Top 10 similar words or synonyms for bonnie

delaney    0.925929

friends    0.905056

johnny    0.899505

jimi    0.899236

hendrix    0.899151

guns    0.897021

bob    0.896990

pain    0.896808

lips    0.896729

jay    0.896435

Top 30 analogous words or synonyms for bonnie

Article Example
Delaney & Bonnie Delaney & Bonnie - во ансамбл наречени Delaney & Bonnie & Friends, била рок/соул група на сопруг и сопруга, пејач и текстописец, по име Диланеј и Бони Бремлит.
Delaney & Bonnie Инкарнацијата на парот, „Delaney & Bonnie & Friends“, била особено влијателна оформувајќи и помагајќи голем број на врвни музичари како Ерик Клептон, Боби Витлок, Дјуен Алман, Грег Алман, Џорџ Харисон, Лион Расел, Дејв Месон, Рита Кулиџ и Кинг Куртис.
Derek and the Dominos (бенд) Почетоците на „Derek and the Dominos“ можат да се пронајдат во „Delaney, Bonnie & Friends“ каде што сите членовите претходно свиреле, вклучувајќи го и Дјуен Алман кој свирел пред Клептон. Тоа што ги натерало членовите да си заминат од овој бенд биле постојаните несогласувања помеѓу Диланеи и Бони Бремлит, а Витлок за тоа вели: Гордон и Редли ги напуштиле „Delaney, Bonnie & Friends“ за да свират со Џо Кокер на неговата турнеја со Лион Расел, но Витлок останал уште кратко потоа заедно со Бремлит.
Derek and the Dominos (бенд) Derek and the Dominos биле блуз-рок бенд формиран во пролетта, 1970-та, од гитаристот Ерик Клептон, клавијатуристот Боби Витлок, басистот Карл Редли и тапанарот Џим Гордон, а сите овие свиреле заедно со Клептон во бендот „Delaney, Bonnie & Friends“.
Derek and the Dominos (бенд) Накратко потоа тие ги повикале останатие поранешни членови на „Delaney and Bonnie“, односно Дејв Мејсон, Карл Редли и Џим Гордон и заедно, квинтетот станал соработнички бенд на албумот „All Things Must Pass“ на Џорџ Харисон.
Eric Clapton (албум) „After Midnight“ оригинално е издадена на сетот „Crossroads“ на Клептон во 1988. „Comin' Home“ и „Groupie (Superstar)“ оригинално се издадени во 1969 како синглови на групата „Delaney & Bonnie and Friends“.
Blind Faith (бенд) Потоа Клептон се оттргна од централното внимание, најпрво како придружник на „Plastic Ono Band“, а потоа и со „Delaney, Bonnie & Friends“ со кои станал добар пријател за време на турнејата во САД. Откако ги придружувал, Клептон земал неколку членови од „Delaney & Bonnie“ за да оформи нова супер група, „Derek and the Dominos“. Клептон никогаш не го отфрлил целосно репертоарот на „Blind Faith“, односно песните „Presence of the Lord“ и „Can't Find My Way Home“ ги свирел на настапи за време на неговата соло кариера.
Ерик Клептон Клептон одлучил да се повлече во позадина на некое време, така што свирел на турнеите на американската група „Delaney, Bonnie & Friends“, како помошник. Исто така отсвирил два пати како член на „The Plastic Ono Band“, вклучувајќи ја и познатата изведба на „Toronto Rock and Roll Revival“ во септември, 1969, која истата година била издадена како албум, „Live Peace in Toronto 1969“.
Layla and Other Assorted Love Songs Краткотрајната соработка која го креираше албумот „Layla and Other Assorted Love Songs“, групата „Derek and the Dominos“, произлезе поради фрустрациите на Ерик Клептон поврзани со супергрупите „Cream“ и „Blind Faith“. По недоразбирањата Клептон и се придружи на „Delaney and Bonnie and Friends“ кои ги извести за неговото доаѓање кога тие гостуваа на британската турнеја на „Blind Faith“.
Plastic Ono Band Plastic Ono Band била концептуална супер група формирана од Џон Ленон и Јоко Оно во 1969 пред распадот на „the Beatles“. Помеѓу големиот број на членови во бендот се и Ерик Клептон, Клос Вурмен, Алан Вајт, членови од „Delaney, Bonnie & Friends, тапанарот на „the Who“ Кејт Мун, Били Престон, Ники Томпсон, Фил Спектор, тапанарот Џим Келтнер и Син Ленон.