Top 10 similar words or synonyms for холкрофт

борнеов    0.856670

рутгер    0.787269

маскер    0.747309

хауер    0.744522

смал    0.742543

мозби    0.739855

денерис    0.738602

стелан    0.736828

акола    0.736153

потс    0.735368

Top 30 analogous words or synonyms for холкрофт

Article Example
Роберт Ладлам Ромените на Ладлам често биле поттикнувани од теориите на заговор, било историски било современи. Ја напишал "Матарешки круг" која била поттикната од гласините за Трилатералната комисија и била објавена само неколку години откако комисијата била основана. Неговиот опис за тероризмот во книги како "Спогодбата на Холкрофт" и "Матарешки круг" ја прикажуваат теоријата дека терористите, наместо изолирана група идеолошки мотивирани екстремисти, всушност се пиони на владите или приватни организации, кои ги користат за да овозможат воспоставување на авторитарно владеење.
Роберт Ладлам Пред да стане писател, бил американски маринец, театарски глумец и продуцент. Неговото театарско искуство можеби придонело кон разбирањето на енергијата, бегството и акцијата која публиката ја посакува во роман. Еднаш забележал: „Ги сметам напнатоста и добриот театар на многу сличен начин. Мислам дека сите очекуваат што ќе се случи следно. Од таа гледна точка, да, претпоставувам, дека сум театрален“. Многу од романите на Ладлам биле претворени во филмови и мали серијали, вклучувајќи ги "Викендот на Остерман", "Спогодбата на Холкрофт", "Часовникот на апокалипсата", "Борнеов идентитет", "Борнеова надмоќ" и "Борнеов ултиматум". "Пеколен фактор", книга пишувана заедно со Гејл Линдс, првично била планирано како мала серија. Филмовите за Борн, со Мет Дејмон во главната улога, биле успешни, но и поддржани од критикатаl ("Борнеовиот ултиматум" освоил три оскари во 2008 г.), иако приказната значително се разликувала од книгите.