Top 10 similar words or synonyms for темниот

мрачниот    0.785172

комичниот    0.736033

култниот    0.732275

грајндхаус    0.726922

тажниот    0.724280

среќниот    0.724197

биографскиот    0.717058

борновиот    0.714128

неверојатниот    0.712106

летечкиот    0.707932

Top 30 analogous words or synonyms for темниот

Article Example
Темниот витез Дебито на ликот Џокер во стрип од 1940 и серијалот стрипови од 1996, "" кој раскажува за потеклото на Две-Лица послужиле како инспирација на Нолан. "Темниот витез" првично бил сниман во Чикаго, како и во неколку други локации во САД, Обединетото Кралство и Хонг Конг. Нолан користел IMAX камера за снимање некои секвенци, вклучувајќи го и првото појавување на Џокер во филмот. На 22 јануари, 2008, по завршување на снимањето на "Темниот витез", Хит Леџер умира од комбинација на токсини од препишани лекови што доведе до напнато внимание од страна на печатот и објавување на филмот во јавноста. Warner Bros. отпрвин создале вирална рекламна кампања за "Темниот Витез" развивајќи промотивни веб-страни и трејлери кои се сосредоточуваат токму на сцени со Леџер како Џокер, но по смртта на Леџер, студиото решава да ја рефокусира својата промотивна кампања.
Темниот витез Темниот витез () е американски филм за суперхерој, воедно и криминалистички трилер со ко-сценарио и во режија на Кристофер Нолан. Базиран на ликот на DC Comics Бетмен, филмот е дел од Нолановиот филмски серијал "Бетмен" и продолжение на филмот "Бетмен почнува" од 2005. Кристијан Бејл ја репризира главната улога. Филмот ги следи Брус Вејн/Бетмен (Бејл), јавниот обвинител Харви Дент/Две Лица (Арон Екхарт), помошникот јавен обвинител Рејчел Дос (Меги Џиленхол) и полицискиот комесар Џејмс Гордон (Гери Олдмен) во нивните напори да ја спречат новорастечката закана на криминалец кој се нарекува „Џокер“ (Хит Леџер).
Темниот витез Филмот беше објавен на 16 јули, 2008 во Австралија, на 18 јули, 2008 во Северна Америка, а на 24 јули, 2008 во Обединетото Кралство. Пред дебито на амерканските кино благајни, рекорден број на билети беа однапред купени за премиерата на "Темниот витез". Беше примен со позитивни критики веднаш по прикажувањето и стана вториот филм што воопшто има заработено над 500 милиони долари во кино благајните на Северна Америка, меѓувреме поставувајќи уште неколку други рекорди. Филмот исто така е и шесттиот филм со најголема заработувачка низ целиот свет, а четврт од петте филмови кои имаат освоено повеќе од една милијарда долари низ целиот свет. Филмот се здобива со неколку номинации, од кои две за Оскар, за најдобра звучна монтажа и најдобар актер во споредна улога за изведбата на Леџер.
Ә (кирилица) Во курдскиот јазик буквата го претставува темниот глас .
Ефтим Клетников Модер вир, Зраци и самраци, Окото на Темниот, Песни за Огнен, Икра и крило, Гласови, Триок,
Морис Бланшо Креативниот пат на Бланшо започнал во годините на Втората светска војна со романите „"Темниот Тома"“ (1941) и „"Аминадав"“ (1942).
Аљуторски јазик Аљуторскиот има шест самогласки, кои може да бидат долги и кратки. Темниот глас не може да биде акцентиран.
Мартин Скорсезе Таксист следи во 1976. Темниот урбан кошмар на Скорсезе за еден осамен човек кои споро паѓа во лудило.
Џон Голсворди Главно и најпознато дело на Голсворди е познатата трилогија на семејството Форсајт („Сага за Форсајтови“, „Модерна комедија“ и „Крај на делото„). Неговиот љубовен роман „Темниот цвет“ станал класика на тој жарн (по правило, книгите од тој жарн критиката слабо ги цени, но затоа читателите со задоволство ги прифаќаат). „Темниот цвет“ е даден во форма на триптих, од три независни љубовни приказни: "Пролет", "Лето" и "Есен".
Ханс Цимер Ханс Цимер (, роден на 12 септември 1957) — германски филмски композитор и музички продуцент. Тој е познат по создавањето на музиката за преку стотина филмови вклучувајќи ги Кралот Лав (1994), Гладијатор (2000), Последниот самурај (2003), Темниот витез (2008) и Почеток (2010).