Top 10 similar words or synonyms for фантастичниот

цртаниот    0.858554

фантастичен    0.827850

анимираниот    0.823087

играниот    0.813483

биографскиот    0.807907

немиот    0.789334

култниот    0.781691

долгометражниот    0.775446

комичниот    0.769751

цртан    0.754717

Top 30 analogous words or synonyms for фантастичниот

Article Example
Романтизмот во Европа Фантастичниот расказ е кничевно дело во кое ирационалниот елемент се вметнува во судбината на протагонистот и ја менува. Протагонистот во бајлката живее во конкретен хронотопа излегува од реалноста кога е во допир со фантастичниот елемент. Разликите во хронотопот кај бајката и фантастичниот расказ значителни бидејки бајката обработува селска идили а во фантастичниот расказ хронотопот се сместува во град. Во фантастичниот расказ се јавува и мотивот на двојникот односно мешање на реално со чудесно каде ирационалниот елемент не ја ремети судбината на протагонистот. Токму ова мешање ја конституира естетиката на фантастичниот расказ. Главени елементи во фантастиката се привидението и сонот, а главен претставник на фантастиката во литературата е Хофман кој во своите раскази како “Витезот Глук” успешно ги имплементира главните начела на фантастичниот расказ.
Стефани Мајер Стефани Мајер () (моминско презиме Морган, родена на ) е американска писателка, позната по романтично фантастичниот серијал романи "Самрак", кој е познат помеѓу младата публика. Романите "Самрак" се продадени со над 40 милиони копии ширум светот, со превод на 37 различни јазици. Филмската адаптација на "Самрак" излезе на 21 ноември, 2008. Мајер е исто така автор на фантастичниот роман за возрасни, "Домаќинот".
Хрониките на Нарнија: Лавот, вештерката и ормарот Немајќи што да прави мајката на децата ги испраќа на побезбедно место. Таму тие го откриваат магичниот ормар. Кога ненамрно ќе го отворат тие влегуваат во фантастичниот свет на Нарнија.
Брус Стерлинг Во 1980-тите,Стерлинг го издаде научно-фантастичниот критичен магазин Евтина Вистина (Cheap Truth), под псевднонимот Винсент Омниаверитас (Vincent Omniaveritas). Тој напиша колумна наречена Компјутерска томографија (Catscan) ,за сега веќе непостоечко научно-фантастично критичко списание СФ-Око (SF Eye).
Том Харди Првата филмска улога тој ја добил во акциониот филм "Падот на црниот јастреб" (2001). Други значајни филмски улоги Харди толкувал во научно-фантастичниот филм "" (2002), криминалниот филм "Рокенрола" (2008), биографско-психолошката драма "Бронсон" (2008), научно-фантастичниот трилер "Почеток" (2010), спортската драма "Војник" (2011), шпионскиот филм "Мислител, кројач, војник, шпион" (2011), криминалната драма "Без закон" (2012), драмата "Опасен повик" (2013), криминалната драма "Валкана испорака" (2014), и во биографскиот вестерн-трилер "Повратник" (2015), за кој бил номиниран за Оскар за најдобар спореден глумец. Тој исто така го глумел Бејн во суперхеројскиот филм "Подемот на мрачниот витез" (2012), "Лудиот" Макс Рокатански во пост-апокалиптичниот филм "" (2015), и браќата Креј во криминалниот трилер "Легенда" (2015).
Џон Херт Херт исто така играл значајни улоги во затвореничката драма "Полноќен експрес" (1978), научно-фантастичниот хорор филм "Осмиот патник" (1979), авантуристичкиот филм "Роб Рој" (1995), политичкиот трилер "О за одмазда" (2006), натприродниот трилер "Клуч на тајни" (2005), научно-фантастичниот авантуристички филм "Индијана Џонс и Кралството на кристалниот череп" (2008), филмскиот серијал "Хари Потер" (2001–11), суперхеројските филмови "Хелбој" (2004) и (2008) и шпионскиот филм "Мислител, кројач, војник, шпион" (2011). Последната сцена на неговиот лик во филмот "Осмиот патник" била прогласена од бројни публикации како една од најнезаборавните сцени во филмската историја.
Винс Вон Вонс започнал да се занимава со глума во доцните 1980-ти години играјќи мали телевизиски улоги. Тој ѝ станал познат на пошироката јавност во 1996 година, играјќи во комичната драма "Каде се девојките?". Тој играл улоги во бројни филмови во 1990-те години, вклучувајќи ја спортската драма "Руди" (1993), научно-фантастичниот авантуристички филм "" (1997), и трилер драмата "Враќање во рајот" (1998).
Џереми Ренер Во 2015 година, Ренер ја повторил улогата на Хокај во "", продолжението на "Одмаздници". Тој се вратил во филмскиот серијал "Невозможна мисија" во филмот "", издаден во јули 2015 година. Во 2016 година, Ренер глумел во научно-фантастичниот филм "Пристигнување", заедно со Ејми Адамс и повторно ја одиграл улогата на Хокај во "".
Олег Јекниќ Со филмовите на Динко Туцаковиќ и Марко Костиќ, Јекниќевите рани филмови во периодот меѓу 1993-1995 година ("Игра на пионите" и "Кратки патеки ") се сметаат за зачетници на денешните сцени на фантастичниот филм во Србија. Освен ова, авторот во раниот дел на кариерата се занимавал и со документаристика, музички спотови и мултимедија.
Трол - во фантастичниот норвешки филм "Ловец на тролови" (The Troll Hunter) (2010) на André Øvredal, троловите се поделени на разни видови и живеат над 1000 години. Тие од страна на норвешката влада се третирани како « државна тајна » која се обидува да го скрие постоењето на троловите и сака да ги уништи.