Top 10 similar words or synonyms for rollin

isolation    0.927241

both    0.927059

tumblin    0.919088

calling    0.917842

presents    0.916898

then    0.913873

zombie    0.913869

costello    0.912334

those    0.910184

sabrina    0.909677

Top 30 analogous words or synonyms for rollin

Article Example
Having a Rave Up Во албумот се вклучени три песни кои беа снимени за време на првата турнеја во америка на групата која траеше од август до септември, 1965: „Train Kept A-Rollin“, „You’re a Better Man than I“ и „I’m a Man“ (студио верзија со Џеф Бек). Исто така се вклучени и три претходно издаден песни: „Heart Full of Soul“, „Evil Hearted You“ и „Still I’m Sad“. Втората страна на албумот има четири песни (со Ерик Клептон кој го напушти бендот осум месеци порано, во март 1965, и го нема на сликата на албумот) од албумот во Обединетото Кралство од 1964, „Five Live Yardbirds“ , вклучувајќи ја и влијателната „Smokestack Lightning“.
Having a Rave Up Компилациониот албум „Ultimate!“ на „The Yardbirds“ од 2001 содржи осум од десетте песни од оригиналниот албум. „Having a Rave Up“ бил преработуван од неколку продуцентски куќи и тоа „Sunspots“, „JV“C, „Get Back“, и „Repertoire“. Во прилог на десетте оригинални песни на албумот, преработките на „Repertoire“ ги вклучуваат американските синглови на „The Yardbirds“ (1 & 2), снимени демоа од март-април во 1966 за нивниот следен албум - „Yardbirds aka Roger the Engineer/Over Under Sideways Down“ (3-10) и преработка на „Train Kept A-Rollin“ како музика за филмот „Blow-Up“ (11).
Ајс-Ти Ајс-Ти е роден во 1958 година во Њу Џерси, а вистинското име му е Трејси Мероу. Рано останал без двајцата родители: мајка му умрела кога бил мало дете, а кога бил во шесто одделение, умрел и татко му. Тогаш, тој се преселил во Лос Анџелес за да живее со тетка му. Таму се вклучил во уличниот живот и станал дел од бандата "Вест сајд ролин 30 ориџинал Харлем крипс (West Side Rollin' 30 Original Harlem Creeps)". По завршувањето на средното училиште, се пријавил да служи во армијата, но се откажал по четири години. Во 1983 година, повторно се вратил во Лос Анџелес со намера да стане хип-хоп музичар.
Sonny Boy Williamson & The Yardbirds Низ годините, други песни кои беа свирени на клубската турнеја беа издавани од различни издавачки куќи. Во 1993 повеќета беа собрани во колекцијата „Train Kept a Rollin' - The Complete Giorgio Gomelsky Productions“ на „The Yardbirds“ која имаше четири компакт диска. Две песни од оригиналниот албум не беа вклучени: „I Don't Care No More“ и „Baby Don't Worry“; ова се две исклучителни соло песни на Вилјамсон во кои бендот не свири. Покрај дополнителните снимања на Вилјамсон, албумот вклучува и сет од шест песни на „The Yardbirds“ од 8 декември, 1963.
Sonny Boy Williamson and The Yardbirds Низ годините, други песни кои беа свирени на клубската турнеја беа издавани од различни издавачки куќи. Во 1993 повеќета беа собрани во колекцијата „Train Kept a Rollin' - The Complete Giorgio Gomelsky Productions“ на „The Yardbirds“ која имаше четири компакт диска. Две песни од оригиналниот албум не беа вклучени: „I Don't Care No More“ и „Baby Don't Worry“; ова се две исклучителни соло песни на Вилјамсон во кои бендот не свири. Покрај дополнителните снимања на Вилјамсон, албумот вклучува и сет од шест песни на „The Yardbirds“ од 8 декември, 1963.
The Yardbirds Прво настапиле како бенд во позадина за Кирил Дејвис во Уметничкото школо во Кингстон, а биле забележани во растечката британска ритам и блуз сцена во септември, 1963, кога организирале свирка во клубот „Crawdaddy Club“ во Ричмонд, наследувајќи ги „The Rolling Stones“. Нивниот репертоар го исцрпеа од чикаго блузот на Ховлин Вулф, Мади Воретс, Бо Дидли, Сони Бои Вилјамсон II и Елмор Џејмс вклучувајќи ги „Smokestack Lightning“, „Good Morning Little School Girl“, „Boom Boom“, „I Wish You Would“, „Rollin’ and Tumblin’“ и „I’m a Man“.
Тупак Шакур Контрадикторните теми на социјална нееднаквост и неправда, нескротлива агресивност,сочуство, шеговитост и надеж продолжија да се обликуваат во работата на Шаќур, што се докажа со издавањето на неговиот бунтовнички албум од 1995 година Me Against the World. Во 1996 година, Шаќур го издаде All Eyez on Me. Според критичарите, многу од овие траки се сметаат за класични, вклучувајќи ги "Ambitionz Az a Ridah", "I Ain't Mad at Cha", "California Love", "Life Goes On" и "Picture Me Rollin'". All Eyez on Me беше промена на стилот за разлика од она што предходно го работеше. Додека се уште продолжија песните на тема социјална свест, албумот на Шаќур имаше големо влијание од забавните траки и се стремеше да има повеќе " чуствувај се добро " вибрации од првиот албум. Шаќур го опиша како славење на животот, а албумот беше и критички и деловно успешен.
Cream (бенд) Деби албумот на „Cream“, „Fresh Cream“, е снимен и издаден во 1966. Албумот го достигна шестото месо на музичките листи во ОК и #39 во САД. Најголем дел од албумот се блуз преработки како „Four Until Late“, „Rollin’ and Tumblin’“ (стари блуз песни снимени од Хамбони Вили Њуберн во 1926 кои стнаа блуз стандарди благодарение на верзиите снимени од Мади Вотерс и Елмор Џејмс и раните 1950-ти), „Spoonfl“ (напишана од Вили Диксон а снимена од Ховлин Вулф), „I’m So Glad“ (напишана од Скип Џејмс) и „Cat’s Squirrel“. Остатокот од албумот вклучува песни напишани (сам или во соработка со друг) од Џек Брус, а најзабележителни се „I Feel Free“ (која беше хит сингл во ОК) и две од Џинџер Бејкер (едната од тие е „Toad“ која содржи едно од најраните примери на соло на тапани во рок музиката). Џинџер Бејкер исто така соработувал со тогашната жена на Џек Брус, Џенет Годфри, за да ја напише „Sweet Wine“. Годфри, исто така, го обезбеди текстот на првата оригинална блуз композиција на триото, односно песната „Sleepy Time Time“ на нејзиниот сопруг.
Дафт Панк Во 1993, во тек на една rave забава во паркот Еуродизни, Дафт Панк се среќаваат со лица од шкотската издавачка куќа "Soma". Во меѓувреме, Toмa и Ги-Maнуeл почнуваат да работат на електронски материјал како што е семплер. Една година подоцна, дуото, под името Дафт Панк, издваат макси сингл со 3 наслови "The New Wave". Со огромниот успех, „француското адолесцентно техно“ на Дафт Панк го привлекува вниманието на неколку англиски новинари и критичари. Годината 1995 e значајна поради нивниот прв успех, а групата го издава и maxi електро-рок "Да Фанк -Da Funk / Rollin' & Scratchin'". Тој има успех и полека се шири низ клубовите во Европа. Се уште во 1995, Toма основа своја издавачка куќа, "Руле-Roulé", и го издава синглот "Trax On Da Rocks". Тогаш, Дафт Панк е дел од Чемикал Брадерс(Chemical Brothers) во Лондон. Во Франција групата е под етикетата на издавачката куќа Вирџин (Virgin) ; тие се појавуваат на компилацијата Сурслаб дел 2 ("Sourcelab vol.2)" под етикета Сурс (Ѕ"ource)" (дел од Вирџин) со насловот Музика ("Musique)", во 1996. Сурс оттогаш е првата куќа за дистрибуција на Дафт Панк во Франција.