Top 10 similar words or synonyms for shì

cornelia    0.906460

ele    0.902294

ene    0.901902

capire    0.898245

prany    0.898076

    0.898064

cielo    0.895225

espósito    0.893522

hache    0.893303

eme    0.892585

Top 30 analogous words or synonyms for shì

Article Example
Нов Тајпеј Нов Тајпеј (кинески: 新北市; pinyin: Xīnběi Shì; Pe̍h-ōe-jī: Sin-pak-chhī) е најнаселен град на Тајван со 3,893,740 жители. Областа вклучува значителен протега на северниот брег на островот и го опкружува Тајпеј басен. Нов Тајпеј опкружува Тајпеј, и се граничи со Keelung на североисток, Yilan округот на југоисток, а Taoyuan округот на југозапад.