Top 10 similar words or synonyms for juliet

significance    0.931464

romeo    0.906270

tragedy    0.893108

myth    0.893038

burks    0.886713

origins    0.885874

teaching    0.885552

testaments    0.884793

evolution    0.883128

producers    0.882080

Top 30 analogous words or synonyms for juliet

Article Example
Сандра Крету 06. Crazy juliet
Ромео и Јулија „Ромео и Јулија“ (англ. "Romeo and Juliet") е трагедија од славниот драматург Вилијам Шекспир во која се работи за двајца млади љубовници чија предвремена смрт засекогаш ги обединува нивните скарани семејства. „Ромео и Јулија“ заедно со „Хамлет“ се вбројува меѓу најпознатите Шекспирови дела. Денес ови двајца главните ликови се сметаат за архетипни млади љубовници.
Ромео и Јулија Супериорното Q2 издание беше насловено како „ Прекрасната и жална трагедија на Ромео и Јулија ” ( The Most Excellent and Lamentable Tragedie of Romeo and Juliet ). Изданието е печатено во 1599г, од Томас Крид ( Thomas Creede ), а објавено од Катберт Бурби ( Cuthbert Burby ). Изданието Q2 има 800 редови пoвеќе за разлика од изданието Q1. На неговата насловна страна пишува „ преправено, додадено и прегледано ”. Всушност, сите подоцнежни кварто и фолио изданија на Ромео и Јулија се базирани на второто Q2 издание, и сите тие се модерни изданија и кои било отстапувања од Q2 во наредните изданија ( без разлика дали се добри или лоши ) им се препишуваат на издавачите и комозиторите, а не на Шекспир.
Dire Straits Најпродаваниот албум на „Dire Straits“, „Brothers in Arms“, бил продаден во над 30 милиони копии. Тие станале еден од комерцијално најуспешните бендови во светот, со вкупна продажба од над 120 милиони албуми. Бендот освоил бројни награди за време на нивната кариера меѓу кои и черити греми награди, три бритрански музички награди (две од нив за најдобра британска група) и две МТВ награди. Помеѓу најпопуларните песни на овој бенд се и песните „Sultans of Swing“, „Romeo and Juliet“, „Tunnel of Love“, „Private Investigations“, „Money for Nothing“, „Walk of Life“, „So Far Away“, „Your Latest Trick“ и „Brothers in Arms“.
Motörhead Турнејата во 1995 година започна во Европа на крајот на април. Во јуни, бендот тргна на втора турнеја со Блек сабат, овој пат со Тијамат како предгрупа, додека бендот да се врати во Лос Анџелес , во студиото Чероки, во Холивуд, каде тие ќе снимаат албум. Во текот на сесиите стана јасно дека Вурцел не се труди доволно и по снимањето го напушти бендот. Насловната песна од албумот, „Sacrifice“, беше подоцна искористена во филмот „Tromeo and Juliet“, филм во кој Леми е раскажувачот. Бендот одлучи да продолжи како трио и во октомври и првите два дена од ноември имаше турнеја во Европа. Наредната недела во Јужна Америка одржаа тридневна турнеја. Подоцна таа година, Леми го прослави неговиот 50ти роденден со бендот во Виски а го го во Лос Анџелес; Металика исто така свиреа на настанот со име „The Lemmy’s“.
Шарлот Бронте " Животот на Шарлот Бронте ", постхумната биографија на Шарлот Бронте од Гаскел, е првата од многуте објавени биографии на Шарлот. Иако верен кога станува збор за местата, Гаскел ги потиснува во втор план деталите за љубовта на Шарлот за Хегер, оженет човек, како преголема навреда за современиот морал, и како можен извор на болка за нејзините сеуште живи пријатели, татко и сопруг. Гаскел истотака дава сомнителни и неточни информации за Патрик Бронте, тврдејќи на пр. дека не им дозволувал на своите деца да јадат месо. Ова е побиено преку еден од дневниците на Емили Бронте, во кој го опишува подготвувањето на месо и компири за вечера на нивниот имот, како што истакнува Џулиет Баркер (Juliet Barker) во нејзината неодамнешна биографија „Бронтеви“.
Dire Straits За време на снимањето на следниот албум, „Making Movies“, браќата Нопфлер не се согласувале околу музичкиот правец во кој бендот требало да продолжи. Марк, кој бил главниот автор на музиката и текстовите, сакал што повеќе да експериментира со покомплицирани ритми, додека Дејвид ја застапувал идејата за продолжување со истите едноставни песни, како и во првите два албуми. Конфликтот завршил со напуштањето на Дејвид по завршувањето на третиот албум, а неговото место во бендот го превземал Сид Мекгинис. Комплкесноста на аранжманот на која Марк инсистирал вклучувала и клавијатура. На таа позиција свирел Рој Битен, музичар на Брус Спрингстин. По снимањето, на турнејата на бендот, како полноправни членови, се приклучиле гитаристот Хал Линдес и клавијатуристот Алан Кларк. Албумот бил објавен во 1980, а од него се издвоиле хитовите „Romeo and Juliet“ и „Tunnel of Love“.
Ромео и Јулија Ромео и Јулија е можеби една од најприкажуваните драми на сите времиња. Најзначајните театарски изданија беа на George Cukor, повеќе пати номинираната за Оскар продукција во 1936г., верзијата на Franco Zefireli, од 1968г. и МТВ-то ( MTV ) инспирирано од Ромео и Јулија од страна на Baz Lurman во 1996г. Последните два, за своето време, беа најпознати Шекспирови филмови. "Ромео и Јулија" за прв пат беше снимена за време на немите филмови од George Melies, но филмот денеска е изгубен. Драмата за првпат беше видена на филм во Холивудско списание од 1929г. каде John Gilbert ја повтори сцената на балконот заедно со Norma Sirer. Sirer и Lesli Howard со заедничка возраст од над 75год. ги играа двајцата млади љубовници во верзијата на George Cukor која ниту критиката ниту публиката не ја прифатија со воодушевување. Кинематографите сметаа дека филмот е премногу кичест и се држеа настрана како што тоа го направија со Варнеровиот „Сон на летната ноќ” пред една година. Renato Castelani освои "Grand Prix" на Венецијанскиот филмски фестивал за неговиот филм Ромео и Јулија од 1954г. Неговиот Ромео, веќе беше искусен филмски актер. Спротивно на него Susan Sental, која ја играше Јулија беше секретарка која беше откриена од режисерот во лондонски бар и беше изберена поради нејзината „слатка бледа кожа и медена руса коса”. Драмата беше секаде адаптирана, како и на телевизија ( филм ). Во 1960г. беше снимена сценската пародија за студената војна "Романоф и Јулија" ( Romanoff and Juliet ). Во 2006г. Дизниевиот „Средношколски мјузикл” го употреби дејството на Ромео и Јулија, сместувајќи ги двајцата млади љубовници во ривалско средно училиште наместо во скарани семејства. Филмаџиите често воведувале ликови кои ќе изведуваат сцени од Ромео и Јулија.