Top 10 similar words or synonyms for eight

eternal    0.956529

along    0.953663

featuring    0.953597

among    0.951880

celtic    0.949337

novel    0.948795

journey    0.948079

questions    0.948063

third    0.947429

fred    0.945873

Top 30 analogous words or synonyms for eight

Article Example
Битлси: Осум дена во неделата Битлси: Осум дена во неделата (англиски: "The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years") – британско-американски документарен филм од 2016 година, во режија на Рон Хауард, а според сценариото на Марк Монро и П. Г. Морган.
Осумка (маглина) Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3132 се споменува и како PK 272+12.1, ESO 316-PN27, AM 1004-401, CS=10.1, Eight-burst planetary.
Пол Вокер Вокер тогаш глумел и во криминалистичкиот трилер "Трчајќи Исплашен" и "Eight Below" на Волт Дизни Пикчрс, двата објавени во 2006 год. Филмот Eight Below стекна признанија, и го отворил првото место на кино благајните, заработувајќи преку 20 милиони долари за време на првиот викенд. За време на снимањето на "Трчајќи Исплашен", режисерот Вејн Крамер изјавил дека “[Вокер] е тој дечко на некое ниво” кога го споредува Вокер со неговиот лик во филмот, Џои Газел. Крамер се надоврзал, изјавувајќи дека “обожава да работи со [Вокер] бидејќи како режисер тој целосно ја поддржува мојата визија за она што е филмот. А што е уште подобро, тој е целосна игра за него.”
Музичката историја на САД во 1960-те Психоделичниот рок особено се издигнал во Калифорниската откриена музичка сцена како групи кој ги следи Бирдс од фолк до фолк-рок од 1965.Психоделичниот животен стил веќе се развил во Сан Франциско и особено истакнат резултат на сцената бил The Grateful Dead, Country Joe and the Fish, The Great Society и Jefferson Airplane . Бирдс брзо напредувал во чист фолк-рок во 1966 година со нивниот сингл “Eight Miles High” широко се сметала дека била знак на употреба на дрога
Битлси Во 2016 година бил снимен документарниот филм „“ ("The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years"), во режија на Рон Хауард, а според сценариото на Марк Монро и П. Г. Морган. Во филмот се прикажуваат деновите од создавањето на групата, со нагласок на годините 1963-1966, кога групата доживеала незапаметена светска слава. Во филмот, членовите на групата и бројни други музичари, новинари и глумци зборуваат за големата еуфорија поврзана со нивните плочи и концерти, за притисокот на славата, за повремените кризни настани итн.
Орфеј Според [[Аполодориј]] и фрагмент од Пиндар, and a fragment of Pindar, тракијскиот крал Еагар бил татко на Орфеј, или според друга верзија на приказната, тоа бил богот Аполон. Негова мајка била музата Калиопа или една ќерка на [[Пијер]], син на [[Македон]]. Неговото место на раѓање и место на живеење било во [[Пимплеја]], во близина на Олимп. Додека живеел со својата мајка и нејзините осум убави сестри во [[Парнас]], near [[Mount Olympus|Olympus]]. While living with his mother and her eight beautiful sisters in [[Parnassus]], го сретнал Аполон, кој ѝ се додворувал на музата на смеењето, [[Талија]]. Аполон, како бог на музиката, му дал на Орфеј златна лира и го научил да свири на неа. Мајка му на Орфеј го научила како да создава стихови за пеење. Страбо споменува дека тој живеел во Пимплеја. Се велело дека исто така учел во [[Египет]]. He is also said to have studied in Egypt.
Мајкл Адамс Од 4 до 13 април 2008, Адамс учествуваше и победи на вториот Реј Лопез Мастерс турнир, кој се одржа во Мерида, Шпанија, остварувајќи резултат 5½ од 7, завршувајќи половина поен пред Џенг Пенсјианг. The tournament was an eight player round-robin with an average rating of 2616 (FIDE category 15). Во август 2008, тој победи по втор пат на меморијалниот турнир во чест на Хауард Стаунтон со резултат 8 од 11. По оваа победа, тој заврши на делна на второто место на четвртото поединечно европско првенство, кое се одржа во Ливерпул, остварубајќи успешност 7½ од 10, колку што имаа на истото место и Виктор Лузничка и Најџел Шорт, а веднаш зад победникот Јан Верле, ко оствари 8 од 10.
M&M's IВо јули, 2006 г., М&М темното чоколадо повторно се појави во виолетово пакување, проследено во 2007 г. од М&М темно чоколадо од кикирики. Исто така во 2006 г., компанијата промовираше М&М бело чоколадо како врска со промоцијата на Пиратите од Карибите. Компанијата исто така понуди осум нови вкусови на М&М преку онлајн продажбата, како и М&М светските локации : The company also offered eight new flavors of M&M's via online sales, as well as at M&M's World locations: "All That Razz"; "Eat, Drink, & Be Cherry"; "A Day at the Peach"; "Orange-U-Glad"; "Mint Condition"; "AlmonDeeLicious"; "Nut What You Think" и "Cookie Minster". Марс исто така го објави и “Крцкавиот минт”, разновидност во Австралија таа година.
Ураниум The discovery of the element is credited to the German chemist Martin Heinrich Klaproth. While he was working in his experimental laboratory in Berlin in 1789, Klaproth was able to precipitate a yellow compound (likely sodium diuranate) by dissolving pitchblende in nitric acid and neutralizing the solution with sodium hydroxide. Klaproth assumed the yellow substance was the oxide of a yet-undiscovered element and heated it with charcoal to obtain a black powder, which he thought was the newly discovered metal itself (in fact, that powder was an oxide of uranium). He named the newly discovered element after the planet Uranus, (named after the primordial Greek god of the sky), which had been discovered eight years earlier by William Herschel.
Рок-музика Психоделичен рок се развил на музичката сцена во Калифорнија особено со појавата на групи кои го следеа примерот на Бјард (Byrd) кои преминаа од народно на фолк рок во 1965 година.Психоделичниот живот веќе се разил во Сан Франциско и на сцената многу истакнати биле Grateful Dead, Country Joe и the Fish, The Great Society и Jefferson Airplane. Групата Бјард(Byrds) брзо напредувала од чист фолк рок во 1966 година со нивниот сингл "Eight Miles High", преку која јасно се гледало дека се алудира на употреба на дрога. Во Британија можеби највлијателен бенд во овој жанр била групата Јардбирдс(Yardbirds), кои заедно со Џеф Бек како нивен гитарист, се ,преселиле’’ на психоделичната територија, додавајќи до-темпо импровизираните "раве упс", грегоријански песни, а исто така биле и под силно светско музички влијанија што особено се забележува во нивните песни " Still I'm Sad " (1965) и " Over Under Sideways Down " (1966). Од 1966 андерграунд сцената на Обединетото Кралство основана во северен Лондон, им дала поддршка на новите изведувачи како Pink Floyd, Traffic и Soft Machine. Во истата година, под влијание на фолкот се појавил и хит- албумот Sunshine Superman на Donovan кој се сметал за еден од првите психоделични поп записи.