Top 10 similar words or synonyms for damned

stooges    0.867900

vampire    0.864348

reckless    0.862805

throne    0.862682

smashing    0.855919

remains    0.855081

witch    0.854053

strokes    0.853031

doors    0.852439

truth    0.851613

Top 30 analogous words or synonyms for damned

Article Example
Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned е првото од двете епизодични раширувања на верзиите на "Grand Theft Auto IV" за Xbox 360, PlayStation 3 и ЛС, изработена од "Rockstar North". Првично е издадена за Xbox 360 на 17 февруари 2009 и за PlayStation 3 и Windows на 13 април 2010 година. Ова е третото раширување од серијалот "Grand Theft Auto" (првото од "Grand Theft Auto: London, 1961", издадено во 1999 година) и дванаесеттото издание воопшто.
Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned "The Lost and Damned" има нов протагонист, Џони Клебиц, кој е член на моторџиската банда „"The Lost"“ ("Изгубените") од Либерти Сити, која се среќава и низ "Grand Theft Auto IV". Ден Хаузер, потпретседателот на творечкиот развој во "Rockstar Games", тврди дека оваа епизода ќе прикаже „поинаква страна на Либерти Сити“. Џеронимо Барера, потпретседател на развој на производи во "Rockstar Games", изјавил дека епизодите се експерименти бидејќи не се сигурни дали има доволно корисници со пристап до интернет на Xbox 360. Главниот финансиски директор на "Take-Two Interactive", Лејни Голдстин откри дека Microsoft платиле вкупно 50 милиони долари за првите две епизоди.
Iron Maiden Исто така има песни со историско и книжевно значење како што се "Children of the Damned" базирана на истоимениот филм и "The Prisoner" базирана на истоименото тв-шоу.
Хеви метал музика Имало некои измешани влијанија помеѓу панк рокот, хардкор панкот и хеви металот. Еден пример е Motörhead; водачот на групата Леми, поминал извесно време во панк групата The Damned и се обидел да го научи Сид Порочниот да свири бас гитара.
Дејвид Брајан Брајан бил забележан од Варнер Брос во 1994 и се појавил во филмовите како „The Damned Don't Cry!“ и „Flamingo Road“ со Џон Крафорд, и „Beyond the Forest“ со Бети Дејвис. Тој исто така имал улога во филмовите на Џон Вејн „The High and the Mighty“ во 1954 како Кен Чајдс.
Iron Maiden Bruce Dickinson кој пред тоа бил член на Самсон, се пријавува на аудиција и брзо се приклучува на бендот. Потоа оди на мини турнеја за да се претстави, а како најава за следниот албум бендот ги свири "Children of the Damned", "Run to the Hills", "22 Acacia Avenue" и "The Prisoner", со што пред фановите го презентира новиот звук со кој бендот чекори напред.
DragonForce Првата успешна песна им е „Starfire“, од нивниот деби албум "Valley of the Damned". Песната ќе е забележителна поради тоа што почнува со вовед на пијано, што е нетипично за другите песни на бендот. Имаат издадено три албуми, пропратени со турнеи придружувајќи ги Helloween, W.A.S.P. и Iron Maiden. Во октомври 2005 басистот Адријан Ламберт ќе се повлече од бендот, официјално за да посвети повеќе време на својот син, а неофицијално поради несогласувањата со Херман Ли и Сем Тотман. По еден месец од неговото заминување бендот ќе потпише со Роудранер Рекордс и го издаваат нивниот засега последен албум "Inhuman Rampage". Ламберт бил заменет со Фредерик Леклерк.
DragonForce DragonForce се формирани во 1999 од дел од членовите на распаднатиот бенд Demoniac, под името DragonHeart, но подоцна ќе го сменат името во DragonForce поради истоимениот бразилски бенд. Кариерата им започнува со објавување на песни на MP3.com, со што се искачуваат на врвот на сајтот по бројот на симнувања. Првата нивна песна „Valley of the Damned“ достигнува 500.000 симнувања за првите неколку минути откако е поставена. Двајца од членовите (Стив Вилијамс и Стив Скот) ќе го напуштат бендот и ќе го формираат пауер метал бендот Power Quest.
Јаг (ТВ серија) Многу актери кои имаа улога во ЈАГ, се појавија во NCIS, како што се: Патрик Лабиорто, со улогата на Бад Робертс во епизодата „Hung Out to Dry“, и Скот Лоренс, како Капетан Томас Линд во епизодата „A Man walks into a Bar...“. Тие беа единствените главни членови во ЈАГ тимот, се додека Џон М. Џексон (веќе пензиониран) се враќа како А.Џ. Чегвиден во финалната „Damned If You Do“. Алиша Копола се појави во улогата на потполковник Феит Колман во неколку епизоди во ЈАГ и Адам Болдвин кој се појави и на двете програми како командант Мајкл Рејнер. Исто така, Шон Мареј, како специјален агент Тимоти МекЏи во NCIS, имаше две улоги – Заставник Џитри, заставник на судењето во четвртата сезона, епизода „Innocence“, и „Дени Валден“, синот на една од многуте девојки на Адмирал Чегвиден.
Секс Пистолс Епизодата на имињата на бендот,им претставуваше засолниште низ земјата и го претвори панкот во конвенционална свест. Пистолс поставија Анархистичка Тура во Велика Британија,подржани од „The Clash“ и бендот на Џони Тандер „The Heartbrakers“, се до Њу Јорк. „The Damned“беа дел од турата се додека не беа исфрлени од Мекларен.Медиумското покритие беше силно и многу од концертите беа откажаа организаторите од локалните власти така што од дваесет просечни свирки,се одржаа само седум. Платена програма во западно-велшкиот весник пишуваше дека група црковни пејачи и поп од Пентекостал, протестираа против групата надвор,за време на шоуто во Каерфили.Издавачите во ЕМИ одбија да го подржат синглот на групата. Лондонскиот советник Бернард Брук Патриџ изјави,“повеќето од групите ќе бидат значително опфатени од ненадејна смрт. Најлошо од панк рок групите претоставувам во моментов се Секс Пистолс. Тие се неверојатно одвратни. Тие се антитезата на човечкиот вид. Би сакал да видам некој што копа голема, длабока дупка и така раскрвавени ги фрла надолу.