Top 10 similar words or synonyms for фелисиано

томаз    0.957184

кувас    0.944056

зебаљос    0.940395

арнод    0.936045

паире    0.935523

стефане    0.935041

белучи    0.933154

јекатерина    0.932492

хостман    0.932030

резаи    0.931796

Top 30 analogous words or synonyms for фелисиано

Article Example
2010 Ролан Гарос – Мажи поединечно
  • Фелисиано Лопез "(Прва Рунда)
  • Гаел Монфис Ја започна со полуфинале во Бризбејн и трето коло на Австралијан Опен.Во февруари Монфис игра полуфинале во Јоханесбург и четвртфинале во Ротердам и Марсеј поразен е од Фелисиано Лопез,Михаел Јужни и Жулиен Бенето.
    Роџер Федерер На стартот на 2011 сезоната, Федерер го победил Николај Давиденко 6-3 6-4 при што победил на Отвореното тениско првенство во Катар 2011 со што ја добил неговата трета титула после победите во 2005 и 2006 година. Федерер бил победен во сетовите за време на полуфиналињата на Отвореното тениско првенство во Австралија 2011 од страна на Новак Ѓоковиќ, со што за прв пат од јули 2003 не победил на четири последователни Грен Слеми. Продолжил понатаму во финалето во Дубаи, но повторно загубил од Ѓоковиќ со 3–6 3–6. Федерер потоа влегол на првиот Мастер 1000 настан на годината, Отвореното тениско првенство во Индијан Велс 2011 каде што се соочил со Игор Андреев од Русија во првото коло 7–5 7–6(4), го победил Хуан Игнасио Чела во третото коло 6–0 6–2, во четвртото коло се пресметал со Американецот Рајан Харисон 7–6(4) 6–3, во осминафиналето го победил неговиот сонародник Станислас Вавринка 6–3 6–4. Подоцна паднал од второто на третото место на АТП листата на најдобри рекети, со што на второто место дошол Ѓоковиќ 6–3, 3–6, 6–2. Федерер исто така успеал да стигне до дубл финалето заедно со швајцарскиот соиграч Станислас Вавринка, победувајќи го ривалот Рафаел Надал. Федерер и Вавринка биле победени од страна на Александр Долгоплов и Ксавиер Мализе 6–4, 6–7, 10–7 во дубл финалето. Федерер продолжил во Отвореното тениско првенство на Сони Ериксон 2011 во Мајами. Го победил Радек Степанек во второто коло 6–3, 6–3. Го победил и Хуан Монако 7–6, 6–4 како и Оливер Рокус 6–3, 6–1. Потоа и го победил Гилс Сајмон 3–0, кој се пензионирал поради неговата повреда на вратот. Со тоа стигнал до 23-от меч со неговиот најголем ривал Рафаел Надал. Надал доминирал низ мечот и успеал да го победи Федерер 6–3, 6–2. Роџер Федерер продолжил на Монте-Карло Ролекс Мастерс 2011 во Монте Карло, Монако. Во второто коло во импресивен меч успеал да го победи светскиот бр. 34 Филип Кохлшреибер со 6–2, 6–1. Федерер продолжил понатаму и победил и во третото коло на натпреварувањето каде што се пресметал со светскиот бр. 22 Марин Цилиќ и успеал да го победи Хрватот со 6–4, 6–3. Во четвртфиналето се соочил со Мелцер светски рекет бр.9 и неочекувано изгубил со 4–6, 4–6, со што тоа била прва победа за Мелцер во четири средби кои дотогаш ги имал со Федерер. Неговото следно појавување било на Мадрид Мастерс. Со голема тешкотија во првиот меч успеал да го пбеди Фелисиано Лопез после три изедначувања со резултат 7–6(13), 6–7(1), 7–6(7). Во следните кола успеал да ги победи Ксавиер Мализе и Робин Судерлинг со резулатите од 6–4, 6–3 и 7–6(2), 6–4. Во полуфиналето повторно дошло до средба со Рафаел Надал со кого се „борел“ за влез во финалето. Иако во првиот сет успеал да го земе, следните сетови Надал доминирал и успеал да го победи Федерер со 5–7, 6–1, 6–3. Федерер продолжил на Рим Мастерс 2011, кој што го отворил со победа над Французинот Џо-Вилфред Цонга со 6–4, 6–2. Се соочил и со Французинот Ричард Гаскет во третото коло, но изгубил навистина тесен меч во третиот сет со 6–4, 6(2)-7, 6(4)-7. Последното моментално појавување беше на Отвореното тениско првенство на Франција 2011. Во првото коло го победил Фелисиано Лопез со резултат од 6–3, 6–4, 7–6(3). Се соочил со Максим Теиксиера во второто коло и успеал да ги земе сите три сета - 6–3, 6–0, 6–2. Го победил Србинот Јанко Типсаревиќ со резултат од 6–1, 6–4, 6–3. Успеал да стигне до полуфиналето на турнирот каде што го победил Новак Ѓоковиќ и го завршил неговиот рекорд - непобеденост од 43 недели и надеж за искачување на првото место на АТП листата со 7–6 (7–5), 6–3, 3–6, 7–6 (7–5). Во финалето изгубил од Надал со 7–5, 7–6, 5–7, 6–1.