Top 10 similar words or synonyms for шилдс

фулер    0.844891

сузан    0.842477

лили    0.833282

волш    0.832960

емили    0.831822

алис    0.826647

ема    0.818674

хелен    0.812112

ненси    0.811970

ејми    0.811605

Top 30 analogous words or synonyms for шилдс

Article Example
Брук Шилдс Брук Шилдс е родена во Њујорк од Френк и Тери Шилдс, кои се развеле неколку месеци откако таа се родила. Од страна на нејзиниот татко, таа има италијански , француски, ирски и англиски корени, заедно со висока социјална позиција и благородни врски. Нејзината баба од страна на нејзиниот татко била италијанската принцеза Дона Марина Торлониа. Шилдс е израсната со римокатоличка вера.
Брук Шилдс Кога Шилдс имала само пет дена, нејзината мајка отворено изјавила дека сака таа да биде активна во шоу бизнисот, “Таа е најубавото дете и ќе и помогнам со нејзината кариера”. На 10 години, таа го присвоила нејзиното средно име “Камил”.
Брук Шилдс По две децении на филмови, нејзините најпознати филмови се сеуште дискутабилни, “Сината лагуна” (The Blue Lagoon) од 1980 година, кој вклучувал бројни сцени со голотија помеѓу тинејџерски љубовници на тропски остров. (Шилдс подоцна сведочила пред Американскиот Конгрес дека повозрасни лица биле заменети во некои од сцените), и филмот “Бескрајна љубов” (Endless Love) од 1981 година. Американското здружение за филм отпрвин го вброил филмот “Бескрајна љубов” како само за возрасни, над 17 години. Сепак, филмот бил преиздаден за да биде вброен како забранет, но лицата под 17 години да бидат придружувани од родител или старател. Таа ја освоила наградата “Избор на гледачите”во категоријата за омилен млад изведувач во четири понатамошни години, од 1981 до 1884 година. Во 1998 година, ја глумела лезбејката Лили во филмот “Д Мисадвенчрс оф Маргарет” (The Misadventures of Margaret).
Брук Шилдс Во 90 –те години, Брук Шилдс ја излагала својата градба како ширење на нејзината женственост, промовирајќи го природниот фитнес како проширување на женственоста, покажувајки дека женственоста и спортот се постојани повеќе отколку апсурдни. Иако не била единствената, Шилдс го имала потребното за да го промовира женскиот спорт.
Брук Шилдс Ужасната Хериет Хер ||
Брук Шилдс ! Година !! Наслов !! Улога !! Забелешки
Брук Шилдс Додека посетувала средно училиште таа седела во Хаворт, Њу Џерси.
Брук Шилдс До својата 16 годишна возраст, Шилдс станала една од најпознатите лица во светот, поради нејзината двократна кариера како провокативен модел и контроверзна актерка како дете. Списанието “Тајм” (Time) во своето издание од 9 февруари, 1981 година, изјавило на насловната страна дека нејзината дневна проценка била 10 000 американски долари. Во 1983 година, Шилдс се појавила на насловната на септемвриското издание на париското издание “Вог” (Vogue), во октомвриското и ноемвриското издание на американското списание “Вог” и во декемвриското издание на италијанското списание “Вог”. За време на тој период Шилдс станала редовна во ноќниот клуб “Студио 54” во градот Њујорк. Во 2009 година, слика од Брук Шилдс гола, сликана кога таа имала 10 години, вклучена во работата “"Духовна Америка"” "(Spiritual America)" на Ричард Принс создаде врева. Била отстранета од изложбата во уметничката галерија “Тејт Модерн” (Tate Modern) по предупредување од полицијата.
Брук Шилдс Во почетокот на 80-те години, учествувала во “"Јавниот здравствен сервис на САД"” спонзориран од волонтерската организација “"Американско здружение за бели дробови"” како иницијатива дека познатите личности треба да бидат пример и борци за непушењето. Во средината на 80-те години, Брук ја започнала нејзината поддршка со организацијата “Јунајтед Сервис Организејшнс” (United Service Organizations) на турнеја со Боб Хоуп.
Брук Шилдс Шилдс имала неколку појавувања во серијата “Тоа шоу од 70-те” (That ‘70s Show).