Top 10 similar words or synonyms for љубовниот

световниот    0.758390

семеен    0.748387

безгрижен    0.741431

вечниот    0.737023

љубовен    0.729356

монашкиот    0.726815

мирниот    0.723957

боемски    0.719295

крпен    0.715847

духовниот    0.710950

Top 30 analogous words or synonyms for љубовниот

Your secret weapon. Online courses as low as $11.99

Article Example
Непостоечкиот витез Аѓилулфо оди кај царот Карло Велики за да му соопшти дека неговата витешка титула е заслужена, бидејќи ја пронашол Софронија, која се уште е невина. Но, во меѓувреме, во пештерата пристига Торисмондо, кој претходно успева да ги најде витезите на Светиот Грал, кои целосно го разочаруваат, така што тој ги напушта. Здогледувајќи ја Софронија, Торисмондо (кој не ја препознава) се вљубува во неа и тие имаат сексуален однос. Кога Аѓилулфо и царот пристигаат во пештерата, тие ги наоѓаат Софронија и Торисмондо во љубовниот чин. Засрамен од љубовниот чин со мајка му, Торисмондо бега од пештерата, а истото го прави и Аѓилулфо.
Вовед во анатомија Во оваа сезона љубовниот триаголник Дерек-Мередит-Фин продолжува откако Дерек ќе се разведе од Адисон. Адисон го повикува Марк во Сиетл и тој се придружува на персоналот. Изи е во депресија поради Дени, но конечно собира сили и се враќа на работа. Забрането и е да присуствува на операции и како консултат и е поставена Сидни Херон.
Непостоечкиот витез Патувајќи, непостоечкиот витез пристига до еден замок, каде една девојка му соопштува дека замокот е опколен со крволочни мечки. Аѓилулфо лесно ги победува мечките, а потоа го канат во замокот, каде господарката Пришила по секоја цена сака да води љубов со неа. Сепак, Аѓилулфо упорно го одложува љубовниот чин и утредента го напушта замокот, оставајќи ја да страда восхитената Пришила.
Ментална хигиена Секој поединец може многу да си помогне при психички тешкотии. Многу студенти во текот на студирањето се соочуваат со тешки периоди, предизвикани што поради испитите што поради бурни емоции поврзани со љубовниот живот. Потоа на ранг-листата се семејните проблеми, финансиите и многу други причини.
Ден на вљубените Кога праќањето картички,цвеќиња,чоколади и други подароци се традиционалност во Обединетото Кралство,Денот на вљубените има разновидни регионални обичаи.Во Норвешка,лик наречен љубовниот Џек тропа на задните врати на куќите оставајќи слатки и подароци за децата.Иако тој оставал слатки работи,многу деца се уплашиле од оваа мистична личност.Во Велш,многу луѓе го прославуваат "Dydd Santes Dwynwen" (Ден на св.Дуинуен)на 25 Јануари наспроти (или како и) Денот на вљубените.Денот го прославува св.Дуинуен,патронскиот светец на љубовниците од Велш.
Опра Винфри Љубовниот живот на Винфри не бил секогаш бучен. Нејзината средношколска љубов Антони Оти ја потсетува на еден невин начин на удварање кое го правел во вишите класови од средното училиште да ја придобие Винфри, по што останале илјадници љубовни белешки. Винфри го сочувува своето достоинство и како примерен студент[60]. Таа се мажи два пати, но Оти тврди дека таа секогаш потајно знаела дека е предодредена за подобар далеку поголем живот отколку што тој можел да и пружи [61]
Дорис Деј Последниот најголем хит сингл на Деј се појави во Велика Британија со „ Move Over, Darling“ во 1964 година, ко-напишана од нејзиниот син конкретно за неа. Песната претставува забележително заминување на Ден, со јасно современ звучен аранжман. Во 1967 година Деј го снима и својот последен албум, „The Love Album“ („Љубовниот Албум“), што во суштина претставува заклучување на нејзината кариера, иако овој албум не е објавен до 1995 година.
Клон (серија) Извршниот директор на Телемундо, Марк Сантана ја нарече Клон : , најамбициозната ТВ новела во телевизиската историја". За ова мелодрама карактеристичен е љубовниот триаголник меѓу Лукас, згоден херој, кој го предизвикува својот клон на борба за љубовта на една примамлива, егзотична жена. Како млад, Лукас се заљубува во една млада арапка, Жаде. Таа е притисната меѓу модерните вредности и нејзиното исламско воспитување. Тие се разделуваат и поминуваат две декади. Чуден сплет на околности повторно ги соединува. Потоа Жаде го сретнува клонот,кој е идентичен со Лукас, но е 20 години помлад. Таа мора да избере помеѓу човекот кој го сака и сеќавањата кои ги негува.
Кели Тејлор (Беверли Хилс) На 24 ноември SOAPnet го емитуваше Беверли Хилс, 90210 маратон под наслов "Остатоци од Кели", посветена на љубовниот живот на ликот.Додека разговара за Мелрос Плејс во едно интервју во 2009 Грант Шоу кој го играше Џејк Хадсон во оригиналот изјави дека ќе се појави пак ако Џени Гарт го направи истото со Кели Тејлор.Откако беше потврдено дека ке се снима сезона и 1 епизода од спин оф 90210 Џејсон Присли изјави дека се надева Џени ке биде избрана во актерите.Сара Фостер која ја играше Џен Кларк во спин оф изјави дека била возбудена и нервозна заради запознавањето со Гарт која таа ја гледала во оригиналната серија.
Славица Г. Петровска Врз основа на аудиционата претстава „Травијата“ од 1986 година, Славица Г. Петровска е во постојан ангажман во операта при МОБ. За кратко време го прифаќа и презентира севкупниот репертоар за својот фах: Адина во „Љубовниот напиток“ од Доницети, Хана Главари во „Веселата вдовица“ од Лехар, Кармина Бурана на Орф, Оскар во „Бал под маски“ на Верди, Неда во „Палјачи“ на Леонкавало, Мизета во „Боеми“ на Пучини, Џилда во „Риголето“ на Верди, Виолета во „Травијата“ на Верди, Лучија во „Лучија од Ламермур“ на Доницети, Серпина во „Слугинка господарка“ на Перголези, Антонида во „Иван Сусањин“ на Глинка, Дона Ана во „Дон Џовани“ на Моцарт, Розалинда во „Лилјакот“ на Штраус, Лио во „Турандот“ на Пучини.