Top 10 similar words or synonyms for џуна

рајнхарт    0.741272

гроган    0.730037

предрафаелитски    0.728777

мингела    0.726632

брем    0.726574

денерис    0.725230

хилер    0.722780

марго    0.721921

кригер    0.720992

ливер    0.720706

Top 30 analogous words or synonyms for џуна

Article Example
Џуна Во почетокот на 80-тите години од минатиот век од Москва низ целиот свет се прошири приказната за темнокосата чудотворка - таинствената исцелителка која со свои раце и со натприродна моќ ги лекува најтешките болни. Иако тогашниот Советски Сојуз не ја заговарал популаризацијата на алтернативната медицина, се зборувало дека тешко болниот водач Леонид Брежнев оди кај 30-годишна жена на третмани кои му го продолжиле животот.
Џуна По смртта на нејзиниот син во 2001 година, таа живее осаменички живот.
Џуна Семејството на Џуна потекнува од Иран, а во Русија тие живееле близу езерото Урмија. Нејзиниот татко починал кога таа имала 11 години, а нејзината мајка една година подоцна. Во Тбилиси, Грузија, Според некои извори Џуна била обучена за кинооператорка, но никогаш не работела според својата професија. Според други извори завршила медицински факултет и била распределена во Тбилиси каде се запознава со својот иден сопруг. Откако ги открила своите натприродни способности со текот на годините почнала да ги користи за лекување на луѓето и на животните.
Џуна Во почетокот на 1990-тите години таа патува во САД, Италија и во останатиот дел на Западна Европа. Во 1994 година прима високото одликување од претседателот на Русија Борис Елцин. Се сретнала и со папата Јован Павле Втори.
Џуна Таа вели дека нејзин пациент бил и Борис Елцин.
Џуна Џуна (вистинско име Евгенја Јувашевна Давиташвили или скратено Џуна Давиташвили; ), руски медиум и исцелител од асирско потекло, родена на во Кубањ, во селото Урмија во Краснодарскиот крај во Советскиот Сојуз.
Џуна Во почетокот на осумдесетите години на XX век, нејзиниот третмани со раце ќе стане светски позната. После неколку години таа се преселила во Москва, каде што таа учествувала во многу научни експерименти.
Џуна Евгенија Давиташвили, по смртта на Брежнев се прочула како една од најбогатите личности во СССР.
Џуна Барнс По пристигнувањето во канцеларијата на "Brooklyn Daily Eagle", Барнс прогласила: "Јас можам да цртам и да пишувам, вие би биле будала да не ме вработите", зборови кои подоцна биле напишани во Музејот на Бруклин. Во текот на следните неколку години нејзината работа се појавила во речиси секој весник во Њујорк; таа пишувала интервјуа, статии, театарски осврти, и за разновидни вести, често илустрирајќи ги со сопствените цртежи.
Џуна Барнс Барнс влијаела на различни писатели како што се Труман Капоти, Анаис Нин, Карен Бликсен, Џон Хокс, Берта Харис, и Вилијам Гојен. Писателката Берта Харис ја опиша нејзината работа како "практично единствениот достапен израз на лезбејската култура што ја имаме во современиот западен свет од времето на Сафо."