски филмови како што се: „Контакт”, „Како убив светец“ и други.
Леонард Коен Коеновите „Master Song“, „Sisters of Mercy“, „So Long“, „Marianne“ и „Suzanne“ може да се слушнат во филмот на Рајнер Вернер Фасбиндер „Внимавај на светата блудница“ ("Warnung vor einer heiligen Nutte") од 1971 година, додека песните „Lover, Lover, Lover“ и „Why Don't You Try“ се појавуваат во неговиот филм од 1975 година „Страв од стравот“ ("Angst vor der Angst"). Музиката на Леонард Коен се појавува на многу места и во филмот на Вернер Херцог „Фатаморгана“.
Coldplay Во 1998 година, бендот го издава 500тиот примерок на синглот Safety. Повеќето од дисковите биле дадени на издавачките куќи и пријателите. Само 50 примероци останале за продажба на јавноста. Во декември истата година, Coldplay потпиша договор со независната издавачка куќа Fierce Panda. Нивното прво издание беа трите изданија на песната Brothers and Sisters, кои беа брзо снимени во текот на четири дена во февруари 1999 година.