Top 10 similar words or synonyms for leaving

eight    0.932745

identity    0.931398

beyond    0.925503

both    0.925141

presents    0.923193

principle    0.923159

myth    0.922545

calling    0.921814

celtic    0.920206

behaviour    0.920139

Top 30 analogous words or synonyms for leaving

Article Example
Средно образование По завршувањето на 'the Junior Certificate', ученикот може да продолжи уште две години земајќи друг тест, ' the Leaving Certificate', приближно на возраста меѓу 17-18 години. Учениците обично земаат од 6 до 8 предмети. Освен во исклучителни услови, предметите кои се земаат мора да ги вклучуваат Ирски(L1), Англиски(L2), странски јазик(L3) и Математика. Резултатите од the Leaving Certificate директно одлучуваат прием на универзитет преку ранкинг систем воден од страна на CAO. Повеќе од 80% од учениците кои го завршуваат Junior Certificate продолжуваат до the Leaving Certificate.
Ураниум Henri Becquerel discovered radioactivity by using uranium in 1896. Becquerel made the discovery in Paris by leaving a sample of a uranium salt, KUO(SO) (potassium uranyl sulfate), on top of an unexposed photographic plate in a drawer and noting that the plate had become "fogged". He determined that a form of invisible light or rays emitted by uranium had exposed the plate.
Брајан Меј Во вокалните хармонии на Квин составени од три дела, Меј обично го пеел понискиот придружен вокал. На некои од неговите песни, тој го пее главниот вокал, особено во првата строфа на „Who wants to live forever“, преминот на „I Want It All“ и темата од Флеш, и целосните главни вокали на „Some Day One Day“, „She Makes Me (Stormtrooper in Stilettoes)“, „'39“, „Good Company“, „Long Away“, „All Dead, All Dead“, „Sleeping on the Sidewalk“, „Leaving Home Ain't Easy“ и „Sail Away Sweet Sister“.
Образование во Франција Baccalauréat (матура ,исто така позната како BAC) е диплома на крајот на Lycée(гимназија) која студентите треба да ја добијат за да влезат на универзитет,нa часовите за припреми или во професионалениот живот. Таа обично се зема на возраст од 18 години, доколку ученикот не повторувал година за време на средното училиште. Терминот baccalauréat се однесува и на дипломата и на самите испити. Таа може да се спореди со англиското ,северно ирското, и велшкото А-ниво (A-Levels) , со Irish Leaving Certificate , со шкотското (Higher and Advanced Higher), нов јужен велс Higher School Certificate и со германскиот Abitur .
Пол Макартни Во февруари,на средбите ја создадоа двојната А-страна на песната „Strawberry Fields Forever"/Penny Lane“, додека лонгплеј плочата следуваше во јуни.Песната на Макартни, „She's Leaving Home„ е оркестрална поп песна. Мекдоналд ја опиша песната како најдоброто дело од Sgt. Pepper –трајна,популарна уметност на неговото време. Врз основа на цртежот со мастило од Макартни,лонгплеј плочата вклучуваше и колаж креиран од поп артистите Питер Блејк и Јен Хаворт, вклучувајќи ги Битлсите во костуми,како стојат со познати личности, пред Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band.
Motörhead Во февруари 1976 година, откако одлучи дека им требаат двајца гитаристи, бендот организира аудиција за „Брзиот“ Еди Кларк. Волас, кој продолжи да оди на турнеја со повторно обединетите Пинк Ферис, се откажа после аудицијата и Кларк остана единствен гитарист. Ова трио, Леми – Кларк – Тејлор денес се смета за „класичната“ постава на Моторхед. Во декември, бендот го сними синглот „Leaving Here“ за Стиф рекордс, но Јунајтед артистс интервенираа за да го спречат издавањето бидејќи бендот беше сеуште во договор со нив, и покрај одбивањето да го издадат нивниот деби-албум. Првичните реакции на бендот беа негативни; во музичкото списание NME беа наречени „најдобриот најлош бенд на светот“.
Средно образование Има и опционална година во многу средни школи во Ирска позната како Transition Year, (транзициска година), која некои ученици избираат да ја земат по завршувањето на Junior сертификатот, пред продолжување до The Leaving Certificate. Фокусирана на проширување на хоризонтите, годината е често структурирана околу проектите на учениците како изработување на магазини, добротворна работа, водење мал бизнис итн. Регуларните предмети можат да се измешат со часови музика, драма, јавен говор итн. Transition Year, не е формално надгледувана, но прогресот кај учениците е континуирано следен внимателно од страна на учители. Програмите варираат од училиште до училиште. Оваа година исто така е фокусирана на давање на децата увид во работниот свет преку работно искуство. каде секој
Неутрино Како и да е,дури и во 1934 постоеле сомнежи за Бохрсовата идеја-дека законите за зачувување на енергија не се прикладни-не се точни.На Солвејновата конференција во 1934, првите знаци на енергија во бета распаѓањето биле забележани,и овие спектри наметнале стриктниот лимит врз електроните во секој тип на бета распаѓање.Таков лимит не бив очекуван ако законот за зачувување на енергија не бил наметнат за да биде прифатен. in 1934 was that only a limited (and conserved) amount of energy was available, and a new particle was sometimes taking a varying fraction of this limited energy, leaving the rest for the beta particle. Pauli made use of the occasion to publicly emphasize that the still-undetected "neutrino" must be an actual particle.
Дејвид Боуви Кон брзо започна да го промовира Боуви. Неговата деби-песна, “Liza Jane”, спонзорирана од Дејви Џоунс и The King Bees, немаше комерцијален успех. Незадоволен од The King Bees и нивниот репертоар, Боуви го напушти бендот за помалку од месец и се приклучи кон Manish Boys, уште еден блуз бенд, кои мешаа фолк и соул-„Сонував да бидам нивниот Миг Џегер”, изјави Боуви. „I Pity the Fool“ не беше поуспешна од „Liza Jane“, и Боуви наскоро замина повторно за да се вклучи во The Lower Third, блуз-трио кои беа под влијание на The Who. Неуспехот на “You’ve Got a Habit of Leaving” го сигнализираше крајот на договорот со Кон. Изјавувајќи дека ќе го напушти поп-светот за да учи мимика на Sadler’s Wells-театарот, Боуви сепак остана со The Lower Third. Неговиот вон менаџер, Ралф Хортон, сведочи за неговиот премин во нова група, The Buzz, ја најави петтата неуспешна песна, „Do Anything You Say“. Додека беше со The Buzz, Боуви истотака се приклучи кон The Riot Squad, нивните снимања, во кои Боуви додаде дел од материјалот на Velvet Underground, помина неиздадена. Кен Пит, претставен од Хортон, ја презема функцијата на менаџер на Боуви.