Top 10 similar words or synonyms for слепа

повредената    0.719764

болната    0.707950

валкана    0.664993

проститутка    0.663096

грда    0.662929

прекрасна    0.659640

слепата    0.656968

русокоса    0.652303

посвоена    0.650601

топлес    0.649991

Top 30 analogous words or synonyms for слепа

Article Example
Црвовидна змија Оваа змија е единствениот вид на слепа змија што живее во Македонија, и воопшто во Европа.
Молох Фигуративно, молох означува страшна и слепа сила која побарува бројни и невини жртви, нпр. молох на војната.
Хелен Келер Хелен Адамс Келер ( - ) беше американска активистка и писателка, која беше глува и слепа и која и покрај тоа постигна многу во својот живот.
Јоана Цимер Јоана Цимер (; р. во ) — германска поп пејачка, често споредувана со Селин Дион или Бари Манилоу. Цимер, исто така, е и слепа.
Баба Ванѓа Нејзините способности за предвидување се појавиле откако останала слепа како мало девојче и од тогаш многу луѓе ја бараат нејзината помош.
Енцо Мареска На крајот на сезоната, тој за малку избегнал испаѓање од највисокото ниво со "Виола" и Јувентус ги откупил назад договорите на сите три играчи за 6.700.000 € во слепа аукција помеѓу клубовите
Туѓа Америка (филм) Филмот е приказна за Србинот Бајо и за Шпанецот Алонсо, кои по емигрирањето во Њујорк, очајнички се обидуваат да се вклопат во новиот свет. Дејството на филмот се одвива во барот што го води Алонсо, заедно со неговата слепа мајка.
Пенелопе Круз Таа беше ТВ презентер за тинејџерски ориентираната емисија "“La Quinta Marcha”". Исто така таа имаше рано разоткривање во "“Serie Rose”", француска еротска ТВ серија во која таа играше улога на слепа проститутка. Таа исто така го режираше видео спотот на Начо Кано "“El waltz de los locos”" , во 1994.
Адолф Хитлер Нацизмот почнал вртоглаво да се шири меѓу широките народни маси во Германија, но првиот обид за преземање на власта со сила пропаднал. Но со паѓањето на Германија во длабока економска криза и со растење на невработеноста, Хитлер почувствувал дека дошло неговото време и успеал да си го пробие патот до власта, нудејќи му на народот само едно решение: слепа послушност на неговата волја.
Пепси Во 1975 година Pepsi воведе предизвикувачка Pepsi маркетинг кампања, каде што Pepsi корпорацијата формира слепа дегустација меѓу Pepsi-Cola и ривалот Coca-Cola. Во текот на овие слепи тестови за вкусови на мнозинството учесници го изберија Pepsi како подобра дегустација на две безалкохолни пијалаци. Pepsi корпорацијата завзеде голема предност на кампањата со изведување на телевизиски реклами на резултати на јавноста.