Top 10 similar words or synonyms for calling

presents    0.943164

magnificent    0.938264

steady    0.937145

along    0.936435

collector    0.934554

eight    0.933188

released    0.932539

soundtrack    0.931958

radar    0.930374

around    0.930254

Top 30 analogous words or synonyms for calling

Your secret weapon. Online courses as low as $11.99

Article Example
Child in Time Иан Гилан за песната спомнал дека се базира на психоделичната песната од бендот It's a Beautiful Day, „Bombay Calling“.
Ерик Клептон Летната турнеја на Клептон во 2008 година започна на 3 мај во „Ford Amphitheatre“ на пристаништето „Tampa Bay“ во Флорида и потоа продолжи во Канада, Ирска, Англија, Норвешка, Исланд, Данска, [[Полска], [[Германија] и [[Монако]]. На 28 јуни, 2008, Клептон го водеше концертот за саботната вечер на „[[Hard Rock Calling 2008]]“ во Лондон, „Hyde park“ (претходно "Hyde Park Calling"), со подршка од Шерил Кроу и [[Џон Маер]]. Во септември, 2008, Клептон имаше настап при приватното прибирање на средства за добротворни цели за „The Countryside Alliance“ во [[Флоридита]] во [[Сохо]], Лондон, која вклучуваше и гости како лондонскиот градоначалник Борис Џонсон.
Антена 5 Своевремено беше присутна на Mandela Day, Concert 4 Diana, Concert for New York, World Aids Day, Live Earth, Party In The Park, Capital FM Christmas Ball, Capital FM Summertime Ball, Hard Rock Calling, Party In The Park, Eurovision, имаше своја екипа на Ibiza..
Метален прстен Металниот Прстен е прстен кој е нoсен од повеќе инженери од Канада и претставува симбол и потсетник за обврските и Инженерската етика. Носењето на прстенот е незадолжителен стремеж, бидејќи не е предуслов за станување на професионален инженер. Прстенот се доделува на церемонија развиена со асистенција од Rudyard Kipling и познат како The Ritual of the Calling of an Engineer, одржано од институција наречена The Corporation of the Seven Wardens Inc./Société des Sept Gardiens inc.
Тарол Таролот претставува еден вид мал тапан, направен од плиток метален цилиндар на кој од двете страни се растегнати природни или, почесто, вештачки кожи, при што горната се нарекува „повикувачка“ („the calling skin“), а долната – „одговарачка“ („the answer skin“). На дното на таролот е поставена мрежа од четири жици за бас-гитара. Инструментот се носи на рамото и на него се свири со две дрвени палки.
Клаш Овој музички бенд бил дел од почетниот бран на панкот во Велика Британија во доцните 70-ти на 20 век. Бендот мешал панк со реге, рок, џез, ска и голем број на други музички стилови и жанрови. Исклучителната музика на Клаш и страствениот лево ориентиран идеализам на фронтмените Џо Страмер и Мик Џонс биле во остар контраст на нихилизмот на Sex Pistols. Клаш својот успех во Англија го постигнале со својот прв албум во 1977 година, меѓутоа во Соединетите Американски Држави не биле популарни се до 1979 година. Нивниот трет албум "London Calling", бил објавен кон крајот на 1979 година и еден од најважните албуми во историјата на рокот. Во САД бил објавен во јануари 1980 година, а десет години подоцна, од страна на списанието "Rolling Stone", бил прогласен за најдобар албум на 80-тите. Во 2003 година, "Rolling Stone" го ставил на 8 место меѓу најдобрите 500 албуми на сите времиња.
Џо Страмер Рокерите од [[Њу Орлеанс]] "Каубој мут" ја издадоа песната "Џо Страмер" на нивниот последен албум насловен како "Вуду шуп". Тематиката на песната ја опфаќа приказната за еден млад човек кој и раскинува на својата девојка поради...тоа што таа не знае кој е Џо Страмер. Популарната песна ги отпоздравува Страмер и [[Клеш]] и станува една од најслушаните песни на [[радио]] во 2006. Понатаму песната на Џо Пернис "Хај ес а кит", е вклучена во проектот "Д Пернис брадрс" на албумот "Ливе а литл", како дел од трибјутот кон Џо. Текстот на песната вклучува “Heavy downbeat of one and the show began/London calling, strike up the contraband” и меморијално отворање на хорот “We wore pictures of Strummer". Драмата на [[Пол Ходсон]] наречена "Митинг Џо Страмер" ја има својата премиера на "Единбурт Фестивалот" на крајот на 2006. Тоа не е драма поврзана за животот на Страмер, туку се работи за двајца луѓе кои ја делат страста кон музиката на Џо.
Ричи Блекмор Ник Симпер, басист во DP Mk I, изјавил дека тој му го покажал рифот од песната Summertime на Рики Нилсон и дека тоа било база за првиот сингл на Mk II Deep Purple, Black Night. Роџер Гловер во интервју за списанието “Rumba” се согласил со изјавата и рекол дека тој (Гловер) инсистирал да напишат нови зборови и да ги стават во песната како што сакала и издавачката куќа да направат. Како олеснителна околност, тој изјавил дека сите биле пијани. Ник Симпер исто така изјавил дека Bombay Calling на “It’s a Beautiful day” е звукот кој „ Mark II го позајмиле и го претвориле во Child in Time “; Иан Гилан го потврдил ова во неколку интервјуа. “It’s a Beautiful Day” за возврат го позајмил синглот “Wring that Neck” на “Deep Purple” и го претвориле во “Don And Dewey” на нивниот албум “Marrying Maiden”. Блекмор исто така ги потврдил овие изјави во интервју за јапонска телевизија.
Селин Дион Дион си се придржувала кон своите француски корени и продолжила да издава многу франкофонски снимки помеѓу секое англиско издание. Главно, тие достигнаа повеќе веродостојност од нејзините англофонски работи. Таа го издаде "Al'Olympia", албум во живо кој бил снимен за време на еден од концерите на Дион во театарот Олимпија во Париз, во 1994. Имаше еден сингл промоција, верзија во живо на "Calling You", кој се искачи на седумдесет и петтото место на француската листа на синглови. "D'eux" (исто познат како The French Album во САД), бил издаден во 1995 и станува најдобро продаван француски албум на сите времиња. Поголемиот дел од албумот бил напишан и продуциранод Жан Жак Голдман и се здоби со голем успех со сингловите "Pour que tu m'aimes encore" и "Je sais pas"."Pour que tu m'aimes encore" го достигна првото место во Франција и остана на врвот дванаесет недели. Подоцна беше наградена со Платинум во Франција. Синглот достигна помеѓу топ десетте во Обединетото Кралство и Ирска, ретко достигнување за француска песна. Вториот сингл на албумот, "Je sais pas", го достигна првото место на француските сингл списоци како и Сребро во Франција. Овие песни подоцна ќе се најдат на "If That's What It Takes" и "I Don't Know" на следниот англиски албум на Дион, "Falling into You".
Лени Кравиц Седмиот албум на Кравиц "Baptism" беше издаден во 2004 год . Првиот сингл беше “ Where Are We Runnin “ . Песната “California “ излезе дека е најуспешна , но “Storm “ со Џеј Зи се искачи на топ листите . “Calling All Angels “ постигна успех во повеќе земји , и стана огромен хит во Бразил , како И да е “ Lady “ стана изненадувачки хит стигнувајќи до UK 30 и доведувајќи го "Baptism" до златен статус . Исто така во 2004 год , се појавува во албумот на Н.Е.Р.Д ,"Fly or Die". Од март 2005 год , Кравиц започна со светска турнеја која заврши во јули 2005 год во Академијата Брикстон , Англија . Кравиц настапуваше како прв на повлекувачката турнеја на Аеросмит во 2005 год . Турнејата почна на 30ти октомври во Мохеган Сан Арената во Конектикат . На 29 октомври 2005 год , ноќта пред да почне турнејата почина ТВ продуцентот , Су Кравиц , татко му на Лени . За време на првиот настап , Лени ја соопшти веста пред скаменетата публика , изјавувајќи дека не е време за плачење , туку за славење затоа што неговиот татко е во рајот . Тогаш Лени ја посвети "Let Love Rule" на неговиот татко .Турнејата беше толку успешна , што беше продолжена до 25ти февруари 2006 год , И заврши во Анахејм , Калифорнија .