Top 10 similar words or synonyms for calls

both    0.929994

shows    0.928561

until    0.928224

questions    0.926437

electromagnetic    0.925324

neutron    0.924611

discovered    0.923776

neutrino    0.920521

experimental    0.920362

leading    0.919777

Top 30 analogous words or synonyms for calls

Article Example
Опција "куповни опции" ("call options, calls"), и
Селска ластовичка Кога ќе се спарат, остануваат да живеат заедно до крајот на животот, но за создавање поколенија може да се спарат и со друга женка. Значи, генетски се полигамни, а социјално моногамни. Males guard females actively to avoid being cuckolded. Males may use deceptive alarm calls to disrupt extrapair copulation attempts toward their mates.
Толеранција на неправилно работење кај дистрибуираните компјутерски системи Сега да ја погледнеме подобро клиент-сервер комуникацијата кога се користат комуникациски олеснувања од високо ниво како што се Remote Procedure Calls (RPCs). Целта на RPC е да ја скрие комуникацијата правејќи го RPC да личат како да се локални. Проблемот овде се јавува кога се појавува грешка. Во тој случај разликите помеѓу далечинските повици и локалните не се маскираат лесно. Има пет различни класи на грешки кои можат да се појават во PRC системите:
Black Sabbath Блек сабат го издаде “Обезглавен крст” (Headless Cross)во април 1989 година и повторно беа игнорирани од современите рецензенти. На крај Allmusic му даде на албумот четири звезди, нарекувајќи го “Обезглавен крст” (Headless Cross) “најфиниот албум на Блек Сабат без Ози или Дио“. Закотвен на 62 место, албумот “Обезглавен крст” (Headless Cross) достигна до број 31 на листите во Велика Британија, и број 115 во САД. Гитаристот на Квин Брајан Меј, добар пријател на Ајоми, свиреше како соло гостин на песната “Кога Смртта Повикува“ (When Death Calls). По издавањето на албумот, бендот го придодаде турнејскиот басист Нил Мареј, кој порано членувал во Вајтснејк, пратечкиот бенд на Гери Мур, и Вау Уау.
Брајан Меј Меј работел со неговата втора жена Анита Добсон на нејзиниот прв албум на кој таа ги пее вокалите на мелодијата во темата на EastEnders. Во оваа форма, мелодијата преминала во песната „Anyone Can Fall in Love“. Меј сам ја продуцирал песната која достигнала местото број четири на сингл листата во Велика Британија во август, 1986 година. Во 1989 година Меј придонел со гитарските сола за песната „When Death Calls“ на 14-тиот албум на Блек Сабат, "Headless Cross" и за песната „Blow The House Down“ на бендот Living In A Box од албумот "Gatecrashing".
Еминем Во последната песна на албумот притаено го најавува своето повлекување од шоу бизнисот, но во јавноста тоа ќе биде сфатено само како занимлив и невообичаен крај на албумот. Од страна на еден дневен весник од неговиот Детроит ќе биде пренесено дека Еминем го спрема својот последен албум и дека би требало да излезе кон крајот на годината. Испадна дека албумот за кој нашироко се шпекулираше е "Curtain calls: The Hits", компилација од најголемите хитови на раперот. Во текот на прес конференцијата по повод излегувањето на албумот, Еминем изјави дека не размислува за повлекување, туку само ќе замине на подолг одмор. Објасни дека по шест години активна работа и четири мулти-платинести дискови, неопходна му била мала пауза за да си ги среди личните проблеми и да одлучи во кој правец сака да ја трасира понатамошната кариера како изведувач. Нагласи дека нема да прекине со својата работа како продуцент и извршен директор на "Шејди Рекордс". Што се однесува до комерцијалниот перформанс на "Curtain calls: The Hits", овој проект стана четвртиот негов последователен албум да дебитира на местото бр. 1, со речиси половина милион продадени плочи во првата недела. Досега во САД се продадени 3,5 милиони копии, а 8 милиони во цел свет. Споменатиот албум нема да наиде на толкав одек помеѓу обожавателите поради тоа што Еминем полека ќе почне да се повлекува од окото на јавноста.