Top 10 similar words or synonyms for bonn

stuttgart    0.954425

breker    0.954004

architektur    0.953938

köln    0.952732

jahre    0.948689

wiesbaden    0.948246

hrsg    0.947484

geburtstag    0.944135

rüdiger    0.941777

helmut    0.940575

Top 30 analogous words or synonyms for bonn

Your secret weapon. Online courses as low as $11.99

Article Example
Јадрена сила , the CD-Bonn potential and the Nijmegen potentials.
Келн/Бон (регион) Регионот Келн/Бон (германски: "Region Köln/Bonn"), познат и како метрополитенска област Келн/Бон ("Metropolregion Köln/Bonn") е метрополитенска област во Северна Рајна-Вестфалија, Германија, покривајќи ги градовите Келн, Бон и Леверкузен, како и окрузите Рајниш-Бергишер Крајс, Обербергишер Крајс, Рајна-Ерфт-Крајс и Рајна-Зиг-Крајс. Регионот покрива површина од 3.839 км² со 3,13 милиони жители (густина на население од 815/км²).
Бон Бон (германски: Bonn) е град во Германија (19-ти по големина), во сојузната држава Северна Рајна-Вестфалија, кој се наоѓа на околу 20 km јужно од Келн, на реката Рајна на север од Зибенгебирге. Бон беше главен град на Западна Германија од 1949 до 1990. Од 1288 до 1803, пак, тој беше резиденција на келнските архиепископи.
Аеродром Келн/Бон Аеродромот Келн/Бон ("Германски": Flughafen Köln/Bonn, исто така наречен Konrad-Adenauer-Flughafen или Flughafen Köln-Wahn) (IATA: CGN, ICAO: EDDK) е меѓународен аеродром лоциран во природниот резерват Ванер Хајде, 15 километри југоисточно од центарот на Келн и 16 километри североисточно од центарот на Бон. По големина е 6-ти најголем аеродром, како и еден од неколкуте аеродроми кои функционираат по 24 часа дневно. Во 2007 година бројот на патници се зголеми од 9.9 милиони во 2006 година на 10.7 милиони патници во 2007 година.
Џозеф Шумпетер Од 1925 до 1932, Шумпетер повторно се вратил на професорската професија предавајќи на Универзитетот во Бон (анг. University of Bonn), во Германија. Подоцна, во периодот од 1927 до 1928 и 1930 година, тој предавал на Харвард (анг. Harvard University. Во 1931 година, бил визитинг-професор на Токискиот Колеџ за Маркетинг (анг. The Tokyo College of Commerce). Во 1932 година се преселил во САД каде добил американско државјанство во 1939 година. Шумпетер имал високо конзервативен политички став. На почетокот на Втората светска војна (анг. World War II, бил под истрага на Федералното истражно биро (анг. Federal Bureau of Investigation или скратено FBI) под сомнение дека бил вмешан во нацистички ориентираните движења, но не бил пронајден никаков доказ дека тој имал некакви симпатии кон нацизмот.