Top 10 similar words or synonyms for metamorphosis

though    0.971366

parametric    0.965613

copies    0.962827

automaton    0.961965

coordinating    0.960886

unseth    0.958719

archimedes    0.957971

accepts    0.957824

newly    0.957566

explains    0.957315

Top 30 analogous words or synonyms for metamorphosis

Article Example
Салвадор Дали Јајцето е друг симбол што исто така се сретнува во делата на Дали. Дали го користи јајцето да симболизира надеж и љубов. Се појавува во, "Големиот Мастурбатор" (The Great Masturbator), и во, "Метаморфозата на Нарцис" (The Metamorphosis of Narcissus). Исто така тој користи и други животни како симболи кои се провлекуваат низ неговите слики: мравките укажуваат на смрт, гниење, и огромна сексуална желба; полжавот го поврзува со човековата глава (тој видел полжав на точак пред куќата на Фројд кога и првпат го запознал Сигмунд Фројд); и скакулците кои се симбол на губиток и страв.
Хилари Даф По потпишувањето за Холивуд рекордс, Даф го прошири нејзиниот репертоар за да ја вклучи поп музиката, и има издадено четири меѓународно успешни студиски албуми. Нејзиниот деби албум, "„Метаморфозис“" (анг. Metamorphosis]), издаден во 2003, беше тројно сертифициран со платина од Здружението на музичките сниматели на Америка додека последователниот студиски албум "„Хилари Даф“" (Hilary Duff) (2004) и албум компилација "„Најбаранoтo“" (анг.Most Wanted) (2005) беа и двата сертифицирани со платина. Таа покажа зрелост со издавањето на "„Достоинство“" (анг. Dignity) во 2007, којшто е прикажан како промена на нејзиниот стил на звук повеќе ориентиран кон играње. Сертифициран со злато, албумот "„Со љубов“" (анг. With Love) ја изроди нејзината највисока позиција на американската сингл листа до моментот, којшто исто така се наоѓаше на број 1 на табелата Хот Денс Клуб песни на списанието "„Билборд“". Тоа беше првиот од нејзините три последователни број еден на таа табела.