Top 10 similar words or synonyms for roots

presents    0.930205

meets    0.924656

beyond    0.923126

killers    0.921685

rage    0.919839

eight    0.917242

leaving    0.914556

weather    0.913234

ink    0.911810

making    0.911303

Top 30 analogous words or synonyms for roots

Article Example
Стомачен танц As with any dance of folkloric origin, the roots of belly dance are uncertain.
Demon Days Demon Days — втор студиски албум на британскиот бенд Горилаз, објавен во мај 2005. На албумот учествуваат De La Soul, Нене Чери, Мартина Топлеј-Берд, Roots Manuva, MF DOOM, Ајк Тарнер, Бути Браун од Pharcyde, Шон Рајдер, Денис Хопер, Лондонскиот госпел хор од Лондон и Детскиот хор од Сан Фернандез.
Хип хоп музика Jazz rap е нешто помалку познат но поквалитетен алтернативен правец на рап музиката. Овде голем акцент се става на самите samples и продукцијата што е и оправдано, бидејќи кај оваа врста на рап потребно е и да се знае да се свират инструменти. Представници на овој жанр се Tribe Called Quest, Jungle Brothers, the Roots, De La Soul, Digable Planets.
Incubus (музичка група) Ленс беше тивко заменет од страна на поранешниот гитарист на The Roots Бен Кени, кој почна да работи со Ајнзигер на нови песни за психоделичен џез-фанк проект наречен Time Lapse Consortium. Инкубус ја заврши годината на топ листите, со „ Wish You Were Here“ (10), „ Warning“ (16), и „ Nice To Know You“ (26) на alternative rock format chart, ги „ Wish You Were Here“ (25) и „ Nice To Know You“ (36). Morning View беше 40-иот најдобро продаван албум за 2002 година.
Incubus (музичка група) Тие заминаа на пат во Европа со Hundred Reasons, од јуни до првата недела на јули. Во тоа време, бендот беше поканет да свири на Area Festival, заедно со Moby, Outkast, The Roots, Paul Oakenfold, Carl Cox, и Nelly Furtado. Исто така, во јули, Make yourself беше потврден како двојно платинест со продажба на 2.000.000 примероци. Во август, бендот ја добија својата прва свирка во Австралија и Јапонија, пред да се врати во САД ја започна својата долгоочекувана турнеја со долгогодишните пријатели од Калифорнија, Hoobastank. Во меѓувреме, спотот за песната „Drive“, беше номиниран за MTV Видео и Музички награда во категоријата за најдобар спот на бенд.
Реге Филмот од 1972 година „The harder they come“, во кој игра Џими Клиф, предизвика значителен интерес и популарност за реге музиката во САД, а за да се донесе реге музиката на главната сцена, помогна и преработката на Ерик Клептон од 1974 година на песната од Боб Марли "I shot the Sheriff". До средината на 1970-тите години, реге музиката почна да се пушта на радио во Велика Британија во радио емисијата на Џон Пил и тој продолжи да пушта реге во неговата емисија во текот на целата неговата кариера. Она што се нарекува "Златното доба на регето" се совпаѓа приближно со врвот на Roots Reggae музиката.
Реге Рутс реге е духовен тип на музика, чии стихови се претежно во пофалба на Џа (Бог). Овие лирски теми кои постојано се повторуваат, вклучуваат теми како сиромаштија, отпор кон власта и расно угнетување во своите стихови. Многу песни од Боб Марли и Питер Тош можат да се наречат рутс реге. Креативниот врв на рутс реге музиката беше во доцните 1970ти, со пејачи како Burning Spear, Gregory Isaacs, Freddie McGregor, Johnny Clarke, Horace Andy, Ijahman Levi, Barrington Levy, Big Youth, и Linval Thompson, и бендови како Culture, Israel Vibration, The Meditations, и Misty in Roots, здружувајќи се со различни студио продуценти, како Ли "Скреч" Пери и Коксон Дод. Музички гледано, на песната "Roots, Rock, Reggae" Боб Марли смислува нов стил на "оф бит" музика, каде што се свири такт од шест удари, со гитарско сканкување на четвртиот и шестиот такт. Иако целосно различен од ритамот на ска, рокстеди, реге, сканк, флаерс, рокерс и сите подоцни стилови, овој уникатен ритам се чини дека е толку тесно поврзан со Боб Марли што неколку други го усвоија.
Аксл Роуз Кратко по неговото пристигнување во Лос Анџелес, тој се придружил на бендот Репидфајр (Rapidfire) со кои во мај 1983 снимил демо со четири песни. По растурањето на групата, се придружил на првата постава од бендот Л.А. Ганс (L.A. Guns) пред да го формира бендот Холивуд Роуз (Hollywood Rose) заедно со неговиот другар од детството Изи Страдлин, кој се преселил во Лос Анџелес во 1980 година. Во јануари 1984 година бендот снимил демо со пет песни вклучувајќи ги „Anything Goes“, „Rocker“, „Shadow of Your Love“ и „Reckless Life“, кои биле објавени во 2004 година како дел од компилацијата "Корените на Ганс енд Роузес ( The Roots of Guns N’ Roses )". Додека се борел да опстане на холивудската музичка сцена, Роуз имал многу работни места, вклучувајќи ја позицијата на ноќен стражар на Таувер рекордс лоциран на Сансет Булевар. Роуз и Страдлин дури и пушеле цигари за научно истражување на УКЛА за пријавените плати од 8 долари на саат.
Ерика Баду Во текот на 98-та година Баду била во врска со раперот Андре 3000 од групата Ауткаст и со кој има едно дете, Севн, родено во 1997-та година. Нивната врска завршила некаде кон крајот на 90-тите. Тогаш Баду која била бремена го снима нејзиниот прв албум со изведби во живо Live а издавањето на албумот се совпаѓа со раѓањето на Севн. Овој албум го достигна четвртото место на билборд листите продавајќи се во двоен платинум, од кој започнало и создавањето на друг РНБ хит сингл Tyrone, во која се критикува еден себичен, евтин и невнимателен дечко. Баду исто така соработува и со The Roots (кои претходно имаат работено на албумот Baduism) во 1999 година на нивниот пробив на сцената со Things Fall Apart. Таа соработува со нив на песната You Got Me, на која коавтор е Jill Scott кој се проби на топ 40 листата и доби Греми награда за најдобра изведба од дует или група.
Ејми Вајнхаус Вајнхаус и Марк Ронсон оддале придонес со преработката на песната “It’s my Party” од Лесли Гор за албумот во чест на Квинси Џонс, насловен Q Soul Bossa Nostra закажан за пуштање во продажба на 11 ноември 2010. Вајнхаус и тапанарот Куеслов од групата The Roots прават договор да формираат група. Проблемите на Вајнхаус за добивање на виза ја одложува соработката за уште неименуваната група. Продуцентот Салам Реми создал нов материјал заедносо Вајнхаус, како дел од проектот. Според извештај во весник, продуцентската куќа Universal Music вршела притисок во врска со нејзиниот нов материјал во 2008 година. Според истиот извештај Вајнхаус, од 2 септември не била ниту во близина на студиото. Било забележано дека таа имала турнеи во текот на летото, а исто така дека ако албум бил брзо снимен, ќе била потребна најмалку една година пред албумот да може да биде пуштен во продажба. Кон крајот на октомври, портпаролот на Вајнхаус бил цитиран како изјавува дека на Вајнхаус не и е поставен краен рок за завршување на својот трет албум, за кој учела да свири на тапани.