Top 10 similar words or synonyms for celtic

eight    0.949337

complete    0.939842

atomic    0.938837

novel    0.937643

questions    0.935599

journey    0.934843

affect    0.934518

higher    0.934425

newspaper    0.933652

reading    0.933429

Top 30 analogous words or synonyms for celtic

Article Example
ФК Селтик Во 2004 година Селтик го промовирал својот дигитален канал Celtic TV, кој бил достапен во Обединетото Кралство преку дистрибутерот Setanta Sports на сателит. Поради пропаѓање на дистрибутерот Setanta Sports, каналот Celtic TV престанал да врши емитување.
ФК Селтик Во 1965 година Селтик започнал со издавање на "The Celtic View", најстарото списание во фудбалот.
ФК Селтик Во 2011 година Celtic TV бил повторно лансиран како онлајн сервис, и го заменил каналот Channel67.
Therion Therion е симфониска метал група од Шведска. Името Therion доаѓа од грчкиот збор "θηρίον" што значи "ѕвер", но самото име на бендот доаѓа од албумот на Celtic Frost, "То Mega Therion".
Келтскиот самрак Келтскиот самрак (англиски: "The Celtic Twilight") - збирка куси раскази на ирскиот писател Вилијам Батлер Јејтс, напишани во периодот од 1892 до 1902 година. Првото издание на книгата било објавено во 1893 година.
Ким Катрал Во 2006 заедно со Брендан Глисон глумеше во филмот „Опашката на тигарот“ (The Tiger's Tail) на режисерот Џон Бурман, црна комедија којашто се фокусира на економијата на Celtic Tiger врз Ирците. На 11 ноември, заедно со Дејвид Хег, Даниел Ретклиф и Кори Малиген глумеше во филмот „Моето момче Џек“ (My Boy Jack), приказна за потрагата на авторот Радјерд Киплинг по неговиот изгубен син во Првата светска војна.
Келтско Море Келтско Море (англ. "Celtic Sea", ирск. "An Mhuir Cheilteach", велш. "Y Môr Celtaidd", корн. "An Mor Keltek", брет. "Ar Mor Keltiek", фр. "La Mer Celtique") — дел од Атлантскиот Океан кај јужното крајбрежје на Ирска. На исток се граничи со Светигеоргиевиот Проток, Бристолскиот Канал, протокот Ламанш и Бискајскиот Залив, како и соседните делови од Велс, Корнвол, Девон и Бретања. Јужната и западната граница ја образува континенталната плоча која нагло се спушта надолу.
Therion Во 1991 Therion го издаваат својот прв албум – "Of Darkness…" Музиката на албумот е составена од песни напишани од Јонсон за време на осумдесетите; иако Therion имаат напишано нови песни, одлучуваат да ги чуваат за друг албум. "Of Darkness…" се смета за прогресивен дед метал кој содржи многу влијанија кои за времето биле невидени во дед метал сцената. Текстот бил главно политички, во стил на раниот дед метал, пред сè Napalm Death. Инспириран од Celtic Frost и нивниот албум Into The Pandemonium, Јонсон сака да го однесе Therion далеку преку границите на дед металот, но ни самиот нема поим што ќе создаде за само 5 години.
Therion Но, Јонсон не се откажува од идејата за бенд, и по неколку месеци, Кристофер и Питер Хансон повторно го формираат бендот. Јонсон го остава басот и го заменува за гитара. Бендот го менува името во Megatherion, по горенаведениот албум од Celtic Frost. Наскоро, и Оскар Форс се враќа во бендот и името е скратено на Therion, кое ќе остане непроменето. Бендот го напушта стариот звук и го заменува со музика во стилот на дед метал. Ерик Густафсон од бендот Dismember станува басист на бендот.
Алекс Фергусон Дурмфенлајн е силен фудбалски клуб од Шкотската лига и веќе во наредната сезона 1964/65 овај тим стигнува до финалето во Шкотскиот национлен Куп, но за жал Фергусон не игра во финалето бидејќи не е избран во првиот тим заради слабите изведби од претходните натпревари. Дурмфенлајн го губи финалето од Селтик (англиски: Celtic) со 3:2,а исто така завршува и на второт место на табелата со еден бод помалку од првопласираниот тим во домашното првенство. Во наредната сезона 1965/66 Фергусон постигнува 41 голови во 51 натпревар за неговиот тим Дурмфенлајн. Заедно со фудбалерот од Селтик Џоу Мек Бриџ (англиски: Joe McBride), истата сезона е постигнат за најдобар голгетер во Шкотската лига со постигнати 31 голови.