Top 10 similar words or synonyms for центаралниот

составниот    0.642545

рамниот    0.631895

прицврстениот    0.631356

рамничарскиот    0.626680

азискиот    0.625285

континенталниот    0.612593

регуларниот    0.605088

најтесниот    0.604317

потесниот    0.599509

копнениот    0.598466

Top 30 analogous words or synonyms for центаралниот

Article Example
Саша Богдановиќ - "2008" – поставен е за шеф на Центаралниот младински изборен подштаб
Центар „Ренесанс“ Ренесанса Центар () е група од седум облакодери во Детроит, Мичиген. Центаралниот облакодер во Ренесанса Центар е највисоката зграда во Мичиген и највисокиот хотел во Западно полушарие. Ренесанса Центар е 230м висок.
Македонска револуционерна организација Во почетокот егзархистите сметале дека дејноста на Организацијата нема да постигне вистински резултати меѓутоа во 1895 година Центаралниот комитет ќе се засили и егзрхиската групација увидела дека нејзиното влијание во Македонија опаѓа и затоа тие ги промениле средставта и целите.
Џон О'Шеи Џон Френсис О'Шеи (роден на 30 април 1981 година) е ирски професионален фудбалер, кој во моментов игра во одбраната на англискиот премиерлигашки тим Сандерленд и Националниот тим на Република Ирска. Неговата сила е неговата флексибилност во играта, тој може да игра на неколку позиции на десната, на левата страна и во центаралниот дел од теренот.
Сибирски самојед Овие кучиња потекнуваат од древните номадски племиња од центаралниот дел на Сибир,наречени Самоједи.Кучињата никогаш не станале ловци,меѓутоа набрзо се прилагодиле на влечењето санки,станале чувари и верни сопатници.Самоједите не се вообичаени чувари,туку тие весело го најавуваат секој гостин.Самоједите биле многу блиски со членовите на племињата, кои често пати ги земале да спијат со нив во шаторите бидејќи додатно ги грееле.На децата им било дозволено да играат со кученцата,а доколку женките од некоја причина биле неспособни за доење,жените од племето ги одгледувале и подигале малите кученца.Тоа докажува колку ова племе ги ценело и социјализирало Самоједите.
Британија (стадион) Стадион Бет 365 (англиски: поранешен "Britannia Stadium") — фудбалски стадион на Стоук на Трент, во Англија. Тука своите домашни натпревари ги игра екипата на ФК Стоук Сити. Капацитетот му е 28,384 седишта. Отворен е во 1997 година. Стадионот е изграден во 1997 година, во вредност од 14,7 милиони фунти, како замена за Викторија Граунд. Највисокато присуство на гледачи е забележано со 28.218 гледачи на натпреварот против Евертон во 3 коло на ФА Купот во 2002 година. Поранешниот играч Сер Стенли Метјуз 'пепел, бил закопан под центаралниот круг од теренот по неговата смрт во февруари 2000 година; тој и официјално го отворил стадион на 30 август 1997 година. Во европските натпреварувања стадионот е познат како „"Стадион Стоук"“ што се должи на прописите на УЕФА за спонзорство.