Top 10 similar words or synonyms for mighty

glass    0.907920

remains    0.906200

meets    0.904859

eight    0.904272

calling    0.903157

tale    0.901985

longest    0.900407

beyond    0.899667

same    0.899326

job    0.898965

Top 30 analogous words or synonyms for mighty

Your secret weapon. Online courses as low as $11.99

Article Example
Алтернативен рок После скоро една деценија, станаа популарни и “подземните” ска настапи. Во 1996 година во САД, бендовите Mighty Mighty Bosstones, No Doubt, Goldfinger, Reel Big Fish, Less Than Jake и Save Ferris добија голема радио-популарност.
Ричард Дејвид Џејмс " Aphex Twin објавил своја музика во "Rephlex, Warp, R&S, Sire, Mighty Force, Rabbit City, and Men Records."
Џошуа Џексон Џошуа Картер Џексон (, 11 јуни, 1978) е канадски глумец. Тој имал играно над 32 филмски улоги, но најпознат е по улогите "Чарли Конвеј" во серијата "The Mighty Ducks", "Пејси Витер" во "Dawson's Creek" и Питер Бишоп во "Fringe".
Take That Mark Owen објавил 3 соло албуми - "Зелен човек" (“Green Man”), "Во твоето сопствено време" (“In Your Own Time”) и "Како моќно паѓа" (“How the Mighty Fall”). Имал 3 топ пет синглови од овие албуми: ""Дете"" (“Child”), ""Клементина и четири минутно предупредување"" (“Clementine and Four Minute Warning”). Многу често патувал во Европа и Англија, а во 2006 година ја посетил и Јапонија каде што си осигурал договор за објавување на песните. Во 2002 година победил на англиската верзија од “Cebrity Big Brother”. Неговиот трет албум ,How the Mighty Fall” бил пуштен со негов натпис "Sedna Records".
Дејвид Брајан Брајан бил забележан од Варнер Брос во 1994 и се појавил во филмовите како „The Damned Don't Cry!“ и „Flamingo Road“ со Џон Крафорд, и „Beyond the Forest“ со Бети Дејвис. Тој исто така имал улога во филмовите на Џон Вејн „The High and the Mighty“ во 1954 како Кен Чајдс.
Ерик Придз Во март 2012та година, на својот Фејсбук и Твитер профил, Ерик објавува дека долгоочекуваниот "Eric Prydz Presents Pryda" албум ќе биде, конечно, издаден на 21 мај и ќе се состои од нови и, до сега, неиздадени Pryda продукции (вклучувајќи ги и Shadows, Agag, Mighty Love, Allein и својот интро едит од Pjanoo).
Моќната Афродита Моќната Афродита (англиски: "Mighty Aphrodite") е американски филм (комедија) од 1995 година, во режија на Вуди Ален, кој е и автор на сценариото. Главните улоги ги играат: Вуди Ален (Woody Allen), Мира Сорвино (Mira Sorvino) и Хелена Бонам Картер (Helena Bonham Carter). Во 1996 година, Мира Сорвино освоила „Оскар“, во категоријата „најдобра споредна женска улога“, а Вуди Ален бил номиниран во категоријата „најдобро оригинално сценарио“. Истата година, Сорвино ја добила и наградата „Златен глобус“, во категоријата „најдобра споредна женска улога“.
Електрична гитара Инструментите со врат долж телото се познати по подолгото одржување на ноти и нивната цврстина. Додека склопениот врат може да се одлепи и зашрафениот може да се отшрафи, вратовите долж телото се многу тешки, дури и невозможни за поправка, зависно од штетата. Историски најпопуларен врат е зашрафениот поради лесната инсталација и приспособување. И поради тоа што лесно се вадат, постои посебен пазар за вакви вратови од компании како Warmoth и Mighty Mite. Моделите на Гипсон сеуште се прават со склопени/залепени вратови. Вратовите долж телата се најзастапени кај бас гитарите.
Реге Акцент на третиот удар има во сите реге ритми, но кај Rockers ритамот, акцентот е исто така на удар еден (обично на бас тапани). Овој удар произлезе од Sly and Robbie, кои подоцна помогнаа во создавање на "Rab-a-Dub" звукот што имаше влијание на денсхол музиката во голема мера. Прототипичен пример за овој стил можеме да најдеме кај удирањето на тапани на Слај Данбар на песната "Right Time" од „The Mighty Dimonds“. Ударот кај Rockers ритамот не е секогаш едноставен, и често се вклучени разни синкопи во ритамот. Еден пример за ова е песната „Sponji Reggae" на групата „Black Uhuru".
Анџелина Џоли Џоли се здобива со голема слава после нејзиното портретирање на ликот на Лара Крофт познат од видео играта во филмот "Lara Croft: Tomb Raider" (2001) и се поставила како една од најплаќаните актерки во Холивуд со продолжението на Томб Рајдер."Life or something like it" (2002) "The Cradle of Life" (2003). Таа ја потврдила нејзината репутација како главна акциска ѕсвезда во "Mr. & Mrs. Smith" (2005) и "Wanted" (2008), кои го одбележале нејзиниот не-анимиран комерцијален успех, а исто така добила и позитивни критики за нејзините улоги во драмите "A Mighty Heart" (2007) and "Changeling" (2008) кој и донел номинација за Најдобра актерка на Филмската награда на академијата на САД.