Top 10 similar words or synonyms for тиара

мејфер    0.724155

агустина    0.717395

квирл    0.714281

босворт    0.712436

разочараниот    0.711508

галифијанакис    0.706162

piers    0.704051

вејлон    0.700165

џозефин    0.699712

вирхинија    0.699369

Top 30 analogous words or synonyms for тиара

Article Example
Теодора-Ана Дукина Во 1075 година во Константинопол, при исклучително спектакуларна церемонија, Теодора била омажена за венецијанскиот дожд Доменико Селво. За време на церемонијата братот на невестата, Михаил VII Дука, ја ставил врз главата на својата сестра империјалната тиара. Во Венеција Теодора пристигнала со богат мираз и подароци. Таму сепак принцезата станала исклучително непопуларна поради аристократските барања, типични за раскошниот византиски императорски двор.
Папа Евгениј IV Папа Евгениј IV (лат. Eugenius PP. IV)(1383 - 23 февруари 1447) бил римски папа од 3 март 1431 до 23 февруари 1447. Тој му бил миленик на папата Григур XII, кој се откажал од папската тиара по барањето на Констанцкиот собор. По желбата на својот дедо, станал епископ на Сиена. За време на неговото папство, кардиналите го зачувале правото да упрравуваат со финансиите на папата.
Знаме на Ватикан Знамето на Ватикан заедно со знамето на Швајцарија се единствените знамиња кои имаат форма на квадрат, односно размерот меѓу неговата должина и ширина е 1:1. Знамето се состои од две еднакви полиња: жолто и бело. Во средината на белото поле се има два клуча: едниот бел, а другиот жолт поврзани со црвена врвца. Над клучевите се наоѓа папската тиара. Клучевите и тиарата го сочинуваат грбот на Ватикан.
Средношколски мјузикл 3: Сениорска година Филмот започнува за време на натпреварот меѓу Wildcats и West High Knights, каде капитенот на тимот Трој (Зек Ефрон), го потикнува тимот и го буди нивниот натпреварувачки дух (Now or Never) и ги води до победа. Подоцна, на забавата кај Трој по мечот, Трој и Габриела (Ванеса Хадџенс) си размислуваат за нивната иднина и посакуваат да последните неколку месеци што им преостануваат во East High да не завршат толку бргу (Right Here, Right Now). Во меѓувреме, Шарпеј (Ашли Тисдејл) ја запознава Тиара Голд (Џема МекКензи Браун), британска ученичка на замена која таа ја „вработува“ како нејзина асистентка.
Шешир Во древниот Египет, фараонот ја покривал периката со црвена капа или бела тиара, додека во Месопотамија биле раширени турбни или капи од крзно, како и во древна Палестина каде еврејските свештеници носеле конусна бела капа. Во Минојската ера жените од Крит смислувале разни бизарни облици на шешири, а во Рим шеширот бил сметан за симбол на слободата, па секој ослободен затвореник добивал шешир. Такво симболичко значење имал и кај Германите. Во 10-ти век во селската на носија на многу народи бил користен шешир од слама; припаѓал во патничка или ловџиска опрема. Во 12 век, шешир украсен со крзно или перје започнал да се користи во европската женска и машка носија, додека во 14-ти век бил во мода во бургундскиот двор.
Средношколски мјузикл 3: Сениорска година Следниот ден, Габриела и Трој се сретнуваат на покривот и Габриела го учи валцер (Can I Have This Dance). Чед (Корбин Блу) тогаш ја прашува Тејлор (Моник Колман) да оди на матурската со него. Таа всушност го одбива поради неговиот ентузијазам, но подоцна прифаќа кога Чед и докажува дека може да се потруди и да ја покани повторно пред пола училиште. Групата вежба за мјузиклот, сцена поврзана со нивната матурска (A Night to Remember). Меѓувреме, Рајан ја прекинува Келси додека таа композира (Just Wanna Be with You) и ја пее песната заедно со неа, а потоа и ја поканува на матурската. Додека Трој и Чед размислуваат за нивното детство (The Boys Are Back), Шарпеј и Тиара дознаваат дека е можно да Габриела оди на факултет порано. Шарпеј подоцна скришно и злобно му се приближува на Трој и му кажува дека тој е единственото нешто што и стои на патот на Габриела во остварувањето на нејзиниот сон. Трој разговара за ова со Габриела јадејќи пица и откако споделуваат незгоден поздрав, Габриела (Walk Away) заминува за факултет следниот ден.